شی در این دیدار گفت که تصمیم برای ارتقای سطح روابط «در راستای منافع مردم دو کشور و روند توسعه تاریخی است»، «چین از تلاش ونزوئلا برای یافتن راه رشد متناسب با شرایط ملی خود حمایت می‌کند.» وی تصریح کرد: «آماده افزایش ارتباطات در سطح حزب و دولت است.» شی با بیان این‌که از ایجاد مناطق ویژه اقتصادی توسط ونزوئلا حمایت می‌کنند و تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک خواهند گذاشت، تأکید کرد: اصلاحات و بازکردن درها، و به ویژه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، چین را قادر ساخت تا «به پیشرفت‌های بزرگ زمان دست یابد» و یک گامی حیاتی در ایجاد «چین امروز» بود.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳

توافق‌ چین- ونزوئلا برای «مشارکت استراتژیک تحت هر شرایطی»

 

چین و ونزوئلا اعلام کردند که سطح روابط خود را به «یک مشارکت استراتژیک تحت هر شرایطی» افزایش داده‌اند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه چین، رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ با نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا که به چین سفر کرده بود، در پکن دیدار کرد.

در این دیدار، سران دو کشور توافق کردند که سطح روابط را به «مشارکت استراتژیک تحت هر شرایطی» ارتقا دهند.

شی در این دیدار گفت که تصمیم برای ارتقای سطح روابط «در راستای منافع مردم دو کشور و روند توسعه تاریخی است»، «چین از تلاش ونزوئلا برای یافتن راه رشد متناسب با شرایط ملی خود حمایت می‌کند.» وی تصریح کرد: «آماده افزایش ارتباطات در سطح حزب و دولت است.»

شی با بیان این‌که از ایجاد مناطق ویژه اقتصادی توسط ونزوئلا حمایت می‌کنند و تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک خواهند گذاشت، تأکید کرد: اصلاحات و بازکردن درها، و به ویژه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، چین را قادر ساخت تا «به پیشرفت‌های بزرگ زمان دست یابد» و یک گامی حیاتی در ایجاد «چین امروز» بود.

مادورو نیز تصریح کرد که توسعه ملی ونزوئلا و روابط چین- ونزوئلا به مرحله مهمی رسیده است و معتقد است که تعریف جدید صفحه نوینی در روابط دوجانبه باز خواهد کرد.

مادورو با تاکید بر این‌که ونزوئلا خواهان تقویت ارتباطات و همکاری با چین در چارچوب های چندجانبه مانند سازمان ملل و بریکس است، تاکید کرد که چندجانبه‌گرایی و منافع مشروع کشورهای در حال توسعه می‌تواند از این طریق تامین شود.

مادورو خاطرنشان کرد که کشورش در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، کشاورزی، آموزش و گردشگری خواهان توسعه همکاری عملی با چین است.

ونزوئلا برای سرمایه‌گذاری نفتی به چین روی می‌آورد
رهبر ونزوئلا در ۸ سپتامبر برای یک سفر ۷ روزه به چین رفت. مادورو که به شهرهای سین کیانگ و شانگهای و سپس به استان شاندونگ سفر کرد، دیروز وارد پکن شد.

پیش از سفر مادورو، هیأتی متشکل از دلسی رودریگز، معاون رئیس‌جمهور و پدرو تله‌چیا، وزیر نفت ونزوئلا، برای مذاکره به شانگهای رفتند.

این هیأت با همتایان چینی خود پیرامون مشارکت‌های احتمالی بین شرکت نفت دولتی ونزوئلا و شرکت‌های نفتی دولتی چین مذاکره و گفت‌وگو کرد

پدرو تله‌چیا وزیر نفت ونزوئلا اظهار داشت که در ماه مه با شرکت دولتی نفت چین برای یافتن راهی برای حذف واسطه‌ها در تجارت نفت و انتقال مستقیم نفت خام مذاکره کرد.

ونزوئلا که دارای بزرگ‌ترین ذخائر نفتی جهان با ۳۰۴ میلیارد بشکه نفت است، در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های آمریکا و بحران اقتصادی به دنبال سرمایه‌گذاری‌های جدید در انرژی و زیرساخت‌ها بوده است.

این کشور آمریکای جنوبی همچنین برای فروش ذخائر بزرگ خود به بازارهای جدید نیاز دارد.

چین، بمثابه بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان، می خواهد با خرید نفت خام بیش‌تر از این کشور آمریکای جنوبی، هم تولید نفت را افزایش دهد و هم منابع عرضه خود را متنوع کند.

درخواست حمایت از مشارکت ونزوئلا در بریکس
در این دیدار، مادورو خواهان حمایت چین از مشارکت ونزوئلا در جامعه در حال گسترش بریکس شد.

کشورهای بریکس با پذیرش عضویت ۶ کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایران، مصر، اتیوپی و آرژانتین در اجلاس سران که ماه گذشته در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار شد، گامی برای گسترش بریکس برداشتند.

اگرچه در پی پیشنهاد چین برای گسترش بریکس سه عضو اصلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به آن پیوستند اما مشارکت ونزوئلای عضو اوپک هنوز در دستور کار قرار نگرفته است.

مادورو در مصاحبه خود با شین‌هوا اعلام کرد که کشورش می‌خواهد به عضویت بریکس درآید و از این گروه برای گسترش و افزایش نفوذ خود حمایت می‌کند. او گفت: «بریکس به‌عنوان یک پلتفرم بین‌المللی، به موتور اصلی تبدیل شده است که زایش یک دنیای جدید، تشکیل جهانی از همکاری که در آن جنوب جهانی حرف واقعی را بزند تسریع می‎کند.»

در سفر مادورو که فردا به پایان می‌رسد، قرار است قراردادهای همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری نفتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید بین دو کشور امضا شود.

https://haber.sol.org.tr/haber/cin-ve-venezueladan-her-kosulda-stratejik-ortaklik-mutabakati-384185