بسیج در پاریس

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
نویسنده: محمد شبیر
۱۸ اکتبر ۲۰۲۲

ادامه بحران هزینه زندگی و کمبود سوخت و هم‌چنین شکست دولت‌ها در مدیریت بحران باعث اعتراض طبقه کارگر و اقشار فقیر در سراسر اروپا شده است

 

اعتراضات گسترده علیه افزایش هزینه زندگی در سراسر اروپا ادامه دارد. کمبود شدید انرژی و قیمت‌های سرسام آور سوخت و کالاهای اساسی، حتا در شرایطی که دولت‌ها و شرکت‌های انرژی به جنگ افروزی و سودجویی از بحران متوسل می‌شوند، مردم را به ستوه آورده است. با پیش‌بینی یک زمستان سخت، بدون انرژی کافی و مقرون به صرفه، بخش‌های گسترده‌ای از جامعه شروع به پیوستن به بسیج کرده‌اند و خواستار اقدامات مشخص برای مقابله با بحران هزینه‌های زندگی هستند.

گروه‌های کارگری رهبری بسیج‌ها از دولت‌ها می‌خواهند دستمزدها و مستمری‌ها را افزایش دهند و قدرت خرید مردم را بازگردانند و در کنار آن محدودیت‌هایی بر قیمت سوخت و مواد غذایی برای مهار تورم وضع نمایند. احزاب سیاسی مترقی خواستار مالیات بر سود اضافی شرکت‌های انرژی هستند. در این راستا، بسیاری بر اهمیت راه‌حل مسالمت‌آمیز جنگ روسیه- اوکرایین برای بازگرداندن ثبات به منطقه تاکید کرده‌اند.

شرکت حزب کمونیست فرانسه در بسیج در ۱۶ اکتبر

روز یک‌شنبه، ۱۶ اکتبر، بیش از صد هزار نفر در پاریس، فرانسه راهپیمایی کردند و شکست دولت به رهبری امانوئل ماکرون را در مقابله با بحران هزینه زندگی و بحران اقلیمی محکوم کردند. فعالان و رهبران ائتلاف چپ تازه‌تأسیس «اتحادیه زیست‌محیطی و اجتماعی جدید مردم» (NUPES)، متشکل از «فرانسه تسلیم‌ناپذیر»، حزب کمونیست فرانسه ، و اتحادیه‌های کارگری مانند کنفدراسیون عمومی کار (ث.ژ.ت) در این راهپیمایی شرکت کردند. ژان-لوک ملانشون رهبر «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و آنی ارنو برنده جایزه نوبل ادبیات (۲۰۲۲) نیز به راهپیمایی پیوستند. اتحادیه‌های بزرگ کارگری در کشور خواستار اعتصاب عمومی در ۱۸ اکتبر و خواهان افزایش دستمزدها و بازگرداندن قدرت خرید مردم آسیب‌دیده از بحران شده‌اند.

آنی ارنو و ژان-لوک ملانشون در تظاهرات در پاریس

در پی بسیج، ملانشون، رهبر «اتحادیه زیست‌محیطی و اجتماعی جدید مردم» و «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» اظهار داشت: «با کاری که امروز انجام می‌دهیم، با تعداد زیادی از سازمان‌‌ها، ما در حال ساختن یک جبهه مردمی جدید هستیم که در زمان مناسب در این کشور اعمال قدرت خواهد کرد. و مانند همیشه، با مراقبت از مردم فقیر، از کسانی که رنج می‌برند و نمی‌توانند از خود دفاع کنند، آغاز خواهد کرد. تثبیت قیمت‌ها، افزایش دستمزدها، احیای مالیات بر ثروت، برنامه‌ریزی جدی برای مقابله با تفییرات اقلیمی و دفاع از حقوق بازنشستگی، اصول اساسی این جبهه مردمی جدید است.»

روز یک‌شنبه، ده‌ها هزار نفر در کیشینو پایتخت مولداوی علیه تورم فزاینده تظاهرات کردند و خواستار استعفای رئیس‌جمهور مایا ساندو و دولت به رهبری «حزب اقدام و همبستگی» طرفدار اتحادیه اروپا شدند. بر اساس گزارش‌ها، پلیس از ورود چند معترض به میدان مرکزی کیشینوف جلوگیری کرد و هم‌چنین تعداد زیادی از چادرهای معترضان را تخریب کرد. احزاب مخالف در کشور از جمله «حزب کمونیست‌های جمهوری مولداوی» (PCRM) سرکوب معترضان توسط پلیس را محکوم کردند.

«حزب کمونیست‌های جمهوری مولداوی»در بیانیه خود گفت که مولداوی تحت رئیس‌جمهور ساندو «حزب اقدام و همبستگی» دیگر یک کشور قانونی یا دموکراتیک نیست. سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز کاسه صبر و خشم مردم را لبریز کرد. این رژیم که هر روز زندگی مردم را غیرقابل تحمل می‌کند، دست به سرکوب مخالفان می‌زند، کشور را به گرسنگی، سرما، ویرانی، جنگ می‌کشاند، بدون تردید باید برود.»

بسیج کارگری در نیکوزیا، قبرس

روز شنبه، ۱۵ اکتبر، بخش‌های طبقه کارگر در قبرس، تحت رهبری «فدراسیون سراسری کار قبرس» به سمت وزارت دارایی در نیکوزیا راهپیمایی کردند و خواستار اقدامات مشخص برای مبارزه با تورم و بحران مداوم هزینه زندگی شدند. اعضای «سازمان جوانان دموکرات متحد» نیز به این راهپیمایی پیوستند. «فدراسیون سراسری کار قبرس در یادداشتی که به دولت ارائه کرده است، خواستار حداقل دستمزد مناسب و حقوق کافی، اقدامات نهادی برای تقویت قراردادهای دسته جمعی و کاهش فوری مالیات بر ارزش افزوده سوخت، برق و سایر موارد ضروری شده است.

«حزب مترقی زحمتکشان» (آکل) در قبرس پیش از این اعلام کرده بود «از آن‌جا که دولت نسبت به درخواست جامعه برای کمک به و حمایت از خانوارها و مشاغل از بحران انرژی ناشنوا است، و از اجرای تصمیمات پارلمان در این راستا خودداری می‌کند، بدیهی است که ما به دولت دیگری نیاز داریم که بتواند همه مشکلات را برطرف سازد و پیشنهادات و و تصمیمات آکل و مخالفان را برای برنامه‌ریزی همه‌جانبه در انرژی، برق و سوخت را برای کمک به خانواده‌ها اجرا نماید.»

روز شنبه، بخش‌های مترقی در ایتالیا، از جمله «حزب احیای کمونیستی» و «کارزار ما پول نمی‌دهیم»، بسیج‌هایی را در شهرهای رم، بولونیا، پالرمو، آنکونا و غیره، در اعتراض به هزینه‌ بالای زندگی، سودورزی شرکت‌های انرژی و جنگ‌های امپریالیستی جاری سازماندهی کردند.

تظاهرات «جمعه‌ خشم» در مقابل مقر شرکت برق چندملیتی فرانسوی «انجی» در بروکسل

روز جمعه، ۱۴ اکتبر، کادرهای «حزب کارگران بلژیک» در مقابل مقر شرکت برق چندملیتی فرانسوی «انجی» در بروکسل به مثابه بخشی از اعتراضات «جمعه‌های خشم» که این حزب هر هفته سازماندهی می‌کند، تظاهرات کردند. آن‌ها از دولت خواستند که از سودهای فوق‌العاده ای که شرکت در این بحران به دست آورده مالیات بگیرد. راهپیمایی‌های اعتراضی روز جمعه در شهرهای شارلوا و گند نیز برگزار شد.

بسیج در گراتس، اتریش

مردم شهر گراتس اتریش روز جمعه در اعتراض به تورم فزاینده و برای افزایش دستمزدها به خیابان‌ها آمدند. اعضای «حزب کمونیست اتریش» و «جوانان کمونیست اتریش» در این بسیج شرکت کردند. کمیته گراتس حزب کمونیست اتریش اظهار داشت: «دولت فقط نظاره‌گر این است که زندگی برای افراد هر چه بیش‌تری غیرقابل تحمل می‌شود. دولت هیچ وسیله‌ای برای مقابله با هزینه‌های هولناک گرمایش و برق ندارد. دولت فدرال اجاره‌ها را دوبار افزایش داده، و اکنون سومین موج افزایش ممکن است در راه باشد، به همین دلیل مستاجران تقریباً ۱۸ درصد بیش‌تر از سال گذشته اجاره خواهند پرداخت.»

https://peoplesdispatch.org/2022/10/18/soaring-cost-of-living-crisis-puts-europe-on-short-fuse/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2t7edf73