این اصطلاح نخستین بار در سال ۱۹۷۱ رایج شد. جورج مینی رهبر تندگو و رئیس مشهور اتحادیه‌های کارگری AFL-CIO، در واکنش به «سیاست اقتصادی جدید» ریچارد نیکسون که خواهان کنترل دستمزدها و قیمت‌ها برای مهار تورم، و همچنین حذف برخی مالیات‌های غیرمستقیم [ثروتمندان] برای تشویق تقاضا بود، بکار برده شد. مینی برنامه را «رابین هود معکوس نامید، که از فقرا می‌زند و به ثروتمندان می‌دهد.»در سال ۱۹۸۱ -در میان رکود دیگری- آلبرت شنکر، رئیس فدراسیون معلمان آمریکا، برنامه‌های رونالد ریگان برای کاهش رفاه اجتماعی را «رابین هود معکوس» نامید. او به مطبوعات گفت: «قرار است پول از کسانی که حداقل آن‌را دارند گرفته شود و به کسانی که بیش‌ترین آن‌را دارند داده شود .»

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: CNBC.com
نویسنده: رابرت فرانک
۷ اوت ۲۰۱۲
برگردان: ع. سهند

«رابین هود معکوس»: تاریخ یک اصطلاح

 

رئیس‌جمهور اوباما فیتله بحث پیرامون ثروت را با اصطلاح جدیدی بالا برده است. او می‌گوید برنامه میت رامنی برای کاهش مالیات بر ثروتمندان چیزی بغیر از «رابین هود معکوس نیست. این رامنی هود است.»

این اصطلاح زیرکانه‌ای است. اما اوباما نخستین کسی نیست که آن‌را بکار برده است. در واقع، «رابین هود معکوس» تاریخی طولانی در سیاست‌های ایالات متحده دارد. این اصطلاح به یک اندازه علیه دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان مورد استفاده و سوء استفاده قرار گرفته است – واز طرف ثروتمندان درنبرد بر سر مسابقات گلف و کلوب‌های قایق‌رانی بکار گرفته شده است.

این اصطلاح نخستین بار در سال ۱۹۷۱ رایج شد. جورج مینی، رهبر تندگو و رئیس مشهور اتحادیه‌های کارگری AFL-CIO، در واکنش به «سیاست اقتصادی جدید» ریچارد نیکسون که خواهان کنترل دستمزدها و قیمت‌ها برای مهار تورم، و همچنین حذف برخی مالیات‌های غیرمستقیم [ثروتمندان] برای تشویق تقاضا بود، بکار برده شد. مینی برنامه را «رابین هود معکوس نامید، که از فقرا می‌زند و به ثروتمندان می‌دهد.»

«این‌که نقشه نیکسون کار کرد جای بحث دارد.)

سر و صدا در سال ۱۹۸۱ -در میان رکود دیگری- دوباره بلند شد. این بار آلبرت شنکر، رئیس فدراسیون معلمان آمریکا، برنامه‌های رونالد ریکان برای کاهش رفاه اجتماعی را «رابین هود معکوس» نامید.

او به مطبوعات گفت: «قرار است پول از کسانی که حداقل آن‌را دارند گرفته شود و به کسانی که بیش‌ترین آن‌را دارند داده شود .»

سال‌های ریگان، در واقع، شاهد استفاده مکرر از اصطلاح بود، که بسیاری در چپ می‌گفتند اصلاحات مالیاتی ریگان رابین هودیسم معکوس است.

جسی جکسون در سال ۱۹۸۴، با گفتن این‌که سیاست‌های اقتصادی ریگان «رابین هود معکوس» است این اصطلاح را یک بخش کلیدی از کارزار انتخاباتی خود برای ریاست جمهور کرد. جکسون اغلب می‌گفت شاخص حقیقی ویژگی ملی این است که «ما چگونه با فقیرترین‌ها در میان خود برخورد می‌کنیم.»

در اوائل دهه ۱۹۹۰، موقعی که دمکرات‌ها نابرابری‌ها را نکوهش می‌کردند، دیوید آر. اوبی (David R. Obey) نماینده دموکرات از ایالت ویسکانسین در مجلس نمایندگان گفت: «در دهه ۱۹۸۰، ما رابین هود معکوس را در سیاست مالیاتی داشتیم که پول از خانواده‌های کارگر گرفته می‌شد و به ثروتمندترین آمریکایی‌ها داده می‌شد»…

بریتانیا، زادگاه اصلی رابین هود نیز مشارکت کرد. رهبران حزب کارگر به برنامه مالیاتی نخست‌وزیر، مارگارت تاچر بمثابه «رابین هود معکوس» حمله کردند.

بیل کلینتون موقعی که ابزار سنجش نیاز فقرا به خدمات درمانی دولتی را پیشنهاد کرد، به رابین هود معکوس متهم شد. دمکرات‌ها به کاهش مالیات ثروتمندان به میزان ۱٫۶ تریلیون دلار از طرف جورج دبلیو بوش بمثابه «رابین هود معکوس» حمله کردند. آن‌ها در پاسخ به دور دوم کاهش مالیات‌ها همین را تکرار کردند…

https://www.cnbc.com/id/48550350

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/243s9uf7