تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

برای «گلوبال تایمز» شایسته و بایسته است که ضمن فعالیت‌های خود، برای آن دسته از سرمایه‌داران چینی که در آمریکا، کانادا، و کشورهای اروپایی باشگاه‌های ورزشی، املاک و مستغلات، و شرکت‌های تجاری خریده‌اند، چندمقاله هشدار دهنده و پیشگیرانه منتشر نماید. تا امیداوارانه در آینده شاهد تکرار تاریخ نشویم و نبینیم که به عنوان مثال، یانگ‌هونگ لی، مالک باشگاه «آ.ث» میلان به سرنوشت رومن آبراموویچ مالک باشگاه «چلسی» گرفتار شده است. (مبارزه ضدامپریالیستی با پای چوبی، تفاوت «فرار» مغزها و سرمایه‌، و «دزدیدن» ‌آن‌ها را نمی‌بیند!!)

https://tinyurl.com/ckjrdhuj

***

منبع: روسیه امروز
۱۹ مه ۲۰۲۲

دستورالعمل به نخبگان چینی درباره دارایی‌های خارجی

 

حزب کمونیست چین، در راستای مصون ساختن مقامات ارشد این کشور در برابر تحریم‌های غربی، شبیه تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه بر سر درگیری اوکرائین، ظاهراً دستورالعملی صادر کرده است که مقامات ارشد را از خرید دارایی‌ در خارج از کشور منع می‌کند.

«وال استریت ژورنال» روز پنج‌شنبه به نقل از افراد مطلع ناشناس گزارش داد که سیاست جدید ترفیع، نخبگان حزب کمونیست چین را که دارایی‌های مهمی در خارج از کشور دارند، کنار می‌گذارد. این محدودیت نه تنها در مورد دارایی‌هایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم در اختیار خود مقامات عالی حزب قرار دارند، بلکه در مورددارایی‌هایی که در اختیار همسران و فرزندانشان است نیز اعمال خواهد شد.

گفته می‌شود که «بخش سازمان مرکزی» حزب کمونیست چین، در یک اطلاعیه داخلی در ماه مارس، هفته‌ها پس از آغاز حمله نظامی روسیه علیه اوکرائین، محدودیت جدید سرمایه‌گذاری را صادر کرده است. بر اساس این گزارش، رهبران حزبی در سطح وزیر دیگر مجاز به داشتن دارایی‌های خارجی مانند املاک و سهام نخواهند بود.

هم‌چنین مقامات حزبی از افتتاح حساب‌های غیر ضروری در مؤسسات مالی خارج از کشور منع خواهند شد. به عنوان مثال، فرزند دانشجوی یک رهبر می‌تواند در حین تحصیل در یک دانشگاه خارجی، می‌تواند در یک بانک محلی حساب داشته باشد، اما اجازه نخواهد داشت پول نقد را به سنگاپور یا سوئیس به عنوان یک پناهگاه امن منتقل نماید.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، قبلاً از اختلاس و نمایش ثروت از سوی مقامات حزب کمونیست چین انتقاد کرده بود. یک گزارش که در سال ۲۰۱۴ با استناد به اسناد به برون درز کرده منتشر شد، ادعا می‌کرد که بستگان نزدیک نخبگان حزب، از جمله پسر نخست‌وزیر سابق ون جیابائو و برادر زن شی، برای پنهان کردن دارایی‌های خود، شرکت‌هایی در خارج از کشور ایجاد کرده‌اند.

ایالات متحده و متحدانش در ارتباط با حمله به اوکرائین، تحریم‌های شدیدی را برای مجازات و منزوی کردن روسیه اعمال کرده‌اند. برخی از این اقدامات افراد از جمله مقامات کرملین و سرمایه‌داران بزرگ را هدف قرار داده است.

رئیس‌جمهور جو بایدن به دنبال راه‌هایی برای فروش دارایی های مصادره شده روس‌ها، مانند کشتی‌های تفریحی و املاک و مستغلات، بوده است تا از این پول برای کمک به بازسازی اوکرائین استفاده شود. لایحه‌ای که ماه گذشته در مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد، برای جمع‌آوری پول نقد برای کمک و بازسازی اوکرائین خواستار مصادره این دارایی‌ها است. در عین‌حال، جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه گفت که توقیف دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی روسیه برای کمک به بازسازی اوکرائین از جانب ایالات متحده، [در حال حاضر- عدالت] بستر قانونی ندارد..

https://www.rt.com/news/555778-ccp-bans-foreign-holdings/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8w7r4f