تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سایت حزب کار اتریش

۲۵ سال از حمله ناتو به یوگسلاوی

بیانیه کمیته اجرایی حزب کار اتریش (PdA) در بیست و پنجمین سالگرد حمله ناتو به جمهوری فدرال یوگسلاوی، وین، ۲۳ مارس ۲۰۲۴

در ۲۴ مارس ۱۹۹۹، اتحاد نظامی امپریالیستی غربی ناتو، جنگ تجاوزکارانه‌ای را علیه جمهوری فدرال یوگسلاوی، که در آن زمان هنوز متشکل از صربستان و مونته نگرو بود، آغاز کرد. این بمباران ۷۸ روز به طول انجامید، هزاران غیرنظامی کشته شدند و زیرساخت‌های کشور عامدانه تخریب شد. بطور هم‌زمان، سازمان تروریستی آلبانیایی «سازمان آزادی‌بخش کوزوو-UÇK» با هدف پاکسازی قومی و تجزیه این منطقه، جنایات سنگینی را علیه جمعیت صرب و سایر اقلیت‌ها در استان خودمختار کوزوو و متوهیا مرتکب شد.

تجاوز ناتو، که با کوشش ناموفق برای باج‌گیری از یوگسلاوی انجام شد، نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است. این‌که اتحادیه اروپا و دولت اتریش به رهبری سوسیال دموکرات‌ها نیز به طور مؤثر از جنگ حمایت کردند رسوایی کامل است. این حمله متمرکز امپریالیسم غربی در مبارزه برای مناطق نفود جدید، مواضع ژئواستراتژیک، منابع، حوزه‌های سرمایه‌گذاری و سهم بازار بود. تقسیم مصلحت‌آمیز جمهوری سوسیالیستی فدراتیو یوگسلاوی سابق و تبعیت دولت‌های جانشین، مؤلفه‌های توسعه امپریالیستی جدید در منطقه بود. سرمایه انحصاری اروپا – از جمله سرمایه اتریش – با موفقیت به بالکان غربی حمله کرد، و در پی آن نیروهای اشغالگر به بوسنی و هرزگوین و کوزوو تحت‌الحمایه اتحادیه اروپا/ناتو، که خود را به عنوان یک کشور مستقل معرفی می‌کند، وارد شدند.

در بیست و پنجمین سالگرد آغاز جنگ، ما بار دیگر بر محکومیت تجاوزات امپریالیستی ناتو تاکید می‌کنیم. ما تأکید می‌کنیم که سرنگونی جمهوری سوسیالیستی فدراتیو یوگسلاوی، جنگ‌های داخلی و تجزیه یوگسلاوی در خدمت نفوذ امپریالیستی، انقیاد و غارت منطقه بود. در راستای این هدف، از شوونیسم ملی، نژادپرستی و جنگ‌طلبی تجزیه‌طلبانه استفاده شد. امپریالیسم و غاصبان ناسیونالیست، خلق‌هایی را که چندین دهه با هم مانند خواهر و برادر زندگی کرده بودند، در برابر یکدیگر قرار دادند. این روش رایج امپریالیسم آمریکا و اتحادیه اروپا و ناتو است، که امروز نیز مانند ۲۵ سال پیش تهدید اصلی نسبت به صلح در جهان است.

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تجاوز ناتو به جمهوری فدرال یوگسلاوی، ما یاد قربانیان را گرامی می‌داریم و خواهان عدالت هستیم.

خواست‌های حزب کار اتریش:

● خروج نیروهای اشغالگر اتحادیه اروپا و ناتو از بالکان!

● تمامیت ارضی صربستان: عدم به رسمیت شناختن «جمهوری کوزوو»!

● پرداخت غرامت توسط ایالات متحده آمریکا و کشورهای ناتو به صربستان و مونته نگرو!

● محاکمه جنایتکاران جنگی ناتو و تروریست‌های «سازمان آزای‌بخش کوزوو»!

● خروج نیروها، پایگاه‌ها و سلاح‌های هسته‌ای آمریکا از اروپا!

خواست‌های ما در رابطه با اتریش:

● خروج ارتش اتریش از بوسنی و کوزوو!

● عقب‌نشینی اتریش از به رسمیت شناختن «جمهوری کوزوو»!

● خروج اتریش از «مشارکت برای صلح» ناتو!

● نه به نظامی شدن اتحادیه اروپا! برای خروج اتریش از اتحادیه اروپا!

●برای یک سیاست فعال و منسجم بی‌طرفی و صلح!

ما هم‌چنین تأکید می‌کنیم که امپریالیسم بمثابه بالاترین مرحله سرمایه‌داری قادر به صلح نیست. رقابت بر سر مناطق نفوذ و فرصت‌های سود و نیز توسعه نابرابر، جنگ را به یک پدیده قانونمند نظام جهانی امپریالیستی تبدیل می‌کند. برای از میان برداشتن جنگ‌ها – و استثمار و ستم – از تاریخ بشر برای همیشه، ما باید بر سرمایه‌داری و امپریالیسم غلبه کنیم و سوسیالیسم را به جای آن‌ها بنشانیم. به همین دلیل شعار ما این است:

مرگ بر امپریالیسم، آزادی بر خلق‌ها!

https://parteiderarbeit.at/themen/stellungnahmen/25-jahre-nato-angriff-auf-jugoslawien/