تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: سایت حزب کمونیست پرتغال

حزب کمونیست پرتغال تشدید تجاوزگری ایالات متحده در خاورمیانه را محکوم می‌کند

 

حزب کمونیست پرتغال حملات نظامی ایالات متحده در عراق و ترور یکی از بلندپایه‌ترین افسران نظامی ایران را، که بروشنی یک اقدام جنگی است، و عواقب آن ممکن است پیامدهای بسیار منفی برای خلق‌های خاورمیانه و تأثیراتی در سراسر جهان داشته باشد، محکوم می‌کند.

این حمله نظامی یک گام جدی در تشدید تنش، تحریک و تجاوز بوسیله ایالات متحده و اسراییل در خاورمیانه به شمار می‌آید که شامل نقض «توافق اتمی با ایران» و حمله علیه بوده، و هدفش تحمیل سلطه امپریالیسم ایالات متحده در سراسر منطقه است.

ترور ژنرال ایرانی، قاسم سلیمانی در قلمرو عراق، از جانب مقامات این کشور «نقض خشن حاکمیت» و «تجاوز» به عراق قلمداد شد، کشوری که پس از یک کارزار تجاوز و دروغ مورد حمله و اشغال ایالات متحده قرار گرفت.

پس از دهه‌ها تجاوزات امپریالیستی که موجب مرگ و ویرانی در خاورمیانه شد، سیاست جنگ‌افروزانه و تجاوزکارانه ایالات متحده جهان را به سوی یک جنگ جدید در مقیاس بزرگ سوق می‌دهد.

نظر به عدم محکومیت بی‌حرمتی آشکار ایالات متحده به حقوق بین‌الملل بوسیله مؤسساتی شبیه اتحادیۀ اروپایی، حزب کمونیست پرتغال معتقد است دولت پرتغال، که اخیراً میزبان ملاقات بین دو سردمدار سیاست جنگ‌افروزی و نقض حقوق بین‌الملل، یعنی مایکل پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده، و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل بود باید این اقدام جنگی و تشدید تحریکات را محکوم نماید، یا در جنایات جنگی ترامپ و نتانیاهو همدست شده، پرتغال را با این سیاست‌های آتش‌افروزانه و جنایتکارنه امپریالیسم همراه سازد.

رویدادهای اخیر درستی مواضع حزب کمونیست پرتغال را، مبنی بر عدم درگیری نیروهای نظامی یا نیروهای نظامی‌شده پرتغال در تجاوزات و مداخلات علیه خلق‌های دیگر، که بر خلاف منافع ملی و امنیت ملی است، ثابت می‌کنند. بنابراین، حزب کمونیست پرتغال از خروج فوری واحدهای نظامی پرتغالی مستقر در عراق دفاع می‌نماید.

دفتر مطبوعاتی حزب کمونیست پرتغال

۵ ژانویه ۲۰۲۰

https://www.pcp.pt/en/pcp-condemns-us-aggressive-escalation-middle-east