تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳

تعجب‌آور نیست که در کانادا نازی‌ها تحسین می‌شوند: رسوایی واقعی در تاریخ نهفته است

 

تعجب‌آور نیست که در پارلمان کانادا یک سرباز سابق نازی مورد تشویق ایستاده همه قرار گرفت. ناتو در طول جنگ سرد بسیاری از افسران سابق نازی را به خدمت گرفت.

جمعه گذشته در پارلمان کانادا، یک سرباز سابق ۹۸ ساله اوکراینی-کانادایی به نام یاروسلاو هونکا به درخواست آنتونی روتا رئیس پارلمان، مورد ستایش جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکرایین و همه اعضای پارلمان قرار گرفت. [طبق آخرین گزارش‌ها، سفیر آلمان در کانادا نیز از جمله تشویق‌کنندگان بود – عدالت].

بلافاصله پس از این حادثه، معلوم شد که هونکا یک سرباز نازی از لشکر ۱۴ گالیزین «شاخه جنگی اس.اس» (Waffen SS) بود که در جنگ جهانی دوم در اوکرایین علیه اتحاد شوروی می‌جنگید و در بسیاری از کشتارهای دسته‌جمعی شرکت داشت.

پس از آشکار شدن این رسوایی، بسیاری از نهادها و افراد، به ویژه سازمان‌های یهودی، به آن‌چه که رخ داد واکنش تندی نشان دادند.

تاریخ‌مندی دوستی ناتو و نازی
از دیگر سو، تعجب‌آور نیست که یک سرباز سابق نازی در پارلمان یک کشور غربی مورد تشویق ایستاده قرار می‌گیرد. پس از جنگ جهانی دوم، ناتو و قدرت‌های غربی افسران سابق ارتش نازی را در بسیاری از پست‌های حساس در ارتش آلمان غربی گماشتند تا از آن‌ها در طول جنگ سرد علیه سوسیالیسم استفاده کنند.

در دوره پس از جنگ، بسیاری از سربازان سابق نازی در اوکرایین توسط سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا (MI6) برای راه اندازی یک شورش ضد-کمونیستی علیه اتحاد شوروی استخدام شدند.

در آلمان غربی، به جز چند نام بسیار واضح، عموماً کارکنان ایالتی و افسران ارشد ارتش که در دوره نازی خدمت می‌کردند، هم برای ایجاد ارتش جدید و هم برای سازماندهی در داخل ناتو به کار فراخوانده می‌شدند.

این واقعیت که امپریالیسم آمریکا پس از جنگ علیه دولت‌های کارگری تأسیس شده در اتحاد شوروی و بسیاری از کشورهای اروپایی دست بکار شد، در آوریل گذشته توسط اوگون اراتالی در «چپ» بررسی شد.

پدربزرگ نازی معاون نخست‌وزیر کانادا
با این حال، کریستیا فریلند، معاون نخست‌وزیر کانادا، نوۀ مایکل چومیاک، یکی از تبلیغ‌کنندگان اصلی یهودی‌ستیزی هیتلر در اوکرایین بود اوکرایین و استخدام برای نیروهای «اس.اس» بود.

فریلند که پیوسته سعی دارد گذشته نازی پدربزرگش را مسکوت بگذارد، سعی می‌کند نقش چومیاک را درکشورش در جریان جنگ جهانی دوم به فرامشی بسپارد.

علاوه بر این، دانسته است که نخست‌وزیر ترودو در سال ۲۰۱۸ سعی کرد برای کاهش واکنش‌های فزاینده علیه بناهای یادبود نازی‌های اوکرایین در کانادا، موضوع بحث را تغییر بدهد.

در آن زمان، در مقاله‌ای که توسط یک روزنامه‌نگار کانادایی در روزنامه «شهروند اتاوا» نوشته شده بود، اشاره شد که دفتر ترودو با واکنش‌ها به بناهای یادبود نازی‌ها مشکل داشت و مقامات دولتی از سوی دفتر نخست‌وزیری برای مقابله با انتشار اخبار بناها در روزنامه‌ها،تحت فشار زیادی قرار داشتند.

با در نظر گرفتن فاکت‌های بالا، ادعای ترودو مبنی بر این‌که نه او و نه هیأت همراه زلنسکی از نقشه رئیس پارلمان اطلاع نداشتند، و این‌که او هیچ ارتباطی با رسوایی در پارلمان ندارد نیز فاقد اعتبار است.

https://haber.sol.org.tr/haber/kanadadaki-nazinin-alkislanmasina-sasirmamali-esas-skandal-tarihte-gizli-384929