جسد پابلو نرودا شاعر بزرگ، برنده جایزه نوبل برای ادبیات در سال ۱۹۷۱، که در سال ۲۰۱۳ در آیلا نگرا نیش‌قبر شده بود پس از یک نبرد قضایی برای تعیین این‌که او بدست عوامل دیکتاتوری آگوستو پینوشه به قتل رسید یا نه، در روز سه‌شنبه دوباره به خاک سپرده شد. دوشنبه گذشته در «تالار افتخار» کنگره شیلی  یک مراسم خداحافظی  نمادین برگزار شد. تابوت نرودا در پرچم ملی پوشیده شده بود. طبق گواهی فوت که توسط خونتای نظامی که در آن‌زمان در قدرت بود نوشته شده، شاعر که یک کنشگر کمونیست بود چند روز پس از کودتای ۱۹۷۳ از سرطان پروستات درگذشت. به گفته مانوئل آرایا، راننده و محافظ او، نرودا به قتل رسید. گواهی او بود که حزب کمونیست شیلی را قادر ساخت در سال ۲۰۱۱ با اعلام شکایت در دادگاه جنایی خواهان نبش‌قبر شود.

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: اومانیته
۲۷ آوریل ۲۰۱۶
برگردان: ع. سهند

تز ترور نرودا روشن‌تر می‌شود

 

گارد احترام در سانتیاگو، دوشنبه گذشته، در اطراف تابوت پابلو نرودا شاعر شیلیایی که در ۲۳ سپتامبر ۱۹۷۳ در گذشت.

جسد شاعر بزرگ شیلی پس از یک‌سری آزمایش که نتایج آن هنوز معلوم نیست، دوباره به خاک سپرده شد.

جسد پابلو نرودا شاعر بزرگ، برنده جایزه نوبل برای ادبیات در سال ۱۹۷۱، که در سال ۲۰۱۳ در آیلا نگرا نیش‌قبر شده بود پس از یک نبرد قضایی برای تعیین این‌که او بدست عوامل دیکتاتوری آگوستو پینوشه به قتل رسید یا نه، در روز سه‌شنبه دوباره به خاک سپرده شد. دوشنبه گذشته در «تالار افتخار» کنگره شیلی  یک مراسم خداحافظی  نمادین برگزار شد. تابوت نرودا در پرچم ملی پوشیده شده بود.

پس از سال‌های بسیار، مرگ او حل‌نشده مانده است. به گفته محافظ او، پابلو نردوا به قتل رسید.

طبق گواهی فوت که توسط خونتای نظامی که در آن‌زمان در قدرت بود نوشته شده، شاعر که یک کنشگر کمونیست بود چند روز پس از کودتای ۱۹۷۳ از سرطان پروستات درگذشت. به گفته مانوئل آرایا، راننده و محافظ او، نرودا به قتل رسید. گواهی او بود که حزب کمونیست شیلی را قادر ساخت در سال ۲۰۱۱ با اعلام شکایت در دادگاه جنایی خواهان نبش‌قبر شود.

مانوئل آرایا در مصاحبه با کتی سِیِب که در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۳ در اومانیته منتشر شد، به یک «تزریق مرموز» به بدن شاعر در روز رفتن او به مکزیک اشاره کرد. نرودا در آن زمان، از ۱۹ سپتامبر در درمانگاه سانتا ماریا در سانتیاگو بود. «او درباره آن‌چه در کشورش می گذشت نگران، و از مرگ سالوادور آلنده غمگین بود. ما، ما نگران جان او بودیم، زیرا می دانستیم او در خطر است. سفیر مکزیک خواهان خارج‌کردن او از کشور بود. در هر‌حال، قرار بود نرودا در ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۳ کشور را به مقصد مکزیک ترک کند. در روز بیست‌و دوم، او به من گفت به آیلا نگرا بروم و چمدان‌های او را ببندم. هنگامی که من و ماتیلده [ماتیلده اروتیا همسر نردوا- عدالت] او را ترک کردیم حالش خوب بود. بعداز‌ظهر آن‌روز طی یک تماس تلفنی به ما اطلاع دادند که یک نفر چیزی به او ترزیق کرده است. زمانی‌که به درمانگاه برگشتیم نرودا سرخ بود، و به من گفت که بدنش از تب می‌سوزد. این بسیار عجیب بود، مرا دنبال خرید دارو فرستادند. چرا، در حالی‌که ما در درمانگاه بودیم؟ موقعی که از درمانگاه خارح شدم دو خودرو جلوی مرا گرفت و مرا به مقر پلیس بردند. نرودا در ۲۳ سپتامبر درگذشت.»

علاوه براین، سرجیو دراپر، پزشکی که گفته می‌شود ترزیق را انجام داد، زمانی‌که به‌عنوان شاهد فراخوانده شده اظهارات خود را پس‌گرفت و اعتراف کرد که در آن‌روز حتا در درمانگاه نبود.

از زمان نبش‌قبر جسد شاعر، آزمایش‌های متعددی صورت گرفته که نتیجه قطعی به دست نداده‌اند. در مه ۲۰۱۴، تیمی از پژوهشگران اسپانیایی اعلام کرد که میزان زیادی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس در جسد نرودا یافته است که می‌تواند چیزی باشد که عوامل دیکتاتوری به او تزریق کردند. ادواردو کونتِرراس، وکیل حزب کمونیست شیلی که آغازکننده این تحقیق است به خبرگزاری فرانسه گفت چهار آزمایشگاه در ایالات متحده، اسپانیا، نروژ و دانمارک اکنون بررسی دی‌ان‌ای (DNA) این استافیلوکوکوس اورئوس را پیش می‌برند. «این آزمایش‌ها در تعیین این‌که استافیلوکوکوس اورئوس در آن‌زمان به نرودا تزریق شد، یا بعداً به جسد او راه یافت، نقش کلیدی دارند.» وی افزود این باکتری «عنصری بود که اغلب توسط یوجینو برریوس (شیمیدان پلیس مخفی پینوشه، مسئوول طراحی سلاح‌های شیمیایی) بکار گرفته می‌شد و این گونۀ مشخص  در آن‌زمان در آن درمانگاه نمی‌توانست وجود داشته باشد.»

مانوئل آرایا تکرار کرد: «نرودا به من گفته بود، “رفیق، من به مکزیک می‌روم. در آن‌جا، از سراسر جهان برای سرنگون کردن پینوشه کمک خواهم خواست”.»

ادواردو فری، رییس‌جمهور سابق شیلی (۱۹۷۰-۱۹۶۴) که در سال ۱۹۸۲ برای یک جراحی کوچک در همان درمانگاه بستری شده بود، در آن‌جا درگذشت. این، فرضیه مسموم کردن او را محتمل‌تر می‌سازد.  و این تز قتل نرودا را بیش‌تر تقویت می‌کند.

http://www.humanite.fr/la-these-de-lassassinat-de-neruda-se-precise-605763

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/t73nkfny