تظاهرکنندگان گفتند که تنها آمریکا را مسئول جنگ و رنج در یمن می‌دانند و عربستان سعودی و امارات متحده عربی را «ابزار کاخ سفید» برای اجرای دستورکار ایالات متحده می‌دانند.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۹ اوت ۲۰۲۱

 

هزاران شهروند یمنی در روز یک‌شنبه ۸ اوت، علیه محاصره اقتصادی یک ساله کشور جنگ‌زده به وسیله ائتلاف خلیج به سرکردگی عربستان سعودی، در صنعا پایتخت کشور دست به اعتراض زدند. محاصره اقتصادی موجب خسارات اقتصادی و سختی گسترده برای یمنی‌ها شده است. شرکت‌کنندگان در تظاهرات هم‌چنین علیه ایالات متحده بخاطر حمایت از ائتلاف شعار دادند. ائتلاف از طريق عملیات نظامی گسترده خود، هزاران غیرنظامی را کشته است و عامدانه زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار داده است. آن‌ها هم‌چنین تصمیم ایالات متحده را برای افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه گمرگی کالاهای صادره به یمن به وسیله کشتی و استفاده از دلار برای کاهش ارزش ریال یمن مورد انتقاد قرار دادند.

تظاهرکنندگان در حالی که علامت‌هایی برای ابراز خشم خود در دست داشتند علیه ایالات متحده و عربستان سعودی شعار دادند و اقدامات غیرانسانی تحمیل شده به خود را محکوم کردند. آن‌ها خواهان بازشدن فرودگاه صنعا و بندر از نظر استراتژیک مهم حُدَیده شدند. آن‌ها هم‌چنین خواهان پایان دادن به اختلال در تأمین اقلام اساسی ناشی از محاصر هوایی و آبی کشور شدند. آن‌های این مطالبات را حقوق «غیرقابل مذاکره» خود نامیدند و گفتند ادامه محاصره تنها عزم آن‌ها را برای مقاومت در برابر جنگ چند سویه و نبرد برای رهایی یمن از مداخله خارجی راسخ‌تر خواهد کرد. آن‌ها در صورت عدم توجه به مطالبات مشروع خود، خواهان حملات موشکی و پهپادی به هدف‌های متعلق به ائتلاف نظامی عربستان سعودی شدند.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵، چندین ماه پس از آن ‌که حوثی‌ها دولت تحت حمایت آمریکا رییس‌جمهور عَبدرَبُه هادی را از صنعا و بخش عمده شمال کشور بیرون راندند، مداخله نظامی غیرقانونی در یمن را آغاز کرد. در نتیحه حملات ائتلاف سعودی، بیش از ۲۳۳ هزار یمنی کشته شده‌اند. بیش از ۱۴ میلیون یمنی، یعنی بیش از نیمی از کل جمعیت ۳۰ میلیونی یمن در نتیحه درگیری در داخل کشور آواره شده‌اند.

جنگ و محاصرۀ بخش تحت کنترل حوثی‌ها هم‌چنین موجب رنج بسیار شده است. خطر فزاینده قحطی گسترده و شیوع بیماری نیز جان یمنی‌ها را در شرایط کمبود شدید غذا و دارو تهدید می‌کند. سازمان ملل گفت که بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور برای بقای روزمره خود هم‌اکنون به کمک انسان‌دوستانه بین‌المللی نیاز دارد و بحران انسانی یمن را بدترین بحران انسانی در جهان نامید.

در تظاهرات روز یک‌شنبه، محمد علی الحوثی، ریاست «کمیته عالی انقلاب یمن» طی یک سخنرانی گفت:
«ما محاصره شده‌ایم، اما در تلاش برای واژگون کردن فاکت‌ها ما را به داشتن نقش در محاصره متهم می‌کنند. ما به کمک کشورهای متجاوز نیاز نداریم. اگر متجاوزین درآمدهای بنادر، نفت و گاز یمن را بازگردانند، ما قادر خواهیم بود حقوق کارمندان را بپردازیم. این ایالات متحده است که محاصره را به کشور ما تحمیل کرده و مردم ما را می‌کشد. عربستان سعودی و امارات متحده عربی چیزی بیش از ابزار اجرای نقشه‌ها و دستورکار ایالات متحده نیستند.»

او به این فاکت اشاره کرد که بدون حمایت نظامی و اقتصادی ایالات متحده، ائتلاف عربستان سعودی قادر به ادامه حملات خود به یمن نخواهد بود.

بیانیه تظاهرکنندگان می‌گوید: «ما ادامه تحریم‌ها، جلوگیری از ورود کشتی‌های حامل مشتقات نفتی، و تشدید تجاوز اقتصادی به وسیله کشورهای متجاوز را، که هدف آن تشدید رنج مردم یمن است، محکوم می‌کنیم.» بیانیه با گفتن این‌که وظیفه پایان دادن جنگ بر دوش ایالات متحده است افزود: «ایالات متحده برای حمله به مردم یمن و محاصره آن‌ها مسئول است، و ما افزایش نرخ تعرفه‌ها را یک تصمیم آمریکایی به وسلیه مزدوران آن می‌دانیم». بیانیه این را روشن کرد که ایالات متحده می‌تواند با پایان دادن به حمایت از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، سختی اقتصادی مردم یمن را فوراً تخفیف دهد. انجام این، کشتار و خشونت در کشور را، که عمدتاً نتیحه تأمین تسلیحیات و مهمات آمریکایی به ائتلاف است، شدیداً کاهش خواهد داد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/423xkhub