شمخانی: نباید برجام را امضاء می‌کردیم. انتقاد عجیب به سردار جعفری و فیروزآبادی: بی تدبیری کردید! در پی موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای: سرلشکر فیروزآبادی به رهبر انقلاب تبریک گفت. فرمانده سپاه: فرزندان انقلابی ایران در نبرد دیپلماتیک از حقوق ملت دفاع کرده‌اند. لاریجانی در دیدار نوروزی با کارکنان مجلس: مجلس از حرکت تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند. خیانت‌کاران مذاکرات هسته‌ای از دید قالیبافامام جمعه تهران: انصافاً تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای متین و باحکمت است. علاالدین بروجردی خبر داد: تصویب «برجام» در شورای عالی امنیت ملی.

 

خبرگزاری دانشجو

۲۹ مرداد ۱۳۹۸

در مصاحبه با «ان‌بی‌سی نیوز»

شمخانی: نباید برجام را امضاء می‌کردیم / اگر جنگ شود آمریکا و متحدان منطقه‌ای‎اش در وضعیت وحشتناکی قرار خواهند گرفت

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ما نمی‌بایست توافق هسته‌ای دوران ریاست جمهوری (باراک) اوباما (برجام) را امضاء می‌کردیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه‌ای با شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» گفت: ما نمی‌بایست توافق هسته‌ای دوران ریاست جمهوری (باراک) اوباما (برجام) را امضاء می‌کردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این مصاحبه گفت که برخی از مردم در ایران احساس می‌کردند که امضای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی اشتباه بود.

وی در پاسخ به این سئوال که «آیا شما نیز یکی از این افراد هستید»، گفت: بله؛ من تابع دیدگاه‌های مردم هستم؛ مردم ایران.

«علی شمخانی» آمریکا را «متجاوز و منشأ اصلی تنش‌ها در منطقه» خواند و به این کشور هشدار داد تا «عاقلانه عمل کند».

این مقام ارشد ایران در ادامه افزود: کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ (رئیس جمهوری آمریکا) ایران را به زانو درنخواهد آورد و نیز نمی‌تواند تهران را به میز مذاکره هسته‌ای برگرداند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تصریح کرد: هدف تحریم‌ها، مذاکره نیست؛ بلکه وادار کردن ما به تسلیم است. مادامیکه آمریکا این رویکرد را در پیش بگیرد، ایران هرگز به دنبال مذاکره نخواهد بود.

شمخانی در ادمه افزود: ما مذاکرات موفقی در مسأله برجام داشتیم. چرا آمریکا از آن خارج شد؟ در خیابان‌های تهران قدم بزنید. خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند و متوجه خواهید شد آمریکا به آنچه که می‌خواست، نرسیده است.

وی در ادامه اضافه کرد: ایران به دنبال سلاح‌های هسته‌ای نیست؛ زیرا این سلاح‌ها در اسلام حرام است و هرگز برای طرف هائی که آن را در اختیار دارند، مانند اسرائیل، امنیتی را ایجاد نکرده است. معتقدم کسی که به دنبال نابودی اسرائیل است همان کشوری است که واقعیت‌های میدانی را نمی‌بیند. آن‌ها قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسند. آن‌ها به دنبال پروژه معامله قرن هستند.

مقام ارشد ایران هشدار داد: در صورت وقوع جنگ، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در وضعیت وحشتناکی قرار خواهند گرفت. تردیدی نیست که وجهه مخدوش آمریکا بیش از پیش در منطقه و دنیا از بین خواهد رفت. اساساً چرا آن‌ها تهدید به آغاز جنگ علیه ما می‌کنند؟

***

انتخاب

۲۰ فروردین ۱۳۹۴

انتقاد عجیب به سردار جعفری و فیروزآبادی: بی تدبیری کردید!

 

تشکل موسوم به انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه‌ای به فرمانده کل سپاه پاسداران از سردار جعفری و سردار فیروزآبادی با ادبیاتی عجیب به واسطه حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران انتقاد کرد. در بخشی از متن این نامه آمده است:

«…به نظر می رسد اصل حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای و دفاع از یکپارچگی نظام در مذاکره با بیگانگان، باعث به اشتباه افتادن برخی افراد در مواجهه با بیانیه (توافق نامه) لوزان سوئیس شده است. آن اشتباه راهبردی هم فتح الفتوح خواندن بیانیه لوزان و آن را حاصل مجاهدت دیپلماتیک دانستن است. براستی آیا این توافق نامه پیروزی بزرگ بود؟ آیا تن دادن به معاهده ای که طی آن امتیازات مافوق تصور در صنعت هسته ای -به ویژه نظارت های فراتر از پروتکل الحاقی و باز گذاشتن دست بیگانگان برای جاسوسی از مراکز نظامی- و در مقابل وعده نسیه و مبهم رفع تحریم ها داده شده، پیروزی بزرگ است؟

به نظر ما حداقل مقامات نظامی کشور بایستی روبه روی این ابهامات موضع جدی بگیرند نه آنکه آن را تبریک هم بگویند. موضوعی که شوربختانه در نامه سوال برانگیز رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح هم دیده شد و با بی تدبیری، موجب تنزل موضع کشورمان در مذاکرات گردید…»

***

فرارو

۱۶ فروردین ۱۳۹۴

در پی موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سرلشکر فیروزآبادی به رهبر انقلاب تبریک گفت

 

فرارو – رئیس ستاد کل نیروهای مسلح طی پیام تبریکی به محضر فرماندهی کل قوا تاکید کرد: با استمرار رهنمودهای آن رهبر عظیم‌الشان مراحل آتی مذاکرات نیز در مسیر سلامت و صلاح دولت و ملت تداوم خواهد یافت.

به گزارش دفتر ویژه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح طی پیام تبریکی به محضر فرماندهی کل قوا، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای ضمن تبریک موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از تلاش مقام ریاست جمهوری و کارگزاران و تلاش‌گران این عرصه بویژه ظریف وزیر امور خارجه سپاسگزاری کرد.

متن این پیام به شرح ذیل است:

خدای بزرگ را شاکریم که در پناه اولیاء الهی و ادعیه خاص حضرت بقیه‌الله العظم سلام‌الله علیه و تدابیر مقام معظم رهبری، حرکت رو به جلوی انقلاب اسلامی با صلابت و موفقیت ادامه دارد و هر روز که می‌گذرد امیدواری حق‌طلبان عدالت‌خواهان جهان به آموزه‌های اسلام عزیز و ارتقاء موقعیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهان و منطقه در دل‌های مسلمانان و مستضعفان بیشتر می‌شود.

اکنون که در ساله هدایت‌های آن رهبر فرزانه و همت دولت خدمتگزار جناب آقای دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای بویژه ظریف وزیر امور خارجه گام دیگری در جهت احقاق حقوق مسلم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات مربوط به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برداشته شده است، ضمن تبریک به ملت بزرگ ایران اسلامی و قدردانی از جناب آقای رئیس‌جمهور و کارگزاران و تلاشگران این عرصه مهم وحساس با کمال افتخار از عنایات و راهنمایی‌های حضرت مستطاب عالی که موجب سربلندی و پایداری هر چه بیشتر ملت بزرگوار ایران اسلامی گردید سپاسگزاری نموده رجاء واثق دارد با استمرار رهنمودهای آن رهبر عظیم‌الشان مراحل آتی مذاکرات نیز در مسیر سلامت و صلاح دولت و ملت تداوم خواهد یافت.

***

همشهری آنلاین

۱۸ فروردین ۱۳۹۴

فرمانده سپاه: فرزندان انقلابی ایران در نبرد دیپلماتیک از حقوق ملت دفاع کرده‌اند

 

فرمانده کل سپاه با قدردانی از تلاش فرزندان ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی کشور ظرفیت قدرتمند خود و نظام را برای عزت انقلاب اسلامی و کشور به کار گیرد.

فارس نوشت: سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در حاشیه‌ همایش فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به برخی از ابهامات مطرح شده پیرامون بیانیه اخیر هسته‌ای، اظهار کرد: مقاومت ملت ایران در مقابل آمریکا، گزینه‌های نیرومند ایالات متحده برای تحمیل اراده‌ سیاسی به جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد ساخت.

وی افزود: آمریکا که در پی تغییر رفتار سیاسی ایران بود، خود به تغییر رفتار سیاسی تن داد و بر خلاف مشی گذشته‌ خود، در مقابل مردم ما، مجبور به فراموش کردن همه‌ گزینه‌های روی میز و جایگزین‌سازی مسیر دیپلماسی برای حل موضوع هسته‌ای شد.

جعفری با اشاره به اینکه شکوه مقاومت مردم نجیب و آزاده ما، رئیس‌جمهور آمریکا را به پرده‌برداری از این اعتراف بزرگ تاریخی مجبور ساخت که گزینه‌ نظامی و استمرار تحریم‌ها ایران را قوی‌تر و مصمم‌تر خواهد‌ کرد، تصریح کرد: به فضل الهی فرزندان انقلابی ایران اسلامی در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته‌اند از حقوق ملت ایران به شایستگی دفاع کنند و ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تلاش‌های صادقانه و مجاهدت‌های سیاسی این عزیزان و ایستادگی روی خطوط قرمز تعیین شده، قدردانی می‌کنند.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: هر چند بی‌صداقتی و عدم پایبندی آمریکایی‌ها به تعهدات و عدم اعتماد به آنها، مسیر سختی را برای آینده‌ این جهاد دیپلماتیک ترسیم می‌کند، اما مطمئن هستیم همانگونه که رئیس محترم جمهور و وزیر محترم امور خارجه و اعضای برجسته‌ این تیم به صراحت مطرح کردند خط قرمز ما علاوه بر پذیرفتن حق چرخه‌ غنی‌سازی هسته‌ای و تحقیق و توسعه در این حوزه «لغو همه‌ تحریم‌های مرتبط» به عنوان نقطه‌ مرکزی مطالبات ملت ایران است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه از دستگاه هوشمند و شجاع دیپلماسی کشور انتظار می‌رود در فرصت تعیین کننده‌ پیش رو، حداکثر ظرفیت‌های قدرتمند خود و مجموعه نظام را برای عزّت انقلاب اسلامی و کشور و نیز لغو همزمان تحریم‌ها به کار گیرد، گفت: ملت بزرگ ایران بر اساس شعار نورانی «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» در یک صف واحد، پشتیبان جبهه‌ی دیپلماتیک هسته‌ای خود خواهند بود و اجازه نخواهند داد القائات گمراه‌کننده‌ دشمن به ویژه آمریکا در موضوع مذاکرات اخیر از طریق ترجمه غیر واقعی بیانیه مشترک، اعتماد بین دولت و ملت را خدشه‌دار کند.

***

ایلنا

۱۷ فروردین ۱۳۹۴

لاریجانی در دیدار نوروزی با کارکنان مجلس: مجلس از حرکت تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند

 

ایلنا: رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم گفت‌وگوهای بین‌المللی به حفظ حقوق ملت ایران بیانجامد و با این گفت‌وگو‌ها مشکلات، مرتفع شود

به گزارش ایلنا٬ علی لاریجانی صبح امروز (دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴) در دیدار نوروزی با کارکنان نهاد قانونگذاری گفت: خوشبختانه در ابتدای سال جاری تلاش‌های دولت در مسئله هسته‌ای دورنمای خوبی را نشان می‌دهد، از طرف دیگر بیانیه مطبوعاتی لوزان که نتیجه مذاکرات چندماه اخیر است، نشانه خوبی درخصوص حل مسئله هسته‌ای است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدوارم در دو سه ماه آینده مذاکره‌کنندگان بتوانند در مذاکرات نیت ملت ایران را که‌‌ همان داشتن دانش هسته‌ای با ضوابط خاص خود است را برآورده سازند. البته در این رابطه باید دقت‌های لازم صورت گیرد. از طرف دیگر مسیر طی شده امیدوارکننده بوده و مردم ما خوشحال هستند که مسیر روشنی به‌وجود آمده است و قطعا این موضوع اثرات خود را خواهد گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه مجلس از حرکت تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند، تصریح کرد: امیدوارم گفت‌وگوهای بین‌المللی به حفظ حقوق ملت ایران بیانجامد و مردم از فواید دانش هسته‌ای بهره‌مند گردند. همچنین امیدوارم با این گفت‌وگو‌ها مشکلاتی را که بدخواهان به‌وجود آورده بودند، مرتفع شود تا زمینه شکوفایی اقتصادی فراهم شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از حرکت تیم مذاکره‌کننده حمایت می‌کند، گفت: امیدوارم گفت‌وگوهای بین‌المللی به حفظ حقوق ملت ایران بیانجامد و با این گفت‌وگو‌ها مشکلاتی را که بدخواهان به‌وجود آورده بودند، مرتفع شود تا زمینه شکوفایی اقتصادی فراهم گردد.

لاریجانی با اعلام اینکه برداشتن تحریم‌ها به اقتصاد کشور کمک می‌کند، افزود: نمی‌گویم این موضوع علت تامه است، یقینا این مسئله بخشی از محور‌ها و موضوعات است، اما به طور حتم مهم‌ترین مسئله این است که تدابیر اقتصادی در داخل کشور به نحوی باشد که به رونق اقتصاد بیانجامد.

***

مشرق

۱۵ فروردین ۱۳۹۴

خیانت‌کاران مذاکرات هسته‌ای از دید قالیباف

 

موضوع مذاكرات هسته‌اي يك موضوع ملي و فراجناحي است و تحليل و موضع‌گيري درباره آن از عينك منافع و مصالح گروهي و جنــــاحـي بزرگ‌ترين خيانت به آرمان‌هاي انقلاب و آينده اين ملت و سرزمين است.

به گزارش مشرق، در پي تفاهم هسته‌اي كه در لوزان شكل گرفت بازتاب‌هاي متنوع و بسياري در سطح رسانه و شبكه‌هاي اجتماعي و محافل مختلف طرح شد و تحليل‌ها و نقدها و تمجيدهاي گوناگوني ارائه شد. بنده به سهم خودم از تلاش شبانه روزي تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي كه حقا و انصافا هرچه در توان داشتند به‌كار بردند تا نتيجه مطلوبي براي ملت ايران به‌دست آورند، تشكر مي‌كنم و در عين حال چند نكته را در اين رابطه با مردم عزيز در ميان مي‌گذارم.

۱- قطعا اتحاد در حمايت از تيم مذكره‌كننده هسته‌اي مانند پشتيباني از سربازان عرصه نبرد با دشمن ضروري است. نبايد پشت تيم مذاكره‌كننده را خالي كنيم اين كار مثل آن است كه وسط صحنه نبرد به‌دليل اختلاف سليقه و درگيري‌هاي قبلي شخصي و گروهي با سربازان، نبرد آنها را زير سؤال ببريم. دل نگراني از جزئيات تفاهم شده قابل پذيرش است اما توقعات بيجا داشتن از يك مذاكره در اين سطح به دور از منطق و عقل است. قاعدتا منطق مذاكره منطق دادوستد است و البته توازن اين دادوستد اهميت دارد اما برخي به‌گونه‌اي اظهارنظر مي‌كنند كه گويا قرار است در مذاكره فقط حرف ما به كرسي بنشيند! از سوي ديگر اگر معتقد باشيم هر توافقي خوب نيست و اين عبارت را صحيح ندانيم كه توافق بد بهتر از توافق نكردن است همچنان‌كه اوباما و آمريكايي‌ها به اين موضوع اشاره كردند بنابراين به صرف اعلام توافق هم نبايد اظهار شادي و شعف كنيم تا زماني كه جزئيات آن كامل و شفاف ارائه نشده است. اما به يقين آنچه در بيانيه مشترك آمده اگر برداشت لغو يكباره تحريم‌ها در ازاي اقدامات ايران صحيح باشد بايد اميدوار بود كه در تدوين نهايي توافق و طرح جزئيات نيز به همين منوال پيش برود. قطعا ما بين بيانيه كاخ سفيد و سخنان وزير امورخارجه كشورمان بايد به نماينده ديپلماسي كشورمان اعتماد كنيم و اميدوار باشيم كه چارچوبي كه او طرح مي‌كند در روند مذاكرات سه‌ماه آينده به ثمر بنشيند.

۲- موضوع مذاكرات هسته‌اي يك موضوع ملي و فراجناحي است و تحليل و موضع‌گيري درباره آن از عينك منافع و مصالح گروهي و جنــــاحـي بزرگ‌ترين خيانت به آرمان‌هاي انقلاب و آينده اين ملت و سرزمين است. براي استقلال و رشد و شكوفايي اين كشور خون‌هاي زيادي ريخته شده و سربازان وسرداران بسياري جانشان را كف دست گرفته و از حيثيت و شرف اين ملت و انقلاب دفاع كرده و مي‌كنند. نفوذ و اقتدار فعلي ما در منطقه محصول همين جانفشاني‌ها و مجاهدت‌هاست. چه خيانت بزرگي است كه در وانفساي نبرد منطقه‌اي و هسته‌اي عده‌اي به‌دنبال آن باشند كه از اين نمد كلاهي براي خودشان ببافند كه قطعا اين خيانت به مردم هرگز بخشودني نيست. اگر پيروزي در كار هست همه ملت پيروزند و اگر تنگنايي وجود دارد همه بايد مشاركت كنند تا مملكت از اين تنگنا خارج شود. درايت و تدبير رهبري در انتخاب عنوان سال از اين روست كه هم دولت و هم ملت بايد همدل و همزبان باشند تا مبادا گرفتاري در گرداب تفرقه و كسب منافع و مصالح سياسي و جناحي به كشتي نظام و كشور صدمه بزند.

۳- بدون شك يگانه مسير موفقيت و پيشرفت كشور درون مرزهاي اين سرزمين است. سرنوشت ما و چشم‌انداز بلندمدت اين مرزو بوم را نه ژنو مشخص مي‌كند نه وين نه لوزان و نه هيچ جاي ديگر. نه اوباما مشخص مي‌كند نه كري و نه هيچ‌كس ديگر. آينده اين مملكت در دستان خود ماست به فرهنگ كار ما وابسته است، راز پيشرفت در مناطق جغرافيايي مستعد كشاورزي است، در صنايع گوناگون نهفته است، در اقيانوس سرمايه‌هاي فكري موج مي‌زند كه به‌عنوان نمونه در حوزه فناوري خاك مي‌خورد. سرنوشت اين كشور را من و شما رقم مي‌زنيم، جوانان خوش فكر و با انگيزه و تحصيل كرده رقم مي‌زنند. اقتصاد اين كشور را بايد از درون مقاوم و مستحكم كرد. قطع وابستگي به نفت و خام‌فروشي منابع غني اين كشور تلاش و همت مي‌خواهد، روحيه جهادي مي‌خواهد تا گردنه‌هاي سخت را طي كند. لوزان هرچقدر هم كه شادي بياورد آينده ما را نمي‌سازد. چرخ اقتصاد ما را براي هميشه نمي‌چرخاند. گره زدن همه امورات كشور به مذاكرات هسته‌اي اشتباه بوده و هست. تماشاچي كردن مردم، فعالان اقتصادي و به‌ويژه مسئولان رده‌هاي مختلف به نتايج مذاكرات آثار زيانباري دارد. همچنان‌كه نتيجه بلافصل اين اتفاق مطالبه عمومي براي كاهش فوري قيمت‌ها و… خواهد بود كه دور از انتظار است و در آينده نزديك سرخوردگي به ارمغان مي‌آورد. ما در دوره دولت نهم و دهم بالاترين درآمد نفتي را داشتيم اما وضعيت اقتصادي كشور مطلوب نبود و همچنان خام‌فروشي مي‌كرديم. اگر همه مراحل مذاكرات به خوبي و مطابق ميل ما پيش برود دوباره مي‌توانيم در مقياس بيشتري نفت بفروشيم و دوباره اقتصاد نفتي رونق مي‌گيرد. پس راه‌حل نهايي رشد و پيشرفت كشور ما به مديريت منابع اين سرزمين بر مي‌گردد نه گره مذاكرات!

۴-  بزرگ‌ترين خيانت را كساني مرتكب مي‌شوند كه موضوع مذاكرات هسته‌اي و موضوعات مشابه را ابزاري براي دوقطبي كردن جامعه استفاده مي‌كنند. كساني كه بر اين شيپور مي‌دمند، قطعا خير و صلاح اين ملت و سرزمين را نمي‌خواهند و اهداف ديگري را دنبال مي‌كنند و متأسفانه عده‌اي هم جاهلانه در اين دام گرفتار مي‌شوند و حتي در بين خانواده‌ها و دوستان نيز به يك طيف صفر و صدي گرايش پيدا مي‌كنند و از روي هيجان يا چشم بسته همه‌‌چيز را نفي مي‌كنند و يا چشم بسته به به و چه چه مي‌كنند و در تقابل با يكديگر قرار مي‌گيرند. خسارت‌هاي جبران ناپذيري كه از اين رهگذر نصيب ملت مي‌شود بعضا جبران ناپذير است.

در پايان بنده اميدوارم كه در سال همدلي و همزباني ملت و دولت، مردم ايران طعم شيرين پيروزي‌هاي بزرگ را بچشند و با ايستادگي بر سر آرمان‌هايي كه اين انقلاب بر آن اساس بناشده نصرت الهي همراه اين ملت باشد. ان‌شاءالله

***

خبرگزاری آنا

۱۴ فروردین ۱۳۹۴

امام جمعه تهران: انصافاً تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای متین و باحکمت است

مهمترین عامل موفقیت مذاکرات، راهبری‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه «ماهیت بیانیه لوزان یک چارچوب کلی است»، گفت: دنیای غرب پذیرفت که ایران انرژی هسته‌ای برای استفاده در مقاصد صلح‌آمیز، صنعت و تکنولوژی داشته باشد.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی خطیب موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز پایتخت با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و بیانیه مشترکی که شب گذشته منتشر شد، اظهار داشت: ماهیت بیانیه اخیر لوزان، یک چارچوب کلی است و جرئیات نیست، درباره جرئیات بعداً صحبت خواهد شد.

وی افزود: دنیای غرب پذیرفت که ایران انرژی هسته‌ای برای استفاده در مقاصد صلح‌آمیز، صنعت و تکنولوژی داشته باشد، چیزی که در ابتدا زیر آن زده بود و می‌گفت در قرارداد نبوده است اما جمهوری اسلامی ایران یعنی تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعلام کردند که استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق لازمی است که باید باشد و به طور کلی در همه قراردادهای انرژی آمده است تا همه کشورها بتوانند از این حق استفاده کنند و دنیای غرب استفاده از انرژی هسته‌ای در مقاصد صلح‌آمیز را پذیرفت.

وی ادامه داد: این نکته بیان می‌کند که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در موارد صلح‌آمیز از حق استفاده از انرژی هسته‌ای برخوردار باشد البته جزئیات این توافق طی سه ماه آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لغو تحریم‌ها در توافق نهایی، تصریح کرد: لغو تحریم‌ها نیز به صورت کلی در بیانیه شب گذشته مطرح شده است که لغو تحریم‌هاست نه تعلیق تحریم‌ها. آنها لغو تحریم‌ها را در ابتدا قبول نداشتند اما پذیرفتند البته سیر لغو تحریم‌ها چگونه خواهد بود، بستگی به مذاکرات و توافق نهایی دارد.

وی با بیان اینکه ماهیت بیانیه مشترک شب گذشته ایران و ۱+۵ چارچوب کلی بوده است، از عوامل این موفقیت سخن به میان آورد و گفت: اولین عامل، ارتقای سطح علمی کشور بود، ایران و نظام جمهوری اسلامی به لطف خدا از نظر رشد علمی و ارتقای سطح علمی کشور توانسته شرایط بسیار عالی در دنیا کسب کند،‌ در صنعت،‌ نظامی و مباحث سیاسی امروز ایران کشوری است که در دنیا برای سخن گفتن حرف دارد و دنیا برای جمهوری اسلامی ایران جا باز کرده است.

وی با بیان اینکه رشد علمی ایران موقعیتی است که توانسته جمهوری اسلامی را پیش ببرد، گفت: رهبر معظم انقلاب روی اقتصاد مقاومتی تأکید فرمودند؛ اقتصاد مقاومتی امر بسیار مهمی است که باید مسئولان به آن توجه کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران بر همین اساس یادآور شد: آقای اوباما رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته در برابر دنیا ایستاد و حرف زد و گفت که «ما نتوانستیم ایران را قانع کنیم که دست از انرژی هسته‌ای بردارد اما توانستیم ایران را پای میز مذاکره بکشانیم»، در صحبت‌های خود از رهبر معظم انقلاب نام برد و فتوای رهبر انقلاب درباره حرام بودن استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی یادآور شد.

وی ادامه داد: ایران اگر پای میز مذاکره نشست نه برای تحریم شما بود بلکه ایران خواست به دنیا نشان دهد که اهل منطق و مذاکره است، نظام جمهوری اسلامی از حق شرعی و علمی و قانونی خود دفاع می‌کند و اقدامات شما ظالمانه است.

آیت‌الله امامی کاشانی تصریح کرد: غربی‌ها باید بدانند با ایران پیمانی بسته‌اند و آن پیمان این است که در این چارچوب ایران به تمام تعهداتش عمل خواهد کرد و غربی‌ها نیز باید به تعهداتشان عمل کنند اما اگر غیر از این اقدام کنند ایران هم به ناچار این پیمان را خواهد شکست.

وی اضافه کرد: عهدشکنی و پیمان‌شکنی بسیار اقدام بدی است که بهتر است غربی‌ها این ننگ را در تاریخشان ثبت نکنند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با اشاره به برخی اظهارنظر غربی‌ها مبنی بر حمایت ایران از تروریسم تأکید کرد: حمایت از مردم سوریه و عراق حمایت از تروریست است یا تربیت گروهک‌های تروریستی مانند داعش و اعزام آنها به این کشورها برای کشتار مردم مظلوم این مناطق حمایت از تروریست است؟!
وی خاطرنشان کرد:‌ بیان کردن سخنانی مانند عدم تحقق حقوق بشر در ایران، آزادی و جایگاه قوه قضائیه در ایران توسط غربی‌ها نیز اظهارات بی‌ربط و بی‌اساسی است. اگر غربی‌ها به تعهداتشان عمل کنند ایران هرگز این پیمان را نخواهد شکست و بر فضائل و مکارم اخلاق استوار است.

آیت‌الله امامی کاشانی با تأکید بر اینکه شکستن پیمان‌ها و تعهدات همواره توسط غربی‌ها صورت گرفته است، گفت: عامل دوم موفقیت در مذاکرات هسته‌ای نظام جمهوری اسلامی و این ملت است، ملت ایران پایبند به دین و معنویت است و در عین حال متحد، منسجم و یک صدا و یکپارچه است،‌ این ملت با چنین تفکر دینی و اخلاق سیاسی و اجتماعی و با آن انسجام و وحدتی که دارد می‌تواند کار را پیش ببرد.

وی مهمترین عامل موفقیت در مذاکرات هسته‌ای را رهبری‌های داهیانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب دانست و تصریح کرد: اصل مسئله ولایت فقیه امری اساسی برای هر نوع پیشرفت در کشور است. وحدت ملت ایران بر محور ولایت فقیه و زیر همین چتر است.

امامی‌کاشانی در پایان خاطرنشان کرد: انصافاً تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تیمی متین، با حکمت و با متانت است، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند نرمش قهرمانانه و تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر داشتند. واقعاً‌ باید به همه آقایان مخصوصاً آقای رئیس‌جمهور و بالاخص وزیر امور خارجه هم تبریک و هم خسته نباشید گفت؛ طبق فرموده خداوند نصر و موفقیت دست خداست و نصیب افراد شایسته می‌شود.

***

انتخاب

۱۲ مهر ۱۳۹۴

علاالدین بروجردی خبر داد: تصویب «برجام» در شورای عالی امنیت ملی

 

علاالدین بروجردی در صحن علنی مجلس به عنوان پیشنهاد دهنده طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام گفت که شورای عالی امنیت ملی برجام را تصویب کرده است.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس از تصویب برجام در شورای عالی امنیت ملی خبر داد.

به گزارش «انتخاب»،  علاءالدین بروجردی در نشست علنی امروز مجلس، به عنوان طراح طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام که با بیش از ۱۰۰ امضا به هیأت رئیسه رسیده بود ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان فاجعه منا و پیگیری هر چه سریعتر کمیته حقیقت یاب از سوی وزارت امور خارجه کشور گفت: در طول دو دهه گذشته مسئله هسته ای ایران چالشی ترین مسئله در حوزه بین الملل بوده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: آمریکا به عنوان دشمن قسم خورده جمهوری اسلامی ایران و اعضای دایم شورای امنیت به همراه آنان و اعضای اتحادیه اروپا مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند و تلاش کردند کشورهای متعددی را بر کشور ما وارد کنند از جمله صدور ۶ قطعنامه و تحریم برای نداشتن غنی سازی یکی از این تلاش ها بود که در نهایت جمهوری اسلامی ایران بر این اساس برنده شد چرا که خروجی تمام تلاش ها بعد از توافق ژنو و لوزان و در نهایت وین و توافق برجام این طرح عملاً  تثبیت شد.

وی افزود: در این مصاف نابرابر جمهوری اسلامی ایران برنده شده و براساس رهنمود رهبری که نرمش قهرمانانه بود قرار گرفتیم که بتوانیم از این گردنه عبور کنیم لذا طرح دو فوریتی امروز با عنوان اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام ارائه شد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mejtwxj8