تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شورای جهانی صلح
۴ اکتبر ۲۰۲۲

استفاده از تراژدی‌های انسانی را برای برانگیختن «انقلاب مخملی» در ایران متوقف کنید!

بیانیه

 

شورای صلح ایالات متحده شدیداً نگران رویدادهای جاری در ایران و واکنش بین‌المللی به آن است.

در ابتدای امر، شورای صلح ایالات متحده اتفاقاتی را که منجر به مرگ مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» به دلیل بی‌حجابی شد، صراحتاً محکوم می کند. شورای صلح ایالات متحده از حق زنان در ایران و در سراسر جهان برای تصمیم‌گیری در مورد بدن و زندگی خود، از جمله تصمیم‌گیری در مورد آن‌چه می‌پوشند حمایت می‌کند. هیچ سازمان دولتی حق مداخله در این تصمیمات را ندارد و هیچ زنی نباید به دلیل نحوه استفاده از حقوق خود دستگیر، بازجویی شود یا مورد آزار و اذیت قرار گیرد.

در عین حال، شورای صلح ایالات متحده بسیار نگران این است که چگونه ایالات متحده و متحدین آن از این مرگ برای اهداف شومی، که به نگرانی صادقانه برای حقوق زنان ارتباطی ندارند، استفاده می‌کنند. رسانه‌های غربی – صدای آمریکا، بی‌بی‌سی، دویچه وله، رادیو بین‌المللی فرانسه، و هم‌چنین بسیاری دیگر از رسانه‌های امپریالیستی در سراسر جهان – از این فاجعه انسانی برای آغاز یک کارزار هماهنگ جهانی علیه دولت ایران، که هدف آن بی‌اعتبار نمودن دولت ایران و توجیه تغییر رژیم اجباری در آن کشور است، استفاده کرده‌اند.

طعنه‌آمیز این‌که، کل این فاجعه و کارزار رسانه‌های جهانی علیه ایران در همان هفته‌ای رخ داد که ایران توافق‌نامه شانگهای را امضا کرد و قرار بود رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. با توجه به همه این‌ها، برای شورای صلح ایالات متحده روشن است که، همانطور که شیوه کار ایالات متحده به سرنگونی نخست‌وزیر منتخب ایران در سال ۱۹۵۳ برمی‌گردد، دولت ایالات متحده و سایر نیروهای غربی در تلاش برای تغییر رژیم خشونت‌آمیز در ایران در حال بهره‌برداری از یک تراژدی در ایران می‌باشند.

در واقع، ما نگرانی بی‌سابقه‌ای را که در حال حاضر در ایالات متحده در مورد مسائل حقوق زنان در ایران ابراز می‌شود، پس از تصمیم دیوانعالی کشور در پرونده دابس، که دهه‌ها پیشینه ایجاد شدۀ حقوق زنان برای تصمیم‌ به پایان دادن بارداری – یکی دیگر از تصمیمات کلیدی که فقط زنان باید در مورد بدن و زندگی خود بگیرند- ملغی نمود، شدیداً ریاکارانه می‌دانیم. علاوه بر این، این فاکت که سالانه نزدیک به ۱۰۰۰ نفر توسط پلیس در ایالات متحده کشته می‌شوند، و این فاکت که بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از این تعداد زن هستند، اعتراض نامتناسب نسبت به سرنوشت غم‌انگیز یک زن ایرانی در بازداشت پلیس را کاملاً ریاکارانه می‌سازد.

فاکت مهم و غیرقابل‌انکاری که مردم در ایالات متحده باید در نظر داشته باشند این است که تحریم‌های اقتصادی یک‌جانبه و غیرقانونی ایالات متحده علیه ایران بیش از هر اقدام بوسیله نیروهای امنیتی ایران دختران و زنان بیش‌تری را، به عنوان مثال، از طریق محروم‌ساختن از داروهای نجات‌بخش می‌کشند. در واقع، تعدادی از مقامات ایالات متحده پیش از این به صراحت اعلام کرده‌اند که هدف از این تحریم‌ها آسیب رساندن به مردم ایران است. رودلف جولیانی اخیراً اظهار داشت که گدایی ایرانیان برای غذا و فروش اعضای بدن خود برای زنده ماندن نشانه‌هایی از این است که تحریم‌ها کار خود را انجام می‌دهند. و با این حال، به سختی یک زمزمه اعتراض علیه این تحریم‌های جنایتکارانه ضدبشری شنیده می‌شود.

در واقع، این تحریم‌ها، که مسبب بسیاری از رنج‌ها و خشم مردم ایران می‌باشند، و به مثابه زمینه‌ای برای فوران اعتراض‌های مختلف عمل کرده‌اند، عامدانه هدف بی‌ثبات کردن جامعه ایران از طریق برانگیختن یک «انقلاب مخملی» در امتداد خطوط سیاست پیشنهادی موسسه بروکینگز در سال۲۰۰۹ [و در امتدا «کارزار همبستگی با جنبش سبز مردم ایران» بوسیله دست اندرکاران امروز سایت «۱۰ مهر» – عدالت]* دنبال می‌کنند:

بدیهی‌ترین و مطلوب‌ترین روش برای نابودی آن [دولت ایران] کمک به پرورش دادن یک انقلاب مردمی در امتداد خطوط «انقلاب‌های مخملی» خواهد بود که از سال ۱۹۸۹ بسیاری از دولت‌های کمونیستی در اروپای شرقی را سرنگون کرد. برای بسیاری از طرفداران تغییر رژیم، بدیهی به نظر می‌رسد که ایالات متحده باید مردم ایران را تشویق کند تا به نام خود قدرت را در دست بگیرند و این مشروع‌ترین روش تغییر رژیم خواهد بود…[!]

شورای صلح ایالات متحده، قاطعانه، همه تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران و همه تلاش‌های ایالات متحده برای تغییر رژیم در ایران را محکوم می‌کند. این به مردم ایران، زنان و مردان بطور یکسان، مربوط است که در مورد ماهیت حکومت و سرنوشت خود تصمیم بگیرند. ایالات متحده حق ندارد با استفاده از زور، چه آن زور به شکل تحریم‌ها، عملیات مخفی، پشتیبانی از نیروهای مخالف تحت حمایت «سیا» یا جنگ روانی باشد، مداخله نماید.

۲ اکتبر ۲۰۲۲
شورای صلح ایالات متحده

https://www.wpc-in.org/statements/stop-using-human-tragedies-instigate-velvet-revolution-iran

* عدالت: ترجمه‌ای از این بیانیه پیش از این در ۱۷ مهر ۱۴۰۱ در سایت «۱۰ مهر» منتشر شد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/37z9zphr