تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۱۰ ژانویه ۲۰۲۲

 

بیانیه کمیته مرکزی حزب کمونیست بلژیک در همبستگی با جنبش مردمی-کارگری قزاقستان، جنبش سوسیالیستی و حزب کمونیست قزاقستان

 

حزب کمونیست بلژیک همبستگی خود را با جنبش مردمی کارگری، جنبش سوسیالیستی قزاقستان و حزب کمونیست قزاقستان که چند روزی است علیه بینوایی، بیکاری، افزایش هزینه‌های زندگی و قوانین ضدمردمی و ضدسندیکایی تظاهرات کرده‌اند‌، و با سرکوب وحشیانه رژیم و بورژوازی قزاق روبه‌رو هستند، اعلام می‌کند. بورژوازی قزاق از زمان احیای سرمایه‌داری در سال ۱۹۹۱ و انحلال اتحاد شوروی با مشت آهنین بر این جمهوری شوروی سابق در آسیای مرکزی حکومت کرده است.

ما از مبارزات جنبش کارگری مردمی قزاقستان، که سال‌هاست علیه این الیگارشی ملی، که توانسته است با اتکاء بر تضادهای درون-امپریالیستی که به دنبال کنترل منابع طبیعی غنی کشور است – منابعی که هم‌اکنون کاملاً به روی امپریالیسم غربی باز است- خود را حفظ کند، حمایت می کنیم.

در نتیجه، اتحادیه اروپا در حال‌حاضر اولین شریک اقتصادی قزاقستان است و یک توافق‌نامه همکاری جدید در ماه مه گذشته در بروکسل بین دو طرف منعقد شد. علاوه بر این، سرمایه ایالات متحده با نزدیک به ۷۰۰ شرکت در این کشور به خوبی تثبیت شده است. نفت در حال حاضر عمدتاً توسط شرکت‌های آمریکایی مانند شورون و اکسون‌موبیل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. دقیقاً در این شرکت‌ها است که مبارزات کارگران بخش انرژی (نفت و گاز) برای ملی‌ کردن آن تحت کنترل کارگران، آغاز شد.

این مبارزات چیز جدیدی نیست. ده سال پیش، کارگران در جریان اعتصابات در بخش نفت، از سوی رژیم که مخالف همه مطالبات کارگران و کمونیست‌ها است، تحت سرکوب قرار گرفته بودند. از سال ۲۰۱۵، حزب کمونیست قزاقستان، یکی از اعضای (SolidNet)، غیرقانونی شده است و رژیم از قانونی شدن جنبش سوسیالیستی قزاقستان، که آن هم عضو «کنفرانس جهانی احزاب کمونیست و کارگری» است، خودداری می کند.

امروز سرکوبگری در اراده برای درهم شکستن جنبش و سرکوب تظاهرکنندگان یک گام فراتر برداشته است. دولت از روسیه خواسته است که ارتش خود را بر اساس توافق‌نامه نظامی اعزام کند. رئیس‌جمهور دست‌نشانده که جانشین الیگارش نورسلطان نظربایف شد نیز خواستار شلیک مستقیم به معترضان شده است.

ما از جنبش مردمی در مطالباتش و در برابر هرگونه تلاش نیروهای امپریالیستی برای به کار انداختن مهره‌های خود در تضادهای درون-امپریالیستی حمایت می‌کنیم. ما نسبت به خطر جنگ، که نمی‌توان آن را رد کرد، هشدار می‌دهیم.

ما سرکوب علیه جنبش مردمی کارگری در قزاقستان را محکوم می‌کنیم.

ما خواهان آزادی زندانیان سیاسی و قانونی‌شدن حزب کمونیست قزاقستان و جنبش سوسیالیستی قزاقستان و اتحادیه‌های کارگری هستیم.

ما سرکوب رفقای حزب کمونیست کارگران روسیه را، که به دلیل حمایت از تظاهرکنندگان در قزاقستان دستگیر شده‌اند، محکوم می‌کنیم. ما خواستار آزادی فوری آن‌ها هستیم.

۹ ژانویه ۲۰۲۲
کمیته مرکزی حزب کمونیست بلژیک

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/25mrmjm8