تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
چهارشنبه، ۸ مه ۲۰۲۴

برلین از چه می‌ترسد؟ پرچم شوروی بار دیگر به مناسبت سالگرد ۹ مه ممنوع شد

 

برای سومین سال متوالی، به مناسبت سالگرد پیروزی بزرگ ضد-فاشیستی خلق‌ها در ۹ مه، مقامات محلی برلین در تلاش برای محدود کردن جشن‌ها در سه بنای یادبود ارتش سرخ در شهر- پارک ترپتوور، تیرگارتن و پانکو- پرچم شوروی و نمادهای کمونیستی را ممنوع کردند.

این تصمیم شرم‌آور به بهانه «ایمنی» و «جلوگیری از حوادث خشونت‌آمیز» گرفته شد و روز دوشنبه توسط دادگاه عالی اداری پایتخت آلمان تأیید گردید.

در یک کوشش غیرتاریخی و تحریک‌آمیز برای برابر قراردادن اتحاد شوروی با روسیه سرمایه‌داری، پرچم‌های شوروی و روسیه، و هم‌چنین نوارهای سنت جورج، که از سه نوار سیاه تشکیل می‌شود و به طور منظم در روسیه برای بزرگداشت پیروزی بر آلمان نازی در ماه مه ۱۹۴۵ به اهتزار درمی‌آیند. در اطراف بنای یادبود در پارک تیرگارتن ممنوع شده‌اند.

از سوی دیگر، دادگاه اداری برلین اعلام کرد، پرچم‌های اوکرائین که در ابتدا توسط پلیس ممنوع شده بود، مجاز خواهند بود. هیچ اعتراضی علیه این تصمیم وجود نداشت. دادگاه عالی در تصمیم خود توجیه کرد: «پیش‌بینی پلیس مبنی بر این‌که نمادهای (روسی) با توجه به جنگ تجاوزکارانه جاری علیه اوکرائین احتمالاً خشونت را منتقل می‌کنند، کاملاً موجه است.»

لازم به اشاره است که طی دو سال گذشته، مقامات برلین سعی کرده‌اند داشته‌اند اعضا و هواداران حزب کمونیست یونان و حزب کمونیست ترکیه را نیز از برگزاری مراسم در پارک ترپتوور منع نمایند. پلیس حتی خواسته بود پرچم‌های حزب به دلیل «شباهت آن با پرچم شوروی» برچیده شوند.

به نظر می‌رسد، علی‌رغم استناد آن‌ها به جنگ امپریالیستی در اوکرائین، ترس واقعی آن‌ها از پیامی است که سالگرد پیروزی بزرگ ضد-فاشیستی خلق و نماد اهتزاز پرچم سرخ کمونیستی بر فراز رایشستاگ در مه ۱۹۴۵ با خود دارد.

http://www.idcommunism.com/2024/05/what-does-berlin-fear-soviet-flag-banned-once-again-on-the-occasion-of-9-may-anniversary.html