ایران

۲۳ آبان ۱۳۹۱

فرزندان آقای هاشمی که علی‌رغم اتهامات سنگین، در زندان هم از امتیازات ویژه استفاده می‌کنند و لااقل از امنیت کافی برخوردار هستند، اما یک وبلاگ‌نویس به جرم نگارش چند مطلب احساسی بازداشت می‌شود و حتی در مراحل بازپرسی هم از امنیت جانی برخوردار نیست. متاسفانه برخی‌ها به این مسئله بدیهی و ابتدایی توجهی ندارند که امنیت شهروندان ایرانی فارغ از دیدگاه‌های سیاسی و مذهبی آن‌ها باید تامین شود. آقای هاشمی برای بازگشت فرزند خود حتی با دادستان کشور هم مشورت می‌کند تا بهترین زمان را برای بازگشت او انتخاب کند. وقتی هم که مهدی هاشمی خودش را به تمارض می‌زند، به سرعت به بیمارستان منتقل و خانواده‌اش هم بر بالینش حاضر می‌شوند… آیا چنین امتیازاتی برای ستار بهشتی هم وجود داشت؟ حرف اصلی آقای توکلی این نبود که چرا یک ایرانی در بازداشتگاه کشته شده بلکه می‌گفت قوه قضائیه و وزارت خارجه هرچه سریع‌تر جواب خارجی‌ها را بدهند!

 

حکمت بازدید احمدی‌نژاد از اوین روشن شد

برای توکلی هیاهوی رسانه‌های ضد انقلاب از مرگ یک شهروند ایرانی مهم‌تر است

 

مدیر مسئول روزنامه خورشید در گفت‌و‌گو با شبکه ایران با اشاره به حادثه تلخ مرگ یک وبلاگ‌نویس اظهار داشت: مرگ یک کارگر وبلاگ‌نویس واقعاً دردآور است و به عنوان یک نویسنده از این مسئله بسیار خجالت زده شدم.

وی افزود: شرمساری و افسوس من زمانی مضاعف می‌شود که در روزنامه‌ها و سایت‌های کشور، مرگ یک شهروند ایرانی مورد بایکوت و سانسور قرار می‌گیرد در حالی که مهدی هاشمی تیتر یک این رسانه‌هاست.

این فعال سیاسی ادامه داد: رسانه‌های ما به گونه‌ای رفتار کرده‌اند که انگار جان این شهروند ایرانی اصلاً برایشان مهم نیست و ظاهراً مشغول پرداخت وام خود به آقای هاشمی هستند.

تقوی فرد با انتقاد شدید از حاکمیت رفتارهای دوگانه بر روند‌های قضایی خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی‌ها به این مسئله بدیهی و ابتدایی توجهی ندارند که امنیت شهروندان ایرانی فارغ از دیدگاه‌های سیاسی و مذهبی آن‌ها باید تامین شود.

وی با مطرح کردن این پرسش که مهدی هاشمی برای کشور خطرناک‌تر است یا یک وبلاگ‌نویس مبتدی، تاکید کرد: آقای هاشمی برای بازگشت فرزند خود حتی با دادستان کشور هم مشورت می‌کند تا بهترین زمان را برای بازگشت او انتخاب کند. وقتی هم که مهدی هاشمی خودش را به تمارض می‌زند، به سرعت به بیمارستان منتقل و خانواده‌اش هم بر بالینش حاضر می‌شوند و سر آخر هم بیانیه می‌دهند که فرزند ما از بیمارستان ربوده و به زندان منتقل کرده‌اند! آیا چنین امتیازاتی برای ستار بهشتی هم وجود داشت؟

تقوی فرد اضافه کرد: امروز روشن است که فرزندان آقای هاشمی که علی‌رغم اتهامات سنگین در زندان هم از امتیازات ویژه استفاده می‌کنند و لااقل از امنیت کافی برخوردار هستند، این در حالی است که یک وبلاگ‌نویس به جرم نگارش چند مطلب احساسی و صد البته غیرقابل دفاع، در وبلاگ شخصی خود، بازداشت می‌شود و حتی در مراحل بازپرسی هم از امنیت جانی برخوردار نیست.

وی با یاد‌آوری آیه‌ای از قرآن مجید که بر مبنای آن قتل یک انسان مساوی با قتل همه بشریت است، خاطرنشان کرد: حدود یک ماه قبل رئیس‌جمهور در نامه‌ای از تصمیم خود برای بازدید از زندان اوین خبرداد و در مقابل به سیاسی کاری و تلاش برای حمایت از آقای جوانفکر متهم شد، در حالی که امروز حکمت تصمیم آقای احمدی‌نژاد برای بازدید و سرکشی به زندان‌ها روشن شده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز ثابت شده است که تشخیص رئیس‌جمهور برای بازدید از اوین صحیح بوده است، گفت: وزیر دادگستری دولت دهم پیش‌تر رئیس کل سازمان زندان‌های کشور بوده و رئیس‌جمهور در مشورت‌های خود به درستی این نقطه آسیب‌پذیر را تشخیص داد. من یقین دارم اگر رئیس‌جمهور همان موقع به اوین می‌رفت، امروز شاهد مرگ دردناک این شهروند ایرانی نبودیم.

مدیر مسئول خورشید افزود: اگر اجازه می‌دادند رئیس‌جمهور از اوین بازدید کند، چنان جوی در جامعه و روابط فی مابین متهمان و مجرمان با مسئولان قضایی و بازجو‌ها به وجود می‌آمد که زمینه‌های هرگونه حادثه تلخ را یک‌بار برای همیشه ریشه‌کن می کرد.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: کافی است تصور کنیم که یک ماه قبل، احمدی‌نژاد با سبک آشنای خود با بازندانیان و حتی مجرمان امنیتی گفت‌و‌گو کرده و تصاویر و اخبار آن در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است تا برایمان مسجل شود، قوه قضائیه چه فرصت بزرگی را از دست داده است.

تقوی فرد با بیان اینکه زندانیان هم جزئی از ملت ایران هستند، تصریح کرد: احمدی‌نژاد خادم زندانیان این کشور هم هست و معتقد به کابینه ۷۰ میلیونی است.

مدیر مسئول خورشید با انتقاد شدید نگاه احمد توکلی به حادثه مرگ ستار بهشتی خاطر نشان کرد: متاسفانه آقای توکلی در مجلس به گونه‌ای سخن گفت که انگار شاخ‌و‌شانه کشیدن کشورهای خارجی و رسانه‌های ضد انقلاب از مرگ یک شهروند ایرانی برایش مهم‌تر است در حالی که برای ما اصل حفط جان شهروندان ایرانی است. حرف اصلی آقای توکلی این نبود که چرا یک ایرانی در بازداشتگاه کشته شده بلکه می‌گفت قوه قضائیه و وزارت خارجه هرچه سریع‌تر جواب خارجی‌ها را بدهند!

وی، گفت: اختلافات آقای توکلی با برادران لاریجانی از زمانی شروع شد که وی در اواخر مجلس هشتم به انتقاد از مدیریت علی لاریجانی پرداخت و آقای حداد عادل را در مدیریت قوی‌تر دانست.

تقوی فرد با اشاره به کش‌و‌قوس‌های صورت گرفته بر سر تصویب اعتبارنامه توکلی در مجلس نهم، افزود: در ماجرای پرونده آقای جواد لاریجانی هم شاهد بودیم که ابتدا یک سایت ضدانقلابی اسنادی را منتشر کرد و سپس سایت الف که وابسته به توکلی است، این اسناد را مورد بازنشر قرار داد. سخنان احمد توکلی در چهارچوب دعوای وی با رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه قابل ارزیابی است.

***

شبکه ایران

۱۳ مهر ۱۳۹۱ 

رئیس‌جمهور قصد دارد بزودی از زندان اوین بازدید کند

 

بنا بر اعلام یک منبع آگاه، اعلام کرد، رئیس‌جمهور قصد دارد بزودی از زندان اوین بازدید کند.

در این برنامه رئیس‌جمهور از همه بندها و بخش‌های زندان اوین بازدید خواهد کرد. این منبع آگاه هدف از انجام این بازدید را آگاهی رئیس‌جمهور از وضعیت زندان‌ها، بررسی راهکارهای عملی جهت تعامل و همکاری بهتر قوای مجریه و قضائیه جهت بهبود وضعیت زندان‌ها، آگاهی از مشکلات زندانیان بویژه زندانیان مالی و دیه و… عنوان کرد.

وی گفت: زمان دقیق این بازدید مشخص نیست ولی پیش‌بینی می‌شود بزودی انجام شود. وزیر دادگستری و برخی از مسئولان عالی قضایی، رئیس‌جمهور را در این بازدید همراهی خواهند کرد.

***

خبرگزاری فارس

۱۴ مهر ۱۳۹۱

 

مديرکل روابط عمومی قوه قضائيه: هرگونه بازديد از زندان اوين تابع مقررات و ضوابط است

 

مدير کل روابط عمومی و تشريفات قوه قضائيه گفت: هرگونه بازديد افراد و اشخاص از زندان اوين تابع مقررات و ضوابط خاص است.

حسن رحيمی مدير کل روابط عمومی و تشريفات دستگاه قضايی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار قضايی فارس درباره خبر برخی از رسانه‌ها مبنی بر بازديد رئيس‌جمهور از زندان اوين گفت: بازديد از زندان اوين تابع مقررات و ضوابط ويژه‌ای است.

وی افزود: برای بازديد از زندان اوين يا هر کدام از بخش‌های ديگر قوه قضاييه بايد تشريفات و ضوابطی که برای اين گونه کارها در نظر گرفته شده انجام شود سپس امکان بازديد فراهم شود.

مدير کل روابط عمومی و تشريفات دستگاه قضايی کشور گفت: هنوز از سوی نهاد رياست جمهوری برای اين بازديد هماهنگی های لازم انجام نشده است.

پيش از اين برخی از رسانه‌ها خبری مبنی بر بازديد احمدی‌نژاد از زندان اوين و بخش‌های مختلف اين زندان داده بودند و هدف رئيس‌جمهور را آگاهی از وضع زندانيان اعلام کرده بودند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/464nsawm