‌تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۳ دسامبر ۲۰۲۱

 

«حزب کمونیست جدید یوگسلاوی» اعلام کرد «بهره‌برداری از منابع معدنی داخلی هم توسط ریو تینتو، و هم هر شرکت معدنی خصوصی خارجی یا داخلی دیگر کاملاً غیرقابل قبول است. حزب کمونیست جدید یوگسلاوی مخالفت صریح خود را با غصب منابع طبیعی صربستان توسط شرکت‌های خصوصی خارجی و داخلی که سرمایه‌های هنگفتی را از کشور خارج می‌کنند، و در عین‌حال با کمک مقامات بورژوازی هوادار امپریالیست‌ها نیروی کار داخلی را با حداقل دستمزد و معادن کشور را با حداقل اجاره‌بها استثمار می‌کنند، اعلام می‌کند.» «حزب چپ رادیکال» همبستگی و حمایت خود را از اعتراضات ضد معدن در کشور اعلام کرد. حزب چپ رادیکال گفت: «استثمارگران خارجی و هم‌چنین خیانتکاران داخلی از روستاها و شهرهای ما بیرون بروند!»

 

اعتراضات گسترده رئیس‌جمهور صربستان را مجبور کرد تا قوانین حمایت از پروژه معدنی ریو تینتو را متوقف کند

 

در پی اعتراضات گسترده در سراسر کشور، الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان، روز چهارشنبه ۸ دسامبر، اعلام کرد که به پارلمان فشار خواهد آورد تا در قانون بحث‌برانگیز «مصادره املاک» و تغییرات در «قانون همه‌پرسی پیرامون ابتکارات مردم» که در نوامبر به تصویب رسید تجدیدنظر کند. صربستان شاهد اعتراض گروه‌های زیست‌محیطی و احزاب مخالف دو قانون کلیدی است که بنا بر گزارش‌ها به منظور تسریع در راه‌اندازی یک پروژه معدنی عظیم لیتیوم توسط شرکت چند ملیتی بریتانیایی- استرالیایی ریو تینتو در بخش غربی این کشور است. آن‌ها ضمن بیان این‌که اقدام رئیس‌جمهور برای ترمز گذاشتن بر قوانین بحث‌برانگیز یک پیروزی است، اعلام کرده‌اند که به اعتراضات خود علیه پروژه معدن ادامه خواهند داد.

پارلمان صربستان در ۲۵ و ۲۶ نوامبر دو قانون بحث برانگیز را در تصویب کرد – یک قانون اجازه می‌دهد املاک خصوصی در نزدیکی پروژه‌های ساختمانی بزرگ مصادره شوند و قانون دیگر درصدد تغییر قانون همه‌پرسی در راستای افزایش آستانه مشارکت اجباری برای همه پرسی‌ها و ابتکارات شهروندان است. ائتلاف اعتراضی موسوم به «قیام اکولوژیک» (Ekološki Ustanak)، متشکل از گروه‌های ضدمعدن و فعالین محیط‌زیست، از جمله، مطرح کرده است که قوانین جدید بدون هیچ‌گونه مشاوره عمومی تدوین شده است و قصد دارد به گروه ریو تینتو کمک کند تا پروژه معدن لیتیوم خود را به سرعت در صربستان براه بیاندازد.

بر اساس گزارش‌ها، ریو تینتو، که دومین شرکت بزرگ معدنی و فلزی در جهان است، در پی کشف سنگ معدن جاداریت که دارای غلظت بالایی از لیتیوم و بورونین است، قصد خود را برای سرمایه‌گذاری در معدن در صربستان اعلام کرده بود. این گروه هم‌چنین در سال ۲۰۱۷ یک یادداشت تفاهم با دولت صربستان برای توسعه ذخایر لیتیوم در سطح جهانی در روستاهای جادرا، برزژاک، استوپنیکا و ندلجیس امضاء کرده بود . پس از این معامله، دولت مجوزهای متعددی برای استخراج معادن در سراسر کشور صادر کرد و بر اساس گزارش‌ها، تلاش‌هایی برای کاهش قوانین مربوط به معادن، حفاظت از منابع آبی، جنگل و مقررات محیطزیست‌ی در جریان است. گروه‌های مختلف حقوق محیط‌زیست، گروه‌های سیاسی مترقی، جامعه دانشگاهی و ساکنان شهرهای محل معادن پیشنهادی علیه این طرح‌ها کارزارهای اعتراضی سازماندهی کرده‌اند.

«حزب کمونیست جدید یوگسلاوی» (NKPJ) و «اتحادیه جوانان کمونیست یوگسلاوی» (SKOJ)، در بیانیه خود خواستار مخالفت شدید با ساخت معدن لیتیوم رید تینتو در نزدیکی لوزنیکا متعلق به ریوتینتو شدند، و آن را معدن برخلاف منافع صربستان و شهروندان آن دانستند.

«حزب کمونیست جدید یوگسلاوی» اعلام کرد «بهره‌برداری از منابع معدنی داخلی هم توسط ریو تینتو، و هم هر شرکت معدنی خصوصی خارجی یا داخلی دیگر کاملاً غیرقابل قبول است. حزب کمونیست جدید یوگسلاوی مخالفت صریح خود را با غصب منابع طبیعی صربستان توسط شرکت‌های خصوصی خارجی و داخلی که سرمایه‌های هنگفتی را از کشور خارج می‌کنند، و در عین‌حال با کمک مقامات بورژوازی هوادار امپریالیست‌ها نیروی کار داخلی را با حداقل دستمزد و معادن کشور را با حداقل اجاره‌بها استثمار می‌کنند، اعلام می‌کند.»

«حزب چپ رادیکال» (PRL) همبستگی و حمایت خود را از اعتراضات ضد معدن در کشور اعلام کرد. حزب چپ رادیکال گفت: «استثمارگران خارجی و هم‌چنین خیانتکاران داخلی از روستاها و شهرهای ما بیرون بروند!»

***

رویترز

۱۴ آوریل ۲۰۲۱

صربستان فعالیت معدن متعلق به چین را به دلیل تخلفات محیط‌زیستی متوقف کرد

 

بلگراد- وزیر معادن و انرژی روز چهارشنبه گفت که صربستان به «گروه معدنی زیجین» چین  دستور داده است تا کار در تنها معدن مس این کشور را متوقف کند، این تصمیم در پی قصور «گروه معدنی زیجین» در اتمام و تکمیل یک تصفیه خانه فاضلاب و عدم رعایت استانداردهای محیطزیستی اتخاذ شد.

«زیجین» شریک استراتژیک صربستان در مجتمع «مس آر.تی.ب. بور» است که شامل معدن جاما می‌شود و متعهد شده است در ازای ۶۳ درصد از سهام، ۱۶میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

زورانا میهایلوویچ، وزیر معادن و انرژی گفت که مقامات در اواخر مارس به واحد مستقر در صربستان شرکت زیجین» دستور دادند تا کار بر روی معدن مس جاما را متوقف کند.»

میهایلوویچ در بیانیه‌ای گفت: «دولت… به شکایات شهروندان ساکن در مجاورت معدن جاما رسیدگی کرده داده است.

چین میلیاردها یورو که عمدتاً به صورت وام‌های نرم برای تأمین مالی پروژه‌های راه‌سازی و انرژی است، در صربستان سرمایه‌گذاری کرده است.

هفته گذشته، واحد «زنجین» در صربستان اعلام کرد که قصد دارد در سال جاری ۴۰۸ میلیون دلار برای تعمیرات اساسی، توسعه و بهبود استانداردهای محیطزیستی در معادن خود و یک کارخانه ذوب مس در مجتمع «بور» سرمایه‌گذاری کند.

در گزارش سال ۲۰۱۹، سازمان دیده‌بان «ائتلاف جهانی بهداشت و آلودگی» اعلام کرد که صربستان آلوده ترین کشور اروپاست.

شنبه گذشته هزاران نفر در پایتخت بلگراد در اعتراض به عدم اقدام دولت برای جلوگیری از آلودگی، که عمدتاً ناشی از صنعت و معدن است، تظاهرات کردند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8czfze