تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گرانما
۲۹ اکتبر ۲۰۲۲

قطع‌نامه محکومیت محاصره اقتصادی و همبستگی با کوبا در همایش جهانی احزاب کمونیست و کارگری تصویب و امضاء شد

 

احزاب کمونیست اسپانیا و ترکیه، روز شنبه، قطع‌نامه‌ای را در محکومیت محاصره اقتصادی و همبستگی با کوبا ارائه نمودند که به وسیله همه هیأت‌های نمایندگی حاضر در ۲۲-مین همایش جهان احزاب کمونیست و کارگری که امروز در هاوانا به پایان می‌رسد، تصویب و امضا شد.

مانوئل پیندا، دبیر روابط بین‌الملل حزب کمونیست اسپانیا اظهار داشت که این اجماع به این دلیل است که با وجود اختلافات در درون جنبش‌های چپ‌ جهان، یک نقطه مشترک، همبستگی بی‌قید و شرط با انقلاب کوبا و محکوم نمودن، هم محاصره‌ای که بیش از شش دهه است به مردم کوبا آسیب می‌رساند، و هم بیش از ۲۴۰ اقدام تصویب شده در دولت دونالد ترامپ، و هم رد قرار دادن ناعادلانه کوبا در فهرست کشورهای به اصطلاح حامی تروریسم می‌باشد.

وی در رابطه با این موضوع توضیح داد کاری که آنتیل بزرگ [جزیره بزرگ کارائیب – عدالت] انجام می‌دهد این است که برادری و همبستگی را در جهان توزیع می‌نماید، معلمان و پزشکان را به هر کشوری که نیاز دارد می‌فرستد. نماینده پارلمان اروپا هم‌چنین به مطبوعات گفت: «به همین دلیل، برای ما باورنکردنی است که ایالات متحده، که وقف اشاعه جنگ‌ها است، کوبا را در این فهرست رسوا قرار دهد.»

این سند محاصره ناعادلانه، غیرقانونی و غیرانسانی دولت ایالات متحده علیه کوبا را شدیداً محکوم می‌کند، و یک بار دیگر، خواستار پایان فوری و بدون قید و شرط آن است.

این سند از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که از دولت ایالات متحده بخواهد که از قطع‌نامه‌های متعدد مجمع عمومی سازمان ملل، که محاصره را محکوم کرده و خواستار رفع آن می‌باشند، پیروی کند.

این سند می‌گوید: «این محاصره نقض آشکار، گسترده و سیستماتیک حقوق بشر مردم کوبا و مانع اصلی توسعه کشور است. ما تشدید این سیاست جنایتکارانه، از جمله اتخاذ ۲۴۳ اقدام در دوران دولت دونالد ترامپ، با هدف تشدید خفقان مالی و محاصره تجاری را که تا به امروز دست نخورده باقی مانده است، رد می کنیم.»

سند هم‌چنین، اِعمال فرصت‌طلبانه این اقدامات را حتا در زمانی که مردم کوبا با تأثیرات همه‌گیری کووید-۱۹ روبه‌رو بودند و «محاصره را به یک جنایت واقعی علیه بشریت، علیه مردم کوبا، مبدل نمود» شدیداً محکوم می‌کند.

آن‌ها هم‌چنین تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن اوضاع داخلی کوبا را با استفاده از ابزارهای جنگ غیرمتعارف، براندازی و کارزار‌های رسانه‌ای علیه «مردم قهرمان کوبا و دولت آن» محکوم کردند.

این قطع‌نامه گنجاندن غیرمنصفانه کوبا را «که همانطور که قبلاً بود و در مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ نشان داده شد، هزاران پزشک، پرستار و معلم را در همبستگی به همه کشورهای نیازمند می‌فرستد»، در فهرست جعلی و یک‌جانبه ایالات متحده از کشورهایی که گفته می‌شود حامی تروریسم هستند، رد می‌کند.

آن‌ها «قاطع‌ترین تعهد همبستگی با مردم کوبا، دولت انقلابی و حزب کمونیست کوبا را برای حفظ حاکمیت و استقلال کشور و تداوم تصمیم تغییرناپدیر برای ساختمان سوسیالیسم» تایید کردند. قطع‌نامه با «کوبا تنها نیست و نخواهد بود. مرگ بر محاصره!» به پایان می‌رسد.

خوان کارلوس مارسان آگیلرا، معاون بخش روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا، توضیح داد که بحث‌ها در این روز بر ضرورت تقویت وحدت و هماهنگی حول مبارزه ضد امپریالیستی، ارتقای صلح و عدالت به نفع خلق‌های ما متمرکز شده است.

https://www.granma.cu/mundo/2022-10-29/firman-declaracion-de-condena-al-bloqueo-y-de-solidaridad-con-cuba-en-encuentro-internacional-de-partidos-comunistas-y-obreros

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/29khvhec