دیده‌بان ایران
۲۷ خرداد ۱۴۰۰

 

مدیران مسئول رسانه‌های موسوم به اصلاح‌طلب با رئیسی بیعت کردند!

 

گروه سیاسی: حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی با مدیران مسئول رسانه‌های اصلاح‌طلب شرق، ایلنا، آرمان، دنیای اقتصاد، راوی، آفتاب یزد و… دیدار کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در دیدار جمعی از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب پای صحبت و خواست های آنها نشست که مشروح اظهارات مدیران مسئول روزنامه و رسانه‌های اصلاح طلب را در ادامه می خوانید:

محمدعلی وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار در این دیدار خطاب به سید ابراهیم رئیسی گفت: دوره مدیریت شما در قوه قضاییه اصلاح طلبانه بود و ما معتقدیم که اصلاح طلبی به شناسنامه نیست بلکه به کارنامه است و در دوره ریاست شما بر قوه قضاییه ما شاهد مزاحمتی برای مطبوعات نبودیم و حتی شاهد بودیم چنانچه در مواردی مطبوعات اصلاح طلب مشکلی در هیئت نظارت بر مطبوعات پیدا می‌کردند این مشکل از ناحیه دستگاه قضایی مرتفع می‌شد. وکیلی در ادامه با تقدیر از تدبیر دستگاه قضایی در دوره ریاست سید ابراهیم رئیسی در خصوص برگزاری دادگاه‌های جرم سیاسی و تشکیل هیئت منصفه برای این دادگاه ها، ضمن اصلاح طلبانه دانستن این اقدام گفت: در دوران ریاست سید ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه هر زمانی که چهره‌های سیاسی اصلاح طلب احضار یا بازداشت می‌شدند به محض مراجعه و پیگیری امور آن ها، مسئولان قضایی در کوتاه‌ترین زمان در چارچوب قانون مساعدت‌های لازم را انجام می‌دادند. مدیرمسئول ابتکار در ادامه با اشاره به دستاورد‌های فناورانه و هوشمند سازی قوه قضاییه در این دوران، گفت: همچنین باید از اقدام آقای رئیسی در مبارزه با فساد و ارجح دانستن این امر به مبارزه با مفسد تقدیر کرد. وکیلی موضع رئیسی در مناظره سوم را قابل ستایش دانست و بیان داشت: مواضع رئیسی در جریان مناظرات و پرهیز وی از ایجاد دوگانگی اتفاق مبارکی بود و شخصیت‌های اصلاح طلب در جریان رقابت‌های انتخاباتی شاهد رفتار منصفانه آقای رئیسی بودند. حضور و دیدار شخصیت‌های اصلاح طلب با آقای رئیسی به واسطه بروز رفتار منصفانه از جانب وی در دوران ریاست دستگاه قضایی است و بی تردید اگر شخصیت‌های اصلاح طلب شاهد چنین رفتار منصفانه‌ای نبودند هم اکنون در نشست در حضور آقای رئیسی حاضر نمی‌شدند.

در ادامه این نشست، منصور مظفری مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد، خطاب به سید ابراهیم رئیسی گفت: رفتار با متانت شما در جریان رقابت های انتخاباتی، مناظرات و در برابر تخریب‌ها، جلوه ای از حق‌مداری و حضور شما در جبهه حق بود و در این رقابت ها و مناظرات آشکار شد که جبهه حق درخشانتر از جبهه باطل است. وی تصریح کرد: من به عنوان یک فعال رسانه ای شاهد بودم که در دوران مدیریت رئیسی بر قوه قضاییه، بسیاری از مشکلات که پیش تر به صورت پیچیده رفع می شد با یک تذکر ساده مرتفع شد و امید است با حضور رئیسی در رأس دولت همین مشی ادامه یابد؛ چرا که اگر رئیسی در زمان مدیریت بر دستگاه قضایی مشی و روش اخلاقمدارانه و با تساهل و تسامح را در پیش نمی گرفت بی تردید این جمع از فعالین رسانه ای اصلاح طلب اکنون برای دیدار با او حاضر نمی شدند.

عبداللهی مدیر مسئول روزنامه آرمان نیز در این نشست خطاب به سید ابراهیم رئیسی گفت: شما در دوران تصدی مسئولیت در دستگاه قضایی در گفتار و رفتارتان، رودربایستی نداشتید؛ لذا خواهش دارم این مشی را در دولت هم ادامه دهید. تاکید رئیسی بر مستقل بودن، به وی وسعت دید می‌دهد و موجب می‌شود در انتخاب همکاران و چینش کابینه اش اسیر سهم خواهی‌ها نشود و شایسته سالاری را ملاک قرار دهد.

علیرضا بختیاری، مدیرمسئول روزنامه «دنیای اقتصاد» با ابراز خشنودی از حضور در این جلسه گفت: با توجه به شناختی که در این مدت از شما پیدا کردیم، شما یک روحیه آرام و منعطف دارید که به صدا‌های مختلف گوش می‌دهید و این فرصتی که برای ما بوجود آورده اید، فرصت خوبی است. اگر شما رئیس جمهور شوید چالش‌های بزرگی را پیش رو دارید که چالش‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین چالش هاست؛ البته درمان این چالش‌ها در دنیا آسان است. به طور مثال اسامی آن ۱۱ ابربدهکاری که همتی نام برد، معلول هستند و علت چیز دیگری است و باید ریل گذاری اقتصاد درست باشد که شما در مباحث خود به آن اذعان داشتید. سیاست خارجه، چالش بعدی شما محسوب می‌شود و نگرانی‌هایی که پیرامون عدم ارتباط با خارج از کشور وجود داشت که قبلا شما تصریح کردید و خوب است که در این زمینه بیشتر تصریح کنید.

رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه «شرق» نیز بیان کرد: ما برای آقای روحانی کار می‌کردیم و هنوز هم کار می‌کنیم و پشیمان هم نیستیم و طی این هشت سال با آقای روحانی کار کردیم؛ اما طی این هشت سال فرصت این گونه نشستن کنار ایشان آن هم برای فردی که خیلی برای او تلاش کردیم، فراهم نشد تا بتوانند حرف‌های ما را بشنوند. این نگاه خیلی خوبی است که شما دارید که با اهالی رسانه و به ویژه با منتقدین خود چه الان و چه در زمانی که در قوه قضاییه بودید، می‌نشینید و این نگاه، نگاه خیلی خوبی است.

وی گفت: پیش از حضور در این جلسه، در مورد شما با همسرم گفتگو می‌کردم و ایشان یک آدم سیاسی نیست؛ اما به من گفت همین که آقای رئیسی در این مدتی که در قوه قضاییه بود، کمتر دادگاه می‌رفتید و مثل قبل به من پابند نزدند و مزاحمتی در قوه قضاییه نداشته ام، خودش نشان دهنده این است که شما آدم خوبی هستید از دیدگاه همسرم گفتم تا بگویم که مردم متوجه هستند و خیلی خوب مسائل و سره را از ناسره تشخیص می‌دهند. خواهش می‌کنم این رویه را اگر توانستید به ریاست جمهوری دست پیدا کنید نیز ادامه دهید. مدیرمسئول روزنامه «شرق» با بیان اینکه در حال حاضر حال مردم خوب نیست، گفت: حال مردم خوب نمی‌شود؛ مگر با افزایش کارآمدی و خواهشم این است که کارآمدی در دولت شما افزایش پیدا کند و این رویه اصلاح و حال مردم خوب شود. در خصوص موضوع رابطه با کشور‌های خارجی این درست است که ۷۰ تا ۸۰ درصد علت مشکلات در داخل می‌تواند باشد؛ ولی همان ۲۰ تا ۳۰ درصدی که مربوط به خارج از کشور است اگر جدی گرفته شود و نگاه فانتزی به خارج از کشور نداشته باشیم، خیلی درست می‌توانیم به جلو حرکت کنیم.

نعمت الله شهبازی، دبیر انجمن صنفی مدیران روزنامه‌های غیردولتی نیز در این نشست ابراز امیدواری کرد تا در صورت پیروز در انتخابات این دیدار‌ها پس از ریاست جمهوری نیز ادامه پیدا کند؛ چرا که در طول این هشت سال با رئیس جمهور ارتباط بسیار ضعیفی داشته‌ایم.

دبیر انجمن صنفی مدیران روزنامه‌های غیردولتی خاطرنشان کرد: در صورت رای اوردن ما از شما می‌خواهیم که برای حوزه رسانه وقت بگذارید و برای رسانه‌ها و به ویژه رسانه‌های خصوصی بسته نجات تعبیه کنید؛ چرا که اوضاع آن‌ها خوب نیست.

طباطبایی، مدیرمسئول رسانه «راوی» و فعال رسانه‌ای اصلاح طلب نیز در این نشست ضمن اشاره به تعامل و همکاری دوران ریاست آیت الله رییسی بر سازمان بازرسی کل کشور گفت فراموش نمی‌کنم که شما از گذشته نیز این مشی را داشته اید؛ زمانی که شما در سازمان بازرسی بودید، اطلاعات و مستندات در مورد کاندیداهای بالقوه وزارت و مسوولیت‌های دولت در کمترین زمان ممکن از مجموعه شما در اختیار رئیس جمهور منتخب آقای خاتمی قرار می گرفت. در آن زمان شاهد بودم که شما بیشترین همکاری را بین نهاد‌های مختلف داشتید و یک نفر را مامور گذاشته بودید و بیشترین تعامل را داشتید؛ به طوری که کارها به دقت و با سرعت در سازمان بازرسی انجام شد. ما از اینکه برای آقای روحانی کار کردیم، پشیمان نیستیم؛ اما بخشی از آنچه وعده داده شد و مردم به آن دل بسته بودند محقق نشد و از این ناراحت هستیم که چرا آن وعده‌هایی که به مردم داده بودیم، محقق نشد.

مدیرمسئول رسانه «راوی» در پایان عنوان کرد: روحیه شما در قوه قضاییه حمایت از مطبوعات بوده و خواهش می‌کنم که در دولت برای رسانه دوپینگ قائل شوید، انتقاد حتما از بی تفاوتی بهتر است، زمانی باید نگران شد که رسانه ها و مردم نسبت به وضعیت بی تفاوت باشند، اگر به ریاست جمهوری رسیدید، نسبت به رسانه بی تفاوت نباشید.

در ادامه این نشست، مسعود حیدری مدیرعامل خبرگزاری ایلنا، اظهار داشت: در سال ۸۵، خبرگزاری ایلنا از ناحیه دادستانی فیلتر شد و ما خدمت شما که در آن زمان معاون اول دستگاه قضا بودید رسیدیم و قول مساعدت دادید و با مشکل فیلتر خبرگزاری ما رفع شد و من در آن زمان باور نداشتم که در ان دستگاه قضا اینچنین نگاه حمایتی وجود داشته باشد. وی تصریح کرد: معتقدم، طی ۸ سال اخیر در دولت فقط شاهد سیاهی نبودیم و نکات مثبتی نیز وجود داشت که دولت آتی باید آن نقاط مثبت را تقویت کند چرا که چهار سال پیش‌رو دوره سخت و حساسی برای نظام، کشور و مردم خواهد بود و آینده ایران را رقم خواهد زد.

متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا در ادامه این نشست گفت: آقای رئیسی در دوران ریاست بر قوه قضاییه بسیار موفق عمل کرد و درب اتاقش باز بود و با همین مشی و رویکرد توانست در مقابل فساد و مفسدین بایستد. وی تصریح کرد: در دوره قبل ریاست قوه قضاییه، ما هیچگاه نتوانستیم با رئیس قوه قضاییه جلسه برگزار کنیم، اما در دوران ریاست رئیسی بر قوه قضاییه این مهم رخ داد. متقیان بیان داشت: تاکید آقای رئیسی بر ضرورت ارتباط با دنیا، امر بسیار حائز اهمیت و قابل تقدیری است.

سعدی مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت در ادامه این نشست خطاب به رئیسی گفت: مدیریت به فرد نیست و شما اگر در قوه قضاییه موفق بودید به این معنا نیست که در دولت نیز موفق خواهید بود؛ لذا باید ضعف‌های تیم انتخاباتی خود را مرتفع کنید تا هنگام تصدی ریاست جمهوری این ضعف‌ها مشکل زا نباشد؛ همچنین با توجه به تیم اقتصادی و صنعتی خوبی که در کنار شما هستند، از شخصیت‌های کارآزموده در ترکیب کابینه استفاده کنید. در زمان انعقاد و جشن گرفتن برای برجام من تنها مدیرمسئولی بودم که اعلام کردم مشکلات ما با برجام حل نمی‌شود و مشکل در مدیریت ماست.

احسان مازندرانی مدیرمسوول اسبق روزنامه فرهیختگان و از مشاوران مرحوم هاشمی رفسنجانی در ادامه این نشست خطاب به سید ابراهیم رئیسی بیان داشت: خاطرات مرحوم هاشمی رفسنجانی تا سال ۷۷ را که می‌خواندم هر جایی که نام شما به عنوان دادستان یا رییس سازمان بازرسی قید شده، از شما به عنوان یک فرد دغدغه‌مند و پیگیر حل اساسی مسائل یاد شده است. این روزنامه نگار و فعال رسانه ای تصریح کرد: اگر چه در دوران دولت های نهم و دهم محدودیت های جدی برای روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و مدنی ایجاد شد اما برخی مانورهای خبری در تبلیغ اینکه دولت رئیسی دولت سوم احمدی نژاد است و القاء ترس از این ناحیه، با آنچه در روش و منش آیت الله رییسی در طول سال های پس از انقلاب وجود دارد همخوانی ندارد. معتقدم دولت احتمالی آیت الله رئیسی می تواند یک دولت فراگیر و مستقل و دولت اجماع ملی خواهد بود. مازندرانی با بیان اینکه در پی همین تبلیغات منفی برخی نگرانی ها نسبت به حضور آیت الله رییسی در کسوت رییس جمهور و کابینه ایشان وجود دارد، اظهار داشت: آقای رییسی با اینکه در جریان مناظرات سال ۹۶ برخی نامهربانی ها را دید اما آنگاه که در کسوت قاضی القضات قرار گرفت متمایل به جناح های سیاسی با رویکرد افراطی نشد و از کسی هم انتقام سال ۹۶ را نگرفت. بنابراین می توان به تشکیل دولت فراگیر ملی که در پی حل دغدغه های مختلف شهروندان باشد امیدوار بود نه دولتی که به دنبال تحدید فضای دسترسی آزاد به اطلاعات یا اینترنت است.

وی افزود: اگر آیت الله رییسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد نخستین محک جدی رییس جمهور جدید، انتخاب کابینه است و در آن مرحله می توان به رویکرد اصلی دولت در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پی برد. هرچند انتخاب همه وزیران نیازمند تعامل با بخش های مختلف حاکمیت است اما دولت فراگیر ملی نمی تواند منحصر به ستادهای انتخاباتی رییس جمهور باشد کما اینکه در سال های دور دیده ایم که برخی در انتخابات رقیب رییس جمهور منتخب بودند اما پس از انتخابات در کابینه حضور پیدا کردند و یار دولت شدند.

این روزنامه نگار در پایان اظهار داشت: کاستی های فراوانی در دولت های یازدهم و دوازدهم مانند ضعف اطلاع رسانی در عملکرد و عدم اقناع افکار عمومی تبدیل به چالش جدی برای دولتمردان شد. از سوی دیگر ضرورت تعامل رییس جمهور منتخب با گروه های مختلف سیاسی و استفاده از شایستگان همه جناح ها می تواند به کاهش تنش ها برای دولت منجر شود.

وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار در پایان ضمن تحسین موضع رییسی درمناظره سوم گفت: در گذشته نیز روسای جمهور بر تشکیل دولت وحدت ملی تاکید کرده بودند، اما اطلاق چنین دولتی به شکل و محتوای دولت‌های آن‌ها نمی‌آمد، اما تشکیل دولت وحدت ملی در توانایی شما می‌باشد ، با مشی شما هم سازگار است و شما می‌توانید با اجماع ملی، دولت وحدت ملی را برای نخستین بار در کشور تشکیل دهید.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/542j2mjx