نیروهای امنیتی لبنان به تیراندازی در جریان یک اعتراض در بیروت واکنش نشان می‌دهند، پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: مورنینگ استار
۱۴ اکتبر ۲۰۲۱
نویسنده: استیو سوئینی

 

شبه‌نظامیان فاشیست مسیحی به کشتن شش تظاهرکننده متهم شدند

 

شبه‌نظامیان فاشیست مسیحی به کشتن حداقل شش نفر در اعتراض مسالمت‌آمیزی که امروز در بیروت برگزار شد متهم شدند، معترضین علیه طارق بیطار، قاضی پرونده رسیدگی به انفجار بندر بیرون گرد آمده بودند.

باور بر این است که اعضای «نیروهای لبنانی» به روی مردمی که در پاسخ به فراخوان جنبش‌های شیعی حزب‌الله و امل در پایتخت لبنان گرد آمده بودند شلیک کردند.

در نتیجه شلیک تک- تیراندازانی که در ساختمان‌های مجاور موضع گرفته بودند، حداقل شش نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند.

سازمان‌دهندگان اعتراض در حالی که هواداران را به آرامش دعوت می‌کردند و از ارتش لبنان می‌خواستند برای «متوقف کردن این جنایتکاران» مداخله نماید گفتند «تیراندازی سر آن‌ها را هدف می‌گرفت».

هدف گروه‌های پشت حمله امروز «سوق دادن کشور به یک درگیری عمدی» بود و از جانب امل و حزب‌الله بهره‌برداری از انفجار ویرانگر سال گذشته بندر بیروت «برای مقاصد سیاسی بدخواهانه» متهم شدند.

با سرازیر شدن خودروهای نظامی و سربازان به شهر، بیروت شبیه یک منطقه جنگی بود، نیروهای امنیتی از مردم خواستند بیرون نیایند و تهدید کردند به هر فرد مسلح در خیابان‌ها شلیک خواهند کرد.

یکی از اهالی که مایل نبود نام او منتشر شد وضعیت را «بسیار بد» توصیف کرد و به «مورنینگ استار» گفت نمی‌تواند برای رفتن به محل کار خود از خانه خارج شود.

وی گفت بین خیابان «بدارو» و کاخ دادگستری «خمپاره و بمب پرتاب می‌شود».

وی گفت «قاضی پیوندهای بسیار نزدیکی با سفارت آمریکا دارد».

وی افزود این موجب خشم عمومی نسبت به مداخله مستمر واشنگتن در امور داخلی لبنان شده است.

تظاهرات امروز در اعتراض به آنچه سیاسی‌شدن انفجار سال گذشته در بندر بیروت، که در آن بیش از ۲۰۰ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند، تلقی می‌شود برگزار گردید.

هیچ‌کس پاسخگوی این انفجار نیست و محاکمه به تاخیر افتاده است زیرا نمایندگان پارلمان از ارائه شواهد خودداری می‌کنند.

فادی صوان، سلف آقای بیطار پس از آن که در دسامبر گذشته حسن دیاب نخست‌وزیر پیشین و دیگر مقامات ارشد دولت را متهم کرد، مجبور به کناره‌گیری شد.

حسن نصرالله رهبر حزب‌الله اوایل هفته جاری خواستار جایگزینی آقای بیطار با یک «بازپرس صادق و شفاف» شد.

وی قاضی را به جانبداری سیاسی، و تمرکز بر جنبش شیعی و متحدین آن و نادیده گرفتن دیگران، متهم کرد.

آقای بیطار روز سه‌شنبه، اندکی پیش از طرح شکایت برای کناره‌گیری وی، حکم بازداشت علی حسن خلیل، وزیر دارایی پیشین و یکی از متحدین حزب‌الله را صادر کرد.

سمیر جعجع، رهبر «نیروهای لبنانی» مسئولیت این حمله را تکذیب کرد و خواستار یک تحقیق مستقل شد.

در ماه اوت، در مراسم بزرگداشت سالگرد انفجار بندر، باند شبه‌نظامی او به یک حمله ددمنشانه علیه اعضای حزب کمونیست لبنان دست زد.

آقای جعجع به جرم صدور دستور چهار سوءقصد سیاسی، از جمله قتل رشید کرامی نخست‌وزیر پیشین لبنان در سال ۱۹۸۷، به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

وی در ۲۰ ژوئیه طی یک عفو آزاد شد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/49b97br7