سی.ان.ان گزارش داد که حداقل ۱۴ رهبر عرب در اجلاس چین و کشورهای عربی شرکت خواهند کرد و به گفته خبرگزاری عربستان سعودی، بیش از ۲۰ توافق اولیه به ارزش ۲۹٫۲۶ میلیارد دلار در طول سفر شی جین‌پینگ به عربستان سعودی امضا خواهد شد.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گلوبال تایمز
۸ دسامبر ۲۰۲۲

سفر شی جین‌پینگ به عربستان برای گشودن افق‌های جدید به روی روابط چین- اعراب

 

قرار است دیپلماسی فشرده رئیس دولت چین در ماه دسامبر ادامه یابد و این بار، تمرکز بر عربستان سعودی و جهان عرب است.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین بعد از ظهر چهارشنبه برای شرکت در نخستین اجلاس سران دولت‌های چین- عرب و چین – شورای همکاری خلیج‌فارس، و سفر رسمی به عربستان سعودی به دعوت سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، وارد عربستان شد.

این سفر یک رویداد تاریخی است زیرا هم «اجلاس سران دولت‌های چین- عرب» و هم «اجلاس چین- شورای همکاری خلیج» منعکس کننده نقطه عطف جدیدی در روابط بین چین و دولت‌های عربی است.

سفر شی بزرگ‌ترین و بالاترین سطح دیپلماتیک بین چین و جهان عرب از زمان تأسیس جمهوری خلق چین خواهد بود. مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری معمول روز چهارشنبه گفت که این یک نقطه عطف در تاریخ روابط چین و اعراب خواهد بود.

جامعه بین‌المللی تحت تأثیر همه‌گیری کووید-۱۹ و امواج‌ شوک در بازارهای جهانی انرژی ناشی از درگیری روسیه و اوکرایین، و هم‌چنین تحریم‌های خودسرانه ایالات متحده و غرب علیه روسیه، در زمینه بهبود اقتصادی و توسعه ملی، با عدم اطمینان گسترده مواجه است. این حرکت که از سوی برخی ناظران به مثابه «نگاه به شرق» جمعی کشورهای عرب تلقی می‌شود، نشان دهنده یک تعدیل دیپلماتیک و استراتژیک قابل توجه برای کشورهای خاورمیانه است. کارشناسان می‌گویند این اجلاس‌های تاریخی که در نوع خود در تاریخ معاصر چین- اعراب اولین‌هاست، نشان‌دهنده یک گام دیپلماتیک پیشگامانه از سوی چین در خاورمیانه است که به ثبات منطقه کمک می‌کند، حل اختلافات از طریق گفت‌وگو را ترویج نموده، اثرات منفی تحریم‌های خودسرانه ایالات متحده و غرب بر کشورهای عرب را کاهش می‌دهد.

ناظران معتقدند که عربستان سعودی در تدارک گستردن فرش قرمز برای شی جین‌پینگ است، که در تضاد کامل با استقبال کم‌اهمیت از جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، هنگام سفر او به غربستان در ماه ژوئیه است.

سی.ان.ان گزارش داد که حداقل ۱۴ رهبر عرب در اجلاس چین و کشورهای عربی شرکت خواهند کرد و به گفته خبرگزاری عربستان سعودی، بیش از ۲۰ توافق اولیه به ارزش ۲۹٫۲۶ میلیارد دلار در طول سفر شی جین‌پینگ به عربستان سعودی امضا خواهد شد…

https://www.globaltimes.cn/page/202212/1281396.shtml

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mrx458zy