تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ اول

منبع: دموكراسی مردم، هفته نامه حزب كمونیست هند( ماركسیست)
١١ سپتامبر ٢٠٠۴
برگردان: الف. آذرنگ

 ١١ سپتامبر دیگر

 

گردونه یكدور كامل گشته است. صحنه برای بازداشت آگوستو پینوشه، دیكتاتور سابق شیلی که كودتای «سیا» بر علیه سالوادور آلنده رئیس‌جمهور منتخب آن كشور را رهبری كرد، آماده به نظر می‌رسد و ممكن است در شیلی زمان جشن گرفتن بزودی از راه برسد. این به ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ بر می‌گردد. امروز ۳۱ سال پس از كودتا، كمند نه تنها بر دور پینوشه، بلكه همچنین بر دور هنری كسینجر، مغز متفكر «عملیات كركس» تنگ‌تر می‌شود. این می‌تواند بر آینده دیگر دست‌نشاندگان «سیا» در آرژانتین، السالوادور، گواتمالا و دیگر بخش‌های آمریكای لاتین نیز تاثیرگذار باشد.

چرخش دراماتیك تحولات پس از آنكه ۵۰۰۰ نفر از جان بدر بردگان سبعیت پینوشه، در مادرید پایتخت اسپانیا بر علیه اسكار آیتكین، سر دسته جلادان دیكتاتور اقامه دعوا كردند، رقم خورد. اضافه بر این، مدارك روشنی كه دولت آمریكا آن‌ها را پنهان نگه داشته بود، رو شده كه نشان می‌دهند مقادیر زیادی پول به حساب پینوشه و اعضاء خانواده او در بانك‌های مختلف ایالات متحده ریخته شده است. لازم به یادآوری است كه در شیلی و كشورهای دیگرشكایاتی بر علیه پینوشته مطرح شده بود كه به بهانه دلرحمی نسبت به پینوشه بیمار به تعویق افتادند.

در پی حملات سه سال پيش به برج‌های دوقلوی شهر نيويورك، تبليغات جنجالی رسانه‌های آمريكايی ۱۱1 سپتامبر را با جنگ برعليه تروريسم در جهان، مترادف كردند. سال گذشته نيز توجه منحصراً بر مراسم دومين سالگرد حملات تروريستی به مركز تجارت جهانی و پنتاگون متمركز بود. امسال نيز در ايالات متحده تكرار همان مطالب را مي‌توان ديد. با توجه به سياست تبليغاتی بوش در سال انتخابات، ادامه جنگ با ترور موضوع اصلی مراسم امسال شد.

اما برای مردم شیلی و انسان‌های مترقی جهان، نمی‌توان آنچه را که ۳۱سال پیش در شیلی اتفاق افتاد فراموش كرد. در روز ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳، سالوادور آلنده، رئیس جمهور ماركسیست مردم شیلی و اولین رهبر سوسیالسیت آمریكای لاتین كه از طریق انتخابات دموكراتیك و با رأی مردم انتخاب شده بود طی یك كودتای خونین از طرف نظامیان آن كشور سرنگون شد. آن كودتایی بود كه جهان را تكان داد. آن كودتا از طرف دستگاه‌های جاسوسی آمریكا با همدستی بخش‌های راستگرای جامعه شیلی، طراحی، حمایت و سازماندهی شد. یكی از مهم‌ترین نمادهای حاكمیت شیلی، یعنی كاخ ریاست جمهوری لا موندا، با استفاده از جنگنده‌های نیروی هوایی شیلی بمباران شد. در شب ۱۱ سپتامبر آلنده كشته شدن حین دفاع از كاخ ریاست جمهوری را بر تسلیم ترجیح داد. تفنگ آ . ك. ۴۷ كه آلنده دلیرانه از آن در دفاع از دموكراسی استفاده كرد، از طرف فیدل كاسترو رئیس‌جمهور كوبا به او هدیه شده بود.

برای مردم شیلی بمباران كاخ لاموندا شبیه بمباران كاخ سفید، كرملین یا كاخ باكینگهام بود. اسناد علنی شده در ایالات متحده نشان می‌دهند كه سازمان جاسوسی آمریكا میلیون‌ها دلار برای اجرای این اقدامات تروریستی در اختیار ضد انقلاب گذاشته بود. هنری كسینجر، وزیر امور خارجه وقت آمریكا گفته بود، نباید گذاشت شیلی «ماركسیست شود» زیرا مردم آن «غیر مسئولند.»

دست عدالت
در روز ۶ سپتامبر ۲۰۰۴ با پذيرش شكايت اقامه شده جان به‌در بردگان رژيم نظامی و وابستگان قربانيان آن از جانب قاضی بالتاسار گارزون دريك دادگاه اسپانيا، اين پرونده چرخش ديگري را از سر گذراند. اين شكايت همچنين از قاصی خواسته است تا نقش وكيل مدافع ديكتاتور، كه متهم به پول‌شويی واعلام ورشكستگی دروغین است را بررسی كند. لازم به يادآوری است كه اين شكايت در فوريه ۱۹۹۶ در اسپانيا اقامه شده بود..

در اكتبر ۱۹۹۸ پینوشه كه برای درمان در لندن به سر می‌برد، بر اساس حكمی كه قاضی گارزون صادر كرده بود، دستگیر شد. قاضی خواهان استرداد و محاكمه او به جرم ارتكاب جنایات بر علیه بشریت، مانند ناپدید كردن هزاران نفر كه در میان آنان شهروندان اسپانیایی نیز وجود داشتند، شد. اگرچه پینوشه بمدت ۱۶ ماه در محال اقامت خود در بازداشت به سر برد، اما دولت انگلیس نهایتآ به دلائل انسانی او را آزاد كرد.

آیا برای قربانیان آن ۱۱ سپتامبرعدالت از راه خواهد رسید؟ یك فرد كلیدی كه مشاور شخصی پرزیدنت سالوادور آلنده بود به رسانه‌ها گفته است كه او اطمینان دارد این پرونده به پیش خواهد رفت و به پرداخت غرامت «حداقل بخشآ، و به شكل مالی به بازماندگان شكنجه و خانواده‌های قربانیان» كمك خواهد كرد. لازم به یادآوری است كه در اكتبر ۱۹۹۸، گارزون طی حكمی، به عنوان تضمینی برای پرداخت غرامت به قرانیان در صورت محكومیت پینوشه در دادگاه، اموال پینوشه را در سراسر جهان مسدود كرد.

گزارش سنا
در حال حاضر، خواست مسدود كردن اموال آیتكین سر جلاد پینوشه مطرح است. وكلای مدعیان به « مشاركت آیتكین در تاسیس شركت آباندا با مسئولیت محدود در سال ۱۹۹۹ در جزیره تورتولا در جزایر ویرجین انگلیسی ، كه هدف دور زدن حكم صادره در سال ۱۹۹۸ مبنی بر مسدود كردن اموال پینوشه را داشته است» استناد می كنند. بسط پرونده مطروحه در دادگاه مادرید بر اساس گزارش زیر است:« پول شویی و فساد خارجی: اعمال و كارآیی قانون میهن‌دوستی، موضوع بانك ریگز.»*

این گزارش كه از طرف اقلیت كمیسیون دائمی تفحصات وابسته به كمیسیون امور دولتی سنای آمریكا تهیه شده است، در روز ۱۵ ژوئیه منتشر شد. تحقیقات «معاملاتی را كه برای دور زدن انسداد اموال آگوستو پینوشه – كه دادگاه اسپانیا حكم انسداد آن‌ها را در هر كجا و تحت نام خود او یا هر شخص سوم را صادر كرده است- را نشان می‌دهند.»

این گزارش می‌گوید: «به رغم علائم برجسته پیرامون منبع ثروت پینوشه، احكام قانونی برای انسداد اموال او، وادعا های عمومی پیرامون اقدامات خلاف قانون او، بانك ریگز به آگوستو پینوشه كمك كرد تا…اقدامات قانونی در ارتباط با حساب های او در بانك ریگز را دور زده و از كنترل “دفتر نظارت ارزی” بیرون بماند.»

تفحص سنای آمریكا به دیدار یك بانكدار خصوصی از شیلی برای اداره امور پینوشه اشاره می‌كند، كه بانك ریگز هزینه آن را پرداخت. این فرد شخصً به شیلی سفر كرد تا مبلغ ۴۰۰ هزار دلار را بشكل چك‌های اعتباری ۵۰ هزار دلاری به ژنرال بازنشسته تحویل دهد. این چك‌ها و چك‌های مشابه كه شبانه به شیلی فرستاده شدند، نام ماریا هیریات ( همسر پینوشه) و آگوستو اوگارته ( بخش دوم نام خانوادگی پینوشه) را بعنوان دریافت كننده بر روی خود دارند.

كلام ویكتور خارا، آهنگ‌ساز و خواننده معروف شیلی، در شرایطی كه اعدام را انتظار می كشید را به خاطر بیاوریم.

چهره فاشیسم چه وحشتی می آفریند!
آن‌ها برنامه‌های خود را با دقت تیغ برنده به اجرا می‌گذارند
برای آن‌ها هیچ چیزی مهم نیست.
برای آن‌ها، خون برابر با مدال است،
كشتار عملی قهرمانانه است…
خواندن چقدر دشوار است، زمانی كه باید ازوحشت بخوانم
وحشت اینكه زندگی می‌كنم،
وحشت اینكه می‌میرم.

——————————————-
*The Money Laundering and Foreign Corruption: Enforcement and Effectiveness of the Patriot Act, A case study involving Riggs Bank