گزارش که تصادفاً بوسیله ناتو منتشر شد گفت از ۱۵۰ سلاح اتمی مستقر در اروپا یک ‌سوم آن درپایگاه اینجرلیک است. بنا به گزارش مطبوعات بلژیک، گزارش مورد نظر محل سلاح‌های اتمی ایالات متحده در اروپا را ذکر نمود. پایگاه اینجرلیک در ترکیه، پایگاه بوشل در آلمان، پایگاه‌های آویانو و گدی در ایتالیا، و پایگاه فولکل در هلند حدود ۱۵۰ سلاح اتمی دارند، که ۵۰ عدد آن در پایگاه اینجرلیک است.

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: «چپ»، پُرتال خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۸ ژوئیه ۲۰۱۹

ناتو تصادفاً منتشر کرد: اینجرلیک ترکیه ۵۰ بمب اتمی دارد

 

گزارش که تصادفاً بوسیله ناتو منتشر شد گفت از ۱۵۰ سلاح اتمی مستقر در اروپا یک ‌سوم آن درپایگاه اینجرلیک است. ادعای این‌که ایالات متحده در پایگاه اینجرلیک سلاح اتمی دارد پیش از این، بویژه پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئن مطرح شده بود.

بنا به گزارش مطبوعات بلژیک، گزارش مورد نظر محل سلاح‌های اتمی ایالات متحده در اروپا را ذکر نمود. پایگاه اینجرلیک در ترکیه، پایگاه بوشل در آلمان، پایگاه‌های آویانو و گدی در ایتالیا، و پایگاه فولکل در هلند حدود ۱۵۰ سلاح اتمی دارند، که ۵۰ عدد آن در پایگاه اینجرلیک است.

گزارش کمی بعد اصلاح شد، و بخشی که محل سلاح‌های اتمی ایالات متحده در اروپا را نشان می‌داد از نسخه جدید حذف گردید. ناتو در اینمورد رسماً اظهار نظر نکرده است.

سلاح‌های اتمی ایالات متحده در اینجرلیک با بمب‌های هیدروژنی که چهار برابر قوی‌تر از بمب هیروشیما می‌باشند جایگزین شدند
اسماعیل حاکی پکین، سرپرست پیشین بخش اطلاعات ستاد کل، در مقاله ای که در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۹ برای روزنامه «آیدینلیق» نوشت گفت که بمب‌های اتمی قدیمی در پایگاه اینجرلیک با بمب‌های هیدروژنی مدرن و قوی‌تر (چهار برابر قوی‌تر از بمب‌هایی که بر روی هیروشمیا ریخته شد) جایگزین شدند. او گفت «این جایگزینی در ۲۰۱۷ کامل شد، و تعداد حدود ۵۰ است.»

فرمانده آمریکایی اینجرلیک: «من نمی‌توانم وجود سلاح‌های اتمی را تأیید یا تکذیب کنم»

سرهنگ دیویس اس. اِگلین، فرمانده نیروهای ایالات متحده در پایگاه اینجرلیک، که بیش از دو هزار پرسنل آمریکایی در آن کار می‌کنند به پرسش در باره سلاح‌های اتمی چنین پاسخ داد: «من نمی‌توانم بودن یا نبودن سلاح‌های اتمی را تأیید یا تکذیب کنم.»

یک ‌سوم بمب‌های اتمی ب-۶۱ ایالات متحده در اینجرلیک است
طبق گزارشی که در ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ در پرتال خبری «دایکن» منتشر شد، طی جنگ سرد ۱۵۰ واحد بمب اتمی ب-۶۱ ایالات متحده در اروپا مستقر گردید، گفته می‌شود قرار است یک سوم آن‌ که در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه است مدرن شود.

«ابتکار تهدید اتمی» که مرکز آن در واشنگتن است گزارش می‌دهد که ایالات متحده مدرن کردن سلاح‌های اتمی در اروپا و ترکیه را تدارک می‌بیند و بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای مدرنیزه کردن هزینه خواهد کرد.

ایالات متحده ادعا کرد سلاح‌های اتمی خود را از ترکیه به رومانی منتقل کرد
گفته شد که سلاح‌های اتمی ایالات متحده در ترکیه پس از سرد شدن روابط بین ترکیه و ایالات متحده به رومانی منتق شدند.

دو منبع مستقل در سال ۲۰۱۶ در مصاحبه با EuroActiv.com انتقال سلاح‌ها را تأیید کردند اما به مشکلات سیاسی و فنی در حمل سلاح‌ها نیز اشاره نمودند. یک منبع ناشناس گفت: «حمل بیش از ۲۰ سلاح اتمی آسان نیست.» از سوی دیگر، تحقیق «مرکز سیمسون» گفت حدود ۵۰ سلاح اتمی تاکتیکی در پایگاه اینجرلیک قرار دارند.

پس از کودتای نافرجام، گفته شد ایالات متحده نگران از دست دادن کنترل بر پایگاه هوایی اینجرلیک بود و مقامات آمریکایی به ترکیه برای میزبانی از سلاح‌های اتمی ایالات متحده اطمینان نداشتند.

گفته می‌شود پایگاه هوایی دوسلو در رومانی محل جدید برای سلاح‌های اتمی است. همه این را نیز می‌دانند که روسیه از استقرار سپر موشکی ۸۰۰ میلیون دلاری در پایگاه دوسلو نگران است. از سوی دیگر، مقامات رومانی اتهام این‌که سلاح‌های اتمی به کشور آن‌ها منتقل شده است را رد می‌کنند.

http://news.sol.org.tr/nato-report-accidentally-published-turkeys-incirlik-has-50-nuclear-bombs-176052

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/58n4d9rp