تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: الاخبار (لبنان)
نویسنده: اسعد ابوخلیل
۲۱ مه ۲۰۲۴

کارزار توهین و شماتت رسانه‌های عربستان و امارت علیه ایران

 

پس از ساعت‌ها جستجو، بالگرد رئیس‌جمهور ایران پیدا شد. مشکل هواپیما و بالگرد در ایران نتیجه وحشی‌گری آمریکاست که حتی قطعات یدکی هواپیماهای غیرنظامی را تحریم می‌کند. مسئولیت مرگ صدها قربانی سقوط هواپیما به دلیل نقص فنی، بر عهده آمریکای ظالم است.

وزارت امور خارجه عربستان و امارات بیانیه‌های کوتاه همبستگی انسانی صادر کردند. اما در هر دو نظام این‌گونه است که: آنچه در دیپلماسی گفته می‌شود برعکس آن چیزی است که به آن عمل می‌شود، یا حتی در رسانه‌های رسمی گفته می‌شود. ارتش‌های الکترونیکی دو رژیم به طور همزمان کارزارهای توهین و شماتت را به راه انداختند. مصطفی فحص (یک کارشناس لبنانی که متخصص گفتن چیزی است که رژیم سعودی می‌خواهد بگوید) فتوا داد که همه بخش‌های زندگی در ایران عقب مانده است، و بخش بهداشت را مثال زد. او نمی‌داند که، ایران به عنوان مثال، در تحقیقات علمی و پزشکی از اکثر کشورهای عربی، از جمله کشورهای ثروتمند جلوتر است.

وی از ایران به دلیل استفاده از بالگرد و هواپیماهای قدیمی انتقاد کرد، گویی که غرب به ایران اجازه واردات هواپیماهای جدید را داده است. اما، بند دیگری از «العربیه» اضافه کرد که این بالگرد نو بود. اما الزامات تبلیغاتی همیشه با منطق یا واقعیات مطابقت ندارند. هنوز برای بررسی کارنامه رئیس‌جمهور ایران زود است. اما او از آشتی با همسایگان عرب حمایت کرد. این ممکن است یکی از عیوب، و نه فضیلت او، باشد.

آیا او بیش از حد به ساختارهای رژیم سعودی اعتماد داشت؟ ایران، به نوبه خود، به شرایط آشتی پایبند ماند، و رسانه‌های آن لحن خصومت با عربستان را بسیار کاهش دادند، و رسانه‌های حامی ایران دیگر از آپوزیسیون سعودی و سرکوب در داخل عربستان صحبت نمی‌کنند. از سوی دیگر، لحن رسانه‌های سعودی و اماراتی نسبت به ایران ذره‌ای تغییر نکرد. برعکس، شدت و خصومت علیه ایران و متحدانش افزایش یافت. آشتی یک طرفه بود.

رئیسی در دوره ریاست جمهوری خود کوشش کرد تا توافق‌نامه ایران با دولت اوباما را تمدید کند، اما دولت بایدن او را رد کرد. بایدن نمی‌خواست ذره‌ای از سیاست‌های ترامپ در خاورمیانه منحرف شود. اما نبود رئیسی تغییر چندانی در سیاست‌های تدوین شده توسط مقام معظم رهبری، و با هماهنگی نهادهای دولتی، ارتش و سپاه پاسداران ایجاد نمی‌کند. در کشورهای عربی غیبت رئیس‌جمهور تاثیر بسیار بیش‌تری دارد.

https://tinyurl.com/mvbr5c7f