تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: الاخبار (لبنان)
نویسنده: اسعد ابوخلیل
سه‌شنبه، ۱۱ ژوئن ۲۰۲۴

انتخابات پارلمان اروپا

 

مشخصه‌‌های پارلمان اروپا شکل می‌گیرد: پیشروی بیش‌تر برای نیروهای راست. اما حساب سود و زیان در سال‌های اخیر تعدیل شده و تمایز بین راست و چپ مبهم شده است. این در مورد اسرائیل صدق می‌کند. در دموکراسی‌های غرب و اسرائیل دیگر چپ و راست وجود ندارد.

چپ مرده و ناپدید شده است (به دلایلی که سزاوار آن است، زیرا برای رسیدن به نیروهای لیبرالیسم سرمایه‌داری رقابت می‌کرد و این پدیده از دهه ۱۹۹۰ نیروهای کمونیسم عرب را تحت تأثیر قرار داده است)، و راست به مرکز تبدیل شده است. و راست در واقع راست افراطی است.

در مورد اسرائیل، نتانیاهو چیزی جز راست افراطی در تاریخ جنبش صهیونیستی نیست (او از نوادگان صهیونیسم تجدیدنظرطلب جابوتینسکی است) و احزابی مانند «صهیونیسم یهودی» و «اقتدار یهودی» چیزی جز راست افراطی نیستند.

کل طیف سیاسی در این دموکراسی‌ها به سمت راست حرکت کرده است، زیرا افکار عمومی از حفاظت از محیط زیست و رقیق‌شدن نژادی که مؤلفه یا پایه ناسیونالیسم قومی یا مذهبی در این کشورها است به تنگ آمده است.

حزب تجمع ملی ماکرون، ۳۲ درصد از کل آراء را به دست آورد.

ماکرون از «تجمع ملی»، یک حزب راست‌گرا است، که با حزب راست افراطی رقابت می‌کند. پدیده عروج فاشیسم اروپایی (حتی اگر نام‌های دیگری داشته باشد) عاملی است که سال‌هاست در حال جوشش است. دلایل آن بسیار است: مردم اروپا مهاجرین مسلمان یا غیرسفید پوست را نمی‌خواهند، آن‌ها نمی‌خواهند از محیط زیست محافظت کنند، و خواهان کاهش مالیات‌ها هستند زیرا سرمایه‌داری افراطی (سرمایه‌داری حریری-سینیورا ما) را ترجیح می‌دهند، و می‌خواهند ناسیونالیسم بومی را علیه بیگانگان ابراز نمایند. مردم اروپا می‌خواهند از احزاب لیبرالی که پس از جنگ حهانی دوم با حمایت و مداخله آمریکا در انتخابات احیاء گردیدند، جدا شوند (بدون دخالت مستقیم آمریکا، کمونیست‌ها حداقل در ایتالیا به قدرت می‌رسیدند. (آمریکا از پول عربستان برای حمایت از نیروهای راست مسیحی محافظه‌کار استفاده کرد.)

هفت کشور اروپایی توسط نیروهای نئوفاشیست اداره می‌شوند. این احزاب با ظهورشان سیاست خارجی خود را تغییر می‌دهند و با ناتو و اسرائیل همسوتر می‌شوند. این سفر «تجمع ملی» بود که طی سال‌ها از روسیه دور شد و به اسرائیل نزدیک‌تر گردید. نگرانی از این پدیده فاشیستی در اروپا لازم نیست: ما باید غرب (و اسرائیل) را همان‌طور که هستند ببینیم. عرفات از طریق سازمان پنج نفره «ماتزیپن»* بر اسرائیل حکومت می‌کرد. اروپا چهره زشت، چهره واقعی خود را آشکار می‌نماید.

https://socialistvoice.ie/2024/05/elections-and-alienation/

————————————————–
توضیح عدالت: ماتزپن نام یک سازمان انقلابی سوسیالیستی و ضد صهیونیستی است که در سال ۱۹۶۲ در اسرائیل تأسیس شد، و تا دهه ۱۹۸۰0 فعال بود. نام رسمی آن «سازمان سوسیالیست در اسرائیل» بود، اما با نشریه ماهانه آن- ماتزپن- معروف شد.