تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری
۹ ژوئیه ۲۰۲۱

یک حادثه شغلی دیگر در بنگلادش منجر به جان باختن ده‌ها کارگرل شد که در تلاش برای تأمین معیشت خود و خانواده‌یشان کشته شدند. به گفته «اداره آتش‌نشانی و دفاع غیرنظامی بنگلادش»، به علت آتش‌سوزی در یک کارخانه پنج طبقه تولید خوراک و نوشابه در روپگانج در حومه داکا، حداقل ۵۲ کارگر جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۶ نفر مجروح شدند. هم‌چنین گزارش شده است که خروجی اصلی کارخانه تولید آب‌میوه، نوشابه و دیگر اقلام خوراکی از درون قفل شده بود.

فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری تألم عمیق خود را برای قربانیانی که در کشوری که یک فهرست طولانی از حوادث شغلی دهشتناک دارد، بوسیله بورژوازی برای منفعت قربانی می‌شوند اعلام می‌کند. انحصارات و صاحبان کارخانه‌ها کارگران را دورانداختنی می‌دانند، از رعایت حتا ابتدایی‌ترین اقدامات بهداشتی و ایمنی در محل‌های کار امتناع می‌کنند.

ما خواهان تحقیق مستقل و مؤثر پیرامون علل این قتل جدید و مجازات عبرت‌انگیز مسئولین آن هستیم. ما خواهان بازرسی فوری از همه کارخانه‌های فعال در کشور برای اقدامات لازم و مؤثر و پرداخت غرامت کامل به قربانیان و خانواده‌های آن‌ها هستیم. جنبش سندیکایی دارای سمت‌گیری طبقاتی با همه توان خود و با همه وسائل موجود به مبارزات خود برای وضع و اجرای اقدامات بهداشتی و ایمنی سطح بالا در محل‌کار ادامه خواهد داد.

دبیرخانه

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/4psrsn52