تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: رویترز
۶ مارس ۲۰۲۴

مصر قرارداد بسط‌-یافته وام ۸ میلیارد دلاری با صندوق بین‌المللی پول را امضا کرد

 این معامله پس از آن صورت گرفت که مصر ارزش پوند را برای یک سال ثابت نگه داشته بود

 این توافق کنترل هزینه‌های پیش‌بینی شده را در بر می‌گیرد

 صندوق بین‌المللی پول به نقش سرمایه‌گذاری اماراتی اذعان نمود

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید نرخ ارز مبتنی بر بازار هدف است، نه کاهش ارزش پوند

یک صرافی در قاهره

صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز چهارشنبه اعلام کرد که برنامه کنونی وام خود به مصر را به میزان ۵ میلیارد دلار افزایش می‌دهد، زیرا بانک مرکزی [مصر] اجازه داد پوند سقوط کند و گفت که اجازه می‌دهد ارز با نرخ آزاد مبادله شود.

توافق جدید بسط تسهیلات ۴۶ ماهه ۳ میلیارد دلاری است که صندوق بین‌المللی پول در دسامبر ۲۰۲۲ با مصر منعقد کرد، و هدف اصلی آن تغییر به نظام نرخ شناور ارز بود.

این برنامه زمانی که مصر در سال گذشته، به نگه داشتن ارزش پوند خود در یک نرخ کاملاً مدیریت شده بازگشت، و در بحبوحه تأخیر در اجرای یک برنامه بلندپروازانه برای واگذاری دارایی‌های دولتی [طرح مولدسازی دیکتات صندوق بین‌المللی پول – عدالت] و تقویت نقش بخش خصوصی، متوقف شد.

مصر هم‌چنین به دنبال وام جداگانه‌ای از «صندوق پایداری زیست‌محیطی » صندوق بین المللی پول است که تأمین مالی گذار اقلیمی را ترویج می‌کند. مصطفی مدبولی، نخست‌وزیر مصر گفت که این وام ۱٫۲ میلیارد دلار خواهد بود، اما ایوانا ولادکووا هولار، رئیس هیأت صندوق بین‌المللی پول در مصر گفت که بحث درباره این درخواست به طور جداگانه ادامه خواهد یافت.

ولادکووا هولار به خبرنگاران گفت که صندوق بین‌المللی پول به دنبال یک «ارزان‌‌سازی مشخص» پوند نیست، بلکه به دنبال «حرکت پایدار» به سمت یک نرخ ارز واحد تعیین‌شده در بازار است. وی افزود: اقدام بانک مرکزی در روز چهارشنبه گام محکمی در راستای این هدف بود.

و گفت: «بنابراین در این چهارچوب، شما نه تنها کاهش‌ها در ارزش‌، بلکه حرکت‌های دو طرفه نرخ ارز را هنگام حرکت آن در پاسخ به شرایط اقتصادی، مشاهده خواهید کرد.»

صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد که با مصر پیرامون سیاست‌های لازم برای تکمیل بررسی‌های اول و دوم به تأخیر افتاده این برنامه به توافق رسیده است، که می‌تواند قفل پرداخت پول را، بشرط تأیید هیأت اجرایی صندوق، باز کند.

صندوق بین‌المللی پول در این اعلامیه گفت «این بسته سیاستی جامع به دنبال حفظ پایداری بدهی، بازگرداندن ثبات قیمت‌ها و احیای یک نظام نرخ ارز با عملکرد خوب است، در حالی‌که به پیشبردن اصلاحات ساختاری عمیق برای ارتقای رشد و ایجاد شغل توسط بخش خصوصی ادامه می‌دهد.»

مباجث سیاستی شامل تعهد به نرخ شناور ارز، انقباض پولی و مالی، هزینه‌های اجتماعی برای حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر، و اصلاحات برای حذف امتیازات شرکت‌های دولتی – همه ستون‌های برنامه اولیه بودند.

بیانیه صندوق بین‌المللی پول گفت: آن مباحث هم‌چنین شامل «یک چهارچوب جدید برای کاهش هزینه‌های زیرساختی، از جمله طرح‌هایی که تاکنون خارج از نظارت منظم بر بودجه بوده‌اند، می‌شوند.»

سرریز غزه
این طرح‌ها، از جمله یک پایتخت جدید در شرق قاهره، یکی از محورهای سیاست در دوره ریاست‌ جمهوری عبدالفتاح السیسی بوده است، که حتا با افزایش بار بدهی مصر، از آن‌ها به عنوان تأمین کننده شغل و افزایش رشد، دفاع کرده است.

مصر پس از پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکرائین، که سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا ظرف چند هفته ۲۰ میلیارد دلار را از مصر خارج کنند، و مشکلات مالی کشور را آشکار نمود، پیرامون برنامه اولیه- آخرین مورد از مجموعه بسته‌های حمایتی صندوق بین‌المللی پول- مذاکره کرد.

از آن زمان، سرریز جنگ در نوار غزه، خطرات جدیدی را برای درآمدهای دلاری مصر به همراه داشته است، از جمله درآمدهای ناشی از کشتیرانی در کانال سوئز، که در اوایل سال جاری به دلیل حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ، حدوداً نصف شده است.

تورم سالانه، پیش از آن‌که اندکی تخفی یابد، در سپتامبر گذشته به رکورد ۳۸ درصد رسید.

مقامات صندوق بین‌المللی پول گفته‌اند که تامین مالی بیش‌تر برای برنامه مصر برای موفقیت آن پس از شوک‌های خارجی حیاتی است و ثبات مصر برای کل منطقه اهمیت دارد.

معامله روز چهارشنبه کم‌تر از دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که مصر معامله‌ای با صندوق سرمایه‌گذاری امارات (شرکت هلدینگ توسعه ابوظبی-ADQ) را اعلام کرد که تا اواخر آوریل، ۳۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را موجب خواهد شد.

ک مقام ارشد صندوق بین‌المللی پول گفت که این توافق جدا از مذاکرات خد صندوق است، اما بیانیه روز چهارشنبه صندوق بین‌المللی پول اذعان کرد که این معامله فشارهای مالی کوتاه مدت را کاهش داده است.

بیانیه گفت: «شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای مصر نقش مهمی در تسهیل اجرای سیاست‌ها و اصلاحات مقامات خواهند داشت.»

https://www.reuters.com/markets/egypt-signs-expanded-8-billion-loan-deal-with-imf-2024-03-06/