تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL) پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۵ نوامبر ۲۰۲۳

حمایت هابرماس و سه دانشگاهی دیگر از اسرائیل

 

چهار استاد دانشگاه در آلمان، از جمله یورگن هابرماس، بیانیه‌ای در حمایت از حملات اسرائیل به غزه منتشر کردند.

در حالی که حملات اسرائیل علیه غزه وارد چهلمین روز خود می‌شد، چهار نفر از دانشگاهیان دانشگاه گوته فرانکفورت، از جمله یورگن هابرماس بیانیه‌ای در حمایت از حملات اسرائیل منتشر کردند.

بیانیه‌ که با عنوان «اصول همبستگی. بیانیه» در «Normativeorders.net» منتشر شده است امضای یورگن هابرماس فیلسوف، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز؛ پروفسور راینر فورست، نظریه پرداز سیاسی؛ نیکول دیتلهوف استاد روابط بین‌الملل؛ و کلاوس گونت استاد حقوق را دارد.

بیانیه می‌گوید «وضعیت بوجود آمده کنونی با وحشیگری افراطی» حماس و پاسخ اسرائیل به آن منجر به بیانیه‌های اخلاقی و سیاسی و موج‌های اعتراضی شده است، و ادعا می‌کند که در این فضای ابراز همه دیدگاه‌های مخالف، «اصولی وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود و این اصول با اسرائیل و آلمان سازگارند. این اصول اساس همبستگی صحیح با یهودیان در اروپا را تشکیل می‌دهند.»

در بیانیه آمده است: «قتل‌عام حماس با هدف پایان دادن کامل به زندگی یهودیان، اسرائیل را مجبور به حمله متقابل کرد» و ادعا می‌کند که پاسخ اسرائیل «اصولاً مشروع» است. بیانیه یادآور می‌شود که درباره اصول حملات متناسب، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و ضرورت حفظ صلح بحث‌های شده است، و ادعا می‌کند که ارزیابی‌ها مبنی بر این‌که اقدامات اسرائیل نسل‌کشی است، «کاملاً اشتباه»اند.

بیانیه می‌افزاید: «غیرقابل تحمل است که یهودیان در آلمان بار دیگر در معرض تهدید جانی و بدنی قرار گیرند و مجبور شوند از خشونت فیزیکی در خیابان‌ها بترسند. اخلاق دموکراتیک جمهوری فدرال آلمان، که به سمت تعهد به احترام به کرامت انسانی معطوف شده است، با فرهنگ سیاسی مرتبط است که برای آن زندگی یهودی و حق موجودیت اسرائیل، عناصر اصلی و شایسته حمایت ویژه است. همه کسانی که در کشور ما احساسات و عقاید ضدیهودی را در پشت انواع بهانه‌ها پرورش داده‌اند و اکنون فرصتی برای ابراز بلامانع می‌بینند، باید این را رعایت کنند.

هابرماس در سوریه نیز به امپریالیسم خدمت کرد
برخی از روشنفکران و دولتمردان از جمله اومبرتو اکو، شیرین عبادی و یورگن هابرماس در آن زمان نامه‌ای منتشر کردند و از روسیه و چین خواستند در کنار «جامعه بین‌المللی» علیه اسد موضع بگیرند.

در این نامه همچنین از کوفی عنان که به عنوان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه منصوب شده بود، حمایت شد.

————————————
توضیح عدالت: برای متن بیانیه به انگلیسی و آلمانی به نشانی زیر مراجعه نمایید:

https://www.normativeorders.net/aktuelles/