زیوگانف: «ما با یک برنامه جامع به نشست دومای دولتی آمده‌ایم»

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه
۱۳ سپتامبر ۲۰۲۲

عدالت: با توجه بیانیه‌ها و اظهارات گنادی آندریویچ زیوگانف، رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه پس از آغاز «عملیات نظامی ویژه در اوکرایین»، که برگردان برخی از آن‌ها در تارنگاشت‌های گوناگون منتشر شده است، چنین به نظر می‌رسد که رهبری آن حزب در یک وضعیت «خواست اندیشی» ایده‌آلیستی قرارد دارد. متن زیر که برگردان سخنرانی زیوگانف در مراسم افتتاح نشست جدید دومای دولتی فدراسیون روسیه است، برخی از جوانب این پدیده را برجسته می‌سازد.

۱- این فاکت که در پی «عملیات نظامی ویژه در اوکرایین» بیش از ۱۲ هزار تحریم علیه روسیه وضع و اعمال شده است، ستایش او از الگوی توسعه چین را، که در حرکت هماهنگ با جهانی‌سازی امپریالیستی و بازکردن اقتصاد چین به روی سرمایه امپریالیستی و بازی برد- برد آن در چهارچوب قوانین حاکم بر این جهان‌سازی آغاز شد و بیش از نیم قرن ادامه یافته است، نفی می‌کند.

۲- زیوگانف خواستار «بسیج حداکثری نیروها و منابع» می‌شود. این در حالی است که به اذعان خود او در سال ۲۰۱۴، مجتمع نظامی- صنعتی اتحاد شوروی کاملاً خصوصی شده است، و برخی از صاحبان جدید این مجتمع، به تقلید از «بلک‌واتر» آمریکا، ارتش خصوصی «واگنر» را تشکیل داده‌اند، که در کنار جنگجویان چچنی، ستون فقرات نیروهای زمینی درگیر در «عملیات نظامی ویژه در اوکرایین» را تشکیل می‌دهد.

البته «دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه»، بلافاصله در رد پیشنهاد زیوگانف «به خبرنگاران گفت: دولت روسیه در حال حاضر درباره بسیج نیروهای ذخیره صحبت نمی‌کند.» (نگاه کنید به «روسیه: بسیج بی‌بسیج، عقب‌نشینی تاکتیکی بود»، مجله هفته، ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۲).

۳- پیشنهاد او برای سرمایه‌گذاری بیش‌تر در بخش‌هایی که طی ۳۰ سال گذشته خصوصی شده‌اند، تنها با افزایش سرمایه‌گذاری و بدون تغییر در مالکیت و ملی کردن دوباره آن‌ها، مشکلی را حل نخواهد کرد. بعنوان مثال، وضعیت کنونی راه‌آهن خصوصی شده ماوراء سیبری و خط اصلی بایکال-آمور، در نشانی زیر بسیار گویا است.

https://www.goldeneagleluxurytrains.com/journeys/trans-siberian-bam-explorer/bam/

۴- زیوگانف می‌گوید: «پس از پیروزی سال ۱۹۴۵، در سراسر کشور در عرض یک سال ۱۵۰۰ طرح به بهره‌برداری رسید»! وقتی ناصرالدین شاه و امیر کبیر در اصطبل ،اسب‌ها را بررسی می کردند، ناصرالدین شاه از امیر کبیر پرسید: کجا رفتند آن اسب‌هایی چون رخش ،بور ،شبدیز و غران که این روزها اثری از آن‌ها نیست؟ امیر گفت: آن اسب‌ها را سوارانی مثل رستم، اسکندر، خسرو پرویز و لطف علی‌خان سوار شدند و با خود بردند…

***

گنادی آندریویچ زیوگانف رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست، رئیس فراکسیون حزب کمونیست در دومای دولتی فدراسیون روسیه

 

آ. گ. زیوگانف: بعدازظهر بخیر. من به شما برای آغاز نشست جدید دومای دولتی تبریک می‌گویم. این نشست در شرایط بسیار دشوار و نگرا‌ن کننده‌ای آغاز می‌شود. تا جایی که من به یاد دارم، هرگز چنین وضعیتی وجود نداشته است.

به نظر من طی دو ماه گذشته عملیات ویژه در اوکرایین و دونباس به جنگ مبدل شده است. این جنگ را آمریکایی ها، اروپای متحد و ناتو علیه ما اعلام کردند. آن‌ها همه کثافت، همه سلاح‌ها و مزدوران را به اوکرایین آوردند. آن‌ها سعی می‌کنند جریان را به نفع نازی‌‌ها و باندرا برگردانند. حتا یک فرد عادی در کشور ما نمی‌تواند با این روند رویدادها موافق باشد.

اما هر جنگ نیاز به پاسخ دارد. اول از همه، بسیج حداکثری نیروها و منابع لازم است. انسجام اجتماعی و تعریف روشن از اولویت‌های اصلی مورد نیاز است. حزب ما مدت‌هاست که این اولویت‌ها را در زمینه اقتصاد و سیاست اجتماعی و علم و آموزش و آموزش میهنی تعریف کرده است.

ما با یک برنامه مفصل به این نشست دومای دولتی می‌رویم. این‌ها عبارتند از «ده گام برای یک زندگی مناسب»، «بیست اقدام اولویت‌دار برای دگرگون ساختن روسیه»، ۱۲ لایحه اصلی و بودجه توسعه.

من رسماً نخست‌وزیر میشوستین را مورد خطاب قرار می‌دهم. بودجه توسعه باید حداقل ۳۵ تریلیون روبل باشد! تیم ما بودجه توسعه ۴۰-۳۵ تریلیون روبلی را پیشنهاد می‌کند. ما این موضوع را در شورای بزرگ نیروهای چپ میهنی مطرح کردیم.

و آن‌ها یک محاسبه واقعی انجام دادند. بودجه کاملاً امکان‌پذیر است.

ما در این بودجه لازم است مواد خاصی اختصاص داده شود. ماده شماره یک حمایت از امنیت ملی. هر آن‌چه برای افسران و سربازان ما لازم است باید ارسال شود. این جنگ علیه اوکرایین نیست. این جنگ برای اوکرایین، برای مردم اوکرایین، برای صلح در اروپا است.

من خشنودم که رئیس‌جمهور پوتین با رئیس پارلمان چین در «همایش اقتصادی شرق» گفتگو کرد.

پس‌فردا سمرقند میزبان همایش بزرگ سازمان همکاری شانگهای با ۲۱ کشور است. و ۱۱ کشور دیگر تقاضای خود را برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای ارسال کرده‌اند.

من اطمینان دارم که دیدار بعدی با رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ نتیجه مثبتی خواهد داشت، زیرا طرف چینی فعالانه از سیاست‌های داخلی و خارجی ما حمایت می‌کند. تقریباً در همه موضوعات کلیدی، از جمله امنیت اقتصادی، اختلافی وجود دارد. امیدوارم ظرفیت‌های خود را با هم ترکیب‌کنیم و از تحریم‌ها و مشکلاتی که علیه ما اعلام شده است عبور نماییم.

تقریبا ۱۲ هزار تحریم علیه ما وجود دارد. تا به حال چنین جنون و رسوایی وجود نداشته است! تحریم‌ها به اقتصاد و نظام مالی ضربه زد.

یار دیگر، چهار وظیفه کلیدی بوسیله پوتین در همایش اقتصادی شرق» تدوین شد. وظیفه شماره یک راه‌آهن ماوراء سیبری و خط اصلی بایکال-آمور است . اگر آن‌ها را گسترش و بازسازی نکنیم، با انتقال انبوه عظیم کالایی که برای حمل‌و‌نقل به شرق لازم داریم مقابله نخواهیم کرد.

هنگامی که الکساندر سوم راه‌آهن ماوراء سیبری را تأسیس کرد، برخی از درباریان مخالفت کردند. او گفت ما بدون این قادر به حفظ کشور نخواهیم بود. در واقع، در سال ۱۹۴۱ راه‌آهن ماوراء سیبری کشور را نجات داد. ما با استفاده از آن شش لشکر را از سیبری به مسکو آوردیم. تقریباً ۱۰ میلیون نفر و ۱۵۰۰ کارخانه به ماوراء اورال فرستاده شد. دو سه ماه بعد، این کارخانه‌ها محصولات جدید را به جبهه تحویل دادند.

من فکر می‌کنم که آقای سیلوانف قطعاً باید از برنامه پوتین حمایت کند.

وظیفه دوم خط دریایی شمال است، که ساخت کشتی‌های جدید را می‌طلبد. برای این کار باید نیروی عظیمی بکار بست.

وظیفه سوم، تأمین هوانوردی مطمئن است. در یک زمان، ۷۰۰ هواپیما بر فراز قلمرو کراسنویارسک و ۵۰۰ هواپیما بر فراز یاکوتیا پرواز کردند. امروز، هواپیماهای کوچک دوباره مورد نیاز است. بنابراین تامین مالی این مسیر ضروری است. اما ۲۰-۱۰میلیارد روبل برای این اهداف کافی نیست.

ما باید پول بیش‌تری در صنعت هواپیما سرمایه‌گذاری کنیم. الکترونیک، رباتیک، هوش مصنوعی و جدیدترین مواد باید در اینجا دخیل باشند. این نیاز به بودجه هنگفت دارد. این امر مستلزم ساخت و سازهای جدید، ظرفیت‌های عظیم است. این یک بودجه کاملاً متفاوت است.

پس از پیروزی سال ۱۹۴۵، در سراسر کشور در عرض یک سال ۱۵۰۰ طرح به بهره‌برداری رسید. نگاه کنید و بخوانید که کشور ما چقدر کارآمد ساخته شد و کار کرد. آن وقت بودجه دیگری را قبول می‌کنید.

امسال برای نخستین‌بار برای هر نفر تقریباً یک تُن محصول خواهیم داشت. اوریول ،منطقه بومی من تحت رهبری آ. ای کلاچکوا کمونیست برای هر نفر ۷ تن غلات برداشت کرد. این بهترین برداشت در جهان است.

بیایید از یکدیگر بیاموزیم. بیایید اجرای برنامه خود را آغاز کنیم.

بنگاه‌های مردمی ما حتا در شرایط تحریم هم نتایج درخشانی از خود نشان می‌دهند. این تجربه استثنایی را خلاصه کنید و غارتگرانی خود را که در اطراف وجود دارند را حذف نمایید.

https://kprf.ru/dep/gosduma/activities/213284.html

—————————-
* ترجمه فارسی یک گزارش از اظهارات زیوگانف با عنوان «گنادی زیوگانف رهبر حزب کمونیست روسیه: عملیات ویژه در اوکراین به جنگ تمام عیار تبدیل شده است»، بوسیله ا.م. شیری، در ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ در «اخبار روز» منتشر شد.
پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/47ecsusf