تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)

سیاست جنایکارانه اشغال علت است – راه حل سیاسی لازم است

بیانیه حزب کمونیست آلمان درباره تشدید خشونت بین اسرائیل و فلسطین

 

از ۷ اکتبر، نیروهای مسلح فلسطینی از نوار غزه به اسرائیل حمله کردند. ظاهراً کاملاً غیرمنتظره برای ارتش اسرائیل، آن‌ها مواضع ارتش و شهرک‌های اسرائیلی در اراضی اشغالی را گلوله باران کردند. موشک به شهرهای اسرائیل اصابت کرد. علاوه بر این، فلسطینی‌ها محاصره نوار غزه را شکستند و تانک‌های اسرائیلی را منهدم کردند. تلفات غیرنظامی در منطقه مرزی رخ داد، اسیران گرفته شدند و مردم ربوده شدند.

این حمله نتیجه مستقیم دهه‌ها ستم تهاجمی اسرائیل است. ویژگی این سیاست استعماری و آپارتاید، اشغال سرزمین فلسطین بر خلاف قوانین بین‌المللی، تخریب روستاهای فلسطینی و زندانی کردن و کشتار فلسطینی‌ها، از جمله کودکان بسیار  است. همه این‌ها بارها توسط شورای امنیت سازمان ملل محکوم شده است. با این حال، ایالات متحده از اقدام الزام‌آور جلوگیری کرد.

پیش از حمله فلسطینی‌ها، بیش از ۲۰۰ فلسطینی فقط در سال جاری کشته شدند و بیش از ۱۰۰۰ نفر بازداشت اداری به سر می‌برند، بدین معنی که آن‌ها بدون محاکمه یا بدون تشکیل پرونده زندانی هستند. در هفته‌های اخیر، حملات شهرک‌نشینان اسرائیلی به فلسطینی‌ها افزایش یافته است. علاوه بر این، مسجد الاقصی در بیت‌المقدس نیز مورد حمله قرار گرفت.

دولت اسرائیل از آن زمان وضعیت جنگی اعلام کرده است. نوار غزه بسته‌شده و برق و همچنین عرضه همه کالاها قطع شده است. بیش از ۱۰۰۰ تن بمب توسط ارتش اسرائیل در امواج اولیه حملات به منطقه بسیار پرجمعیت پرتاب شده است. در حال حاضر از هر دو طرف چند صد نفر کشته شده‌اند.

دولت‌های غربی، از جمله دولت آلمان، بلافاصله در کنار قدرت استعماری اسرائیل قرار گرفتند. احزاب حاکم و اتحادیه دموکرات مسیحی در یک بیانیه مشترک از «جنایت شنیع» و «ترور توجیه ناپذیر» از سوی فلسطینی‌ها صحبت می‌کنند. از سوی دیگر، ترور قدرت اشغالگر اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در گذشته عموماً نادیده گرفته شده است. همزمان، در جمهوری فدرال آلمان فلسطینی‌ها و حامیان آن‌ها تحت فشار قرار دارند. کمک به مناطق فلسطینی قرار است «مشروط شود». هرکس که با روایت رسمی مخالفت کند با اتهام یهودی ستیزی ساکت می‌شود. به عنوان مثال، رادیو-تلویزیون باواریا (Bayrischer Rundfunk and Arte) اعلام کرد که از این پس  با ملکوم اوهانوه (Malcolm Ohanwe) روزنامه‌نگار مستقل کار نمی‌کند زیرا او درباره علت تشدید خشونت سؤالات انتقادی مطرح است. اتحادیه دموکرات مسیحی هم‌اکنون خواستار اخراج هواداران فلسطینی‌ها شده است.

ما می‌گوییم: مسئولیت تشدید تنش، برای کشته شدن هر دو طرف، بر عهده دولت راست افراطی اسرائیل و سیاست‌های آپارتاید، استعماری و اشغالگری آن است. حامیان امپریالیست این سیاست، از جمله دولت آلمان، تا حدی مسئول هستند. مبارزه مردم فلسطین به مبارزات ضد-استعماری می‌پیوندد که در مواجهه با تغییر موازنه قدرت جهانی افزایش یافته است.

این جنگ و این خونریزی تنها در صورتی می‌تواند پایان یابد که حقوق فلسطینی‌ها بر سرزمین خود و داستن یک کشور اجرا شود. زمانی‌که سیاست اشغالگری اسرائیل به پایان برسد، راه‌حل سیاسی ضروری و ممکن است.

حزب کمونیست آلمان در همبستگی با مردم فلسطین و مبارزات چندین دهه آن‌ها ایستاده است. ما همبستگی خود را با نیروهای صلح در اسرائیل به ویژه با حزب کمونیست اسرائیل که شجاعت این را دارند که در این شرایط به صراحت اعلام کنند که «سیاست اشغال جنایتکارانه» دولت اسرائیل مسئولیت کامل تشدید اوضاع را بر عهده دارد، اعلام می کنیم.

ما کاملاً با رفقای حزب کمونیست اسرائیل موافق هستیم که اعلام می‌کنند «رویدادهای امروز نشان می‌دهد که دولت نتانیاهو و شهرک‌نشینان کل منطقه را در چه مسیر خطرناکی هدایت می‌کنند و بار دیگر تأکید می‌کنیم که هیچ راهی برای مدیریت نظامی مناقشه یا حل آن وجود ندارد- فقط یک راه‌حل وجود دارد: تلاش برای پایان دادن به اشغالگری و به رسمیت شناختن مطالبات و حقوق مشروع مردم فلسطین. پایان اشغالگری و برقراری صلح عادلانه از منافع متمایز و مشترک دو مردم در این کشور است.»

اسن، ۹ اکتبر ۲۰۲۳

http://solidnet.org/article/German-CP-Criminal-occupation-policy-is-the-cause-a-political-solution-is-necessary/