جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده، مجدداً از کودتا نامیدن خلع مرسی خودداری نمود و گفت مصر با خلع پرزیدنت محمد مرسی ممکن است از یک جنگ داخلی احتراز کرده باشد. کری در امان، در کنار ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن گفت: «آن‌چه آن را پیچیده می‌کند، آشکارا این است که شما یک وضعیت فوق‌العادۀ مرگ و زندگی، جنگ داخلی و خشونت گستردۀ بالقوه داشتید، و اکنون یک روند قانونی دارید که سریعاً پیش می‌رود. نتیجتاً ما باید همه این فاکت‌ها را در مقابل قانون بسنجیم.»

 

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: یوناتیدپرس اینترنشنال
١۸ ژوئیه ٢٠١٣

کری: خلع مرسی ممکن است مانع جنگ داخلی شده باشد

 

امان، اردن- جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده، مجدداً از کودتا نامیدن خلع مرسی خودداری نمود و گفت مصر با خلع پرزیدنت محمد مرسی ممکن است از یک جنگ داخلی احتراز کرده باشد.

کری در امان، در کنار ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن گفت: «آن‌چه آن را پیچیده می‌کند، آشکارا این است که شما یک وضعیت فوق‌العادۀ مرگ و زندگی، جنگ داخلی و خشونت گستردۀ بالقوه داشتید، و اکنون یک روند قانونی دارید که سریعاً پیش می‌رود. نتیجتاً ما باید همه این فاکت‌ها را در مقابل قانون بسنجیم.»

او افزود: «من قصد ندارم در قضاوت عجله کنم، من منتظر خواهم شد تا حقوق‌دانان کار خود را در این مورد انجام دهند.»

طبق قوانین ایالات متحده، دولت اوباما اگر تصمیم بگیرد که خلع مرسی کودتا بوده است باید بیش از ١٫۵ میلیارد دلار کمک به مصر را متوقف کند.

جوده نظر خود را پیرامون این موضوع ارايه نمود و گفت کودتای نظامی موقعی است که ارتش قدرت را به دست بگیرد، که این در مورد آن‌چه در مصر رخ داد صادق نیست.»

او گفت: «بالعکس، ارتش مداخله کرد تا روند قانونی را به مسیر خود بازگرداند.»

او افزود: «و من فکر می‌کنم ما باید تا دلیل کافی پیدا نشود عمل آن‌ها را قبول کنیم. آن‌ها بهتر می‌دانند. در مصر ارتش در بسیاری از پیج‌وخم‌ها تضمین کننده صلح و ثبات در تاریخ معاصر مصر بوده است.»

کری اضافه کرد: «واشنگتن “نگرانی عمیق” خود را پیرامون برکناری مسلحانه مرسی و تعليق قانون اساسی مصر برای قاهره روشن کرد.»

نظامیان گفتند مرسی در ٣ ژوئیه پس از اعتراضات گسترده علیه حکومت او برکنار شد و در حصر خانگی قرار گرفت. مرسی از آن زمان تاکنون در انظار عمومی ظاهر نشده است.

ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع که سرنگونی مرسی را رهبری کرد، بيان داشت که او به تقاضاهای عمومی برای یک قانون اساسی جدید و فراگیرتر، انتخابات ریاست جمهوری جدید، و رهبری جدیدی که جای دولت اسلام‌گرای مرسی را بگیرد، پاسخ داد.

سیسی، عدلی منصور رییس دادگاه عالی قانون اساسی را به عنوان رییس‌جمهور موقت تعیین کرد. منصور که اختیارات او هنوز مشخص نشده است، متعاقباً سیسی را به عنوان معاون نخست‌وزیر منصوب نمود.

«حزب آزادی و عدالت» اخوان‌المسلمین که از مرسی حمایت می‌کند، روز چهارشنبه اعلام کرد که آن‌ها اعتراضات مسالمت‌آمیز خود را علیه آن‌چه که یک دولت نامشروع می‌نامند، تشدید خواهند کرد.

http://www.upi.com/Top_News/World-News/2013/07/18/Kerry-Ousting-Morsi-may-have-averted-civil-war/UPI-92431374127200/