هنگامی که پاتریک لو هیاریک سردبیر رونامه چپ اومانیته در آخر هفته جشنواره سالانه روزنامه خود اومانیته را در پاریس افتتاح کرد دو زن برجستۀ نبرد برای عدالت در دو سمت او بودند. از دو سمت طیف سنی، «ژوزت اودان» که اکنون ۸۷ سال سن دارد، و «عهد تمیمی» که فقط ۱۷ سال سن دارد، تجسم عزم عدم تسلیم در برابر دشمنان به ظاهر قدرقدرت به شمار می‌آیند. اودان به مدت ۶۱ سال مبارزه کرده است تا حکومت فرانسه را مجبور کند تا اذعان کند که همسر او موریس اودان، يک عضو حزب کمونیست الجزایر، به دست ارتش مستعمراتی فرانسه به قتل رسیده است.

 

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: مورنینگ استار آنلاين
نویسنده: جان هایلت
۲۰ سپتامبر ۲۰۱۸
برگردان: ع. سهند

 

جشنواره اومانیته در تسخیر دو زن برجسته

با هفتاد سال فاصله بین آن‌ها، «ژوزت اودان» و «عهد تمیمی» تجسم مبارزه ابدی هستند- عالی برای افتتاح جشنواره اومانیته

 

هنگامی که پاتریک لو هیاریک سردبیر رونامه چپ اومانیته در آخر هفته جشنواره سالانه روزنامه خود اومانیته را در پاریس افتتاح کرد دو زن برجسته نبرد برای عدالت در دو سمت او بودند.

از دو سمت طیف سنی، «ژوزت اودان» که اکنون ۸۷ سال سن دارد، و «عهد تمیمی» که فقط ۱۷ سال سن دارد، تجسم عزم عدم تسلیم در برابر دشمنان به ظاهر قدرقدرت به شمار می‌آیند.

اودان به مدت ۶۱ سال مبارزه کرده است تا حکومت فرانسه را مجبور کند تا اذعان کند که همسر او موریس اودان، يک عضو حزب کمونیست الجزایر، به دست ارتش مستعمراتی فرانسه به قتل رسیده است.

موريس و ژوزت اودان

تمیمی، خواهر جوان او در مبارزه، سال گذشته با یک عمل مقاومت در سیلی زدن به یک عضو ارتش اشغالگر اسرائیل در ساحل غربی پس از آن‌که عموزاده او در نتیجه شلیک گلوله دارای پوشش پلاسیتکی به سرش به وسيله یک سرباز اسرائیلی به اغما رفت، مورد توجه جهانی قرار گرفت.

پاسخ خشمگینانه او برایش مجازات هشت ماه حبس در یک زندان بزرگسالان را به ارمغان آورد، مادرش – نریمان – نیز به دلیل تهیه یک ویديو از درگیری دخترش با سربازان اسرائیلی و قرار دادن آن در اینترنت به مثابه شریک «جرم» به زندان افتاد. عمل سریاز اسرائیلی در فرستادن عموزادۀ «عهد» به کام مرگ تحت اشغال ددمنشانه تل‌آویو عادی تلقی شده و درخور حداقل توجه تلقی می‌شود.

شماره آخر هفته اومانیته، که روزهای جمعه، شنبه و یک‌شنبه را دربر می‌گیرد، برای خوانندگان هیچ تردیدی درباره اهمیت تصمیم اودان باقی نگذاشت.

تصویر یک مرد ۲۵ ساله خندان، تیتر یک کلمه‌ای «ENFIN!» (بالاخره) و زیرنویس «موریس اودان – جنایت حکومت از سوی رییس‌جمهوری به رسمیت شناخته شد.»

رییس‌جمهور امانوئل ماکرون صرفاً به جرمی که مأموران حکومت مرتکب شدند، اذعان نکرد. او به آپارتمان ساده ژوزت اودان رفت، بیش از یک ساعت با او و تعدای از رفقای او در حزب کمونیست فرانسه گذراند. رییس‌جمهور فرانسه گفت: «این موردی از رفع بی‌عدالتی است. شما هرگز از به رسمیت شناساندن حقیقت دست برنداشتید. تنها کاری که من می‌توانم انجام دهم این است که آن‌را به رسمیت بشناسم.»

هنگامی که اودان از او به خاطر آمدن تشکر کرد، وی پاسخ داد: «این مسؤولیت من است که از شما پورش بطلبم، لذا شما چیزی به من بدهکار نیستید. من سعی می‌کنم کاری که باید انجام بشود را انجام دهم.»

سباستین جومل، نماینده پارلمانی حزب کمونیست فرانسه که در ژانویه موضوع اودان را در مجلس ملی مطرح کرد به رییس‌جمهور ماکرون گفت: «من از اظهارات شما که بیش از هر چیز در آستانه جشنواره اومانیته نمادین است استقبال می‌کنم، زیرا تاریخاً، روزنامه یک نقش کلیدی در این موضع ایفا کرده است.»

«ما در گذشته پیرامون موضوعات بسیاری مجادله داشته ایم و مطمئناً در آینده موضوعات دیگری پیش خواهد آمد، اما از نشانه احترامی که حضور شما در اینجا دارد، سپاسگزام. در گفتن این‌که تحت تأثیر این قرار گرفته ام از جانب همه کمونیست‌ها سخن می‌گویم.»

قتل موریس اودان، رياضیدان کمونیست و فعال ضداستعماری، که در ژوئیه ۱۹۵۷ در الجزایر به وسيله ارتش فرانسه تا مرگ شکنجه شد، از آن زمان به طور منظم از سوی حزب کمونیست فرانسه و بیوه او مطرح شده است.

«انجمن موریس اودان» با حمایت اومانیته و حزب کمونیست فرانسه، قتل او را به مثابه نماد جنایات مشابه بسیار استعمار فرانسه – که در آن زمان از جانب وزیران دولتی از جمله فرانسوا میتران و گی موله سوسیالیست حمایت می‌شد- مطرح نگاه داشته است.

پیر لارنت دبیر ملی حزب کمونیست فرانسه گفت: «پنهان ساختن مسؤولیت حکومت و دروغ گفتن درباره شکنجه لکه‌ای بود بر پیشانی جمهوری. این بیانیه باز کردن یک صفحه جدید را ممکن می‌سازد. این یک پیروزی برای همه کسانی است که بدون توقف به مدت بیش از ۶۰ سال این نبرد را پیش بردند. این ثابت می‌کند که عزم آن‌ها عادلانه و ضروری بود.»

مایود ورگنول روزنامه‌نگار اومانیته با اشاره به استقبال ژوزت اودان از پوزش رییس‌جمهور و گفتن این‌که «من زمانی حقیقتاً خوشحال خواهم بود که نام قاتلان همسرم را بدانم و بتوانم او را دفن کنم» تردید دارد که این پایان به اصطلاح قضیه اودان باشد.

پایبندی او به اصول، برخوردار از حمایت حزب و روزنامه‌اش و دیگر عدالت‌خواهان، در حالی‌که به تنهایی پی‌ير، پسر نوزدا خود را بزرگ می‌کرد، فرزندی که در کنار او «کاخ موریس اودان» را در محل جشنواره اومانیته افتتاح کرد، هم‌اکنون در امتناع «عهد تمیمی» از قرار دادن آرامش و پبشرفت شخصی خود پیش از وظیفه‌اش به مثابه یک فلسطینی که تحت اشغال نظامی زندگی می‌کند، تکرار می‌شود.

قرار بود او و خانواده‌اش ساحل غربی را برای یک تور سه هفته‌ای سخنرانی که از سوی گروه‌های همبستگی در فرانسه، اسپانیا و بلژیک سازماندهی شده بود، ترک کنند اما در آغاز به وسيله رژیم اشغالگر از سفر منع شدند.

باسم، پدر او به روزنامه اسرائیلی هارتص گفت که منع سفر از سوی مقامات فلسطینی از «کمیته هماهنگی و ارتباط منطقه‌ای اسرائیل-فلسطین» اطلاع داده شد. آن کمیته تأکید کرد که تصمیم از جانب طرف اسرائیلی گرفته شده بود. تحقیق بیش‌تر هارتص نشان داد که دستور از آژانس اطلاعاتی اسرائیل- شین بت- آمده بود.

کمی پس از آزادی «عهد» از زندان در اوت، برادر ۲۲ ساله او به نام «واعد» به خاطر پرتاب سنگ به ۱۴ ماه زندان محکوم شد. او از ماه مه بدون محاکمه مظنون به «درگیری در اقدامات تروریستی گسترده» بود و متعاقباً به خاطر «مشارکت در شورش خشونت‌بار» مجرم شناخته شد.

منع سفر خانواده تمیمی بدون هیچ توضیحی برداشته شد، و به «عهد» امکان داد در افتتاح جشنواره اومانیته جای خود را در کنار اودان و لو هیاریک پُر کند.

سردبیر اومانیته به او گفت: «جشنواره ما با خرسندی به شما خوش‌آمد می‌‌گوید، شما دختر فلسطینی که در برابر مردان تا به دندان مسلح ایستاده اید. شما از حقوق بین‌الملل دفاع می‌کنید، شما افتخار انسانیت ما هستید. فرانسه باید با استعمار نفرت‌انگیز سرزمین فسلطین مخالفت کند.»

او خطاب به جمع بزرگی در غرفه «انجمن همبستگی فرانسه-فلسطین» در جشنواره گفت: «نسل ما اشغال اسرائیلی را به ارث برده است. ما به نبرد علیه استعمار ادامه خواهیم داد. امیدوارم که ما رهایی مردم فلسطین را جشن بگیریم.»

تمیمی توضیح داد که اسرائیل حقوق بین‌الملل را نقض می‌کند، خاطرنشان کرد که در میان ۶۰۰۰ زندانی فلسطینی «۳۵۰ کودک وجود دارند که از حق ملاقات با پدر و مادر خود محرومند.»

او رنج «فشارهای روانی بسیار نیرومند» دوره زندان، و محرومیت از غذا و از حق رفتن به دستشویی را به یاد آورد.

«این بسیار تحقیر آمیز است. سلول بسیار کوچک است، هوا غیرقابل تنفس است. آن‌ها در تابستان شوفاژ و در زمستان کولر روشن می‌کنند. تحت اشغال عدالت وجود ندارد. تمیمی هنگامی که دید برخی از حاضرین اشک می‌ریزند گفت: «نمی‌خواست آن‌ها را بگریاند»، و افزود: «به خودتان بگویید فلسطینی‌ها قربانی نیستند. ما معماران آزادی هستیم.»

یک بخش مهم جشنواره سالانه سخنرانی عصر یک‌شنبه سردبیر روزنامه در صحنه اصلی در کنار شماری از مهمانان است. تمیمی در این رویداد بلندآوازه در کنار لو هیاریک بود.

وی علیه تلاش‌های رییس‌جمهور ایالات متحده در عتاب به فلسطینی‌ها برای قبول بندگی در ازای بازگشت کمک و سرمایه‌گذاری ایالات متحده سخن گفت و اعلام کرد: «می‌خواهم به ترامپ بگویم که بیت‌المقدس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند. آوارگان فلسطینی به پول آمریکایی‌ها نیازی ندارند، آن‌ها خواهان بازگشت به سرزمین خود هستند»، و تأکید کرد که برای یافتن «حرمت خود» باید «در رویارویی با اشغال متحد شويم.»

تمیمی سپس به شبکه تلویزیون ۲۴ فرانسه گفت که آزادی او از زندان به معنی تبرئه بودن او نیست، زیرا آزادی او مشروط است و سخنان خود او، به ویژه دعوت او به حمایت از کارزار بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم‌ها علیه اسرائیل می‌تواند علیه او  و برای بازگرداندنش به زندان به کار گرفته شود.

او به «توفیق مجید» مصاحبه‌گر تلویزیون ۲۴ گفت، که فلسطینی‌ها از زمان تولد مقاومت در برابر اسرائیل را آغاز می‌کنند، زیرا «مقاومت به هر طريق فاکت ساده زندگی» علیه تلاش‌های اسرائیل برای بیرون راندن آن‌ها از سرزمین‌شان است

تمیمی افزود: «ما در سرزمین خود زندگی می‌کنیم و علیه اشغال می‌رزمیم» و حمایت خود را از «هر نوع مقاومت مردم» اعلام کرد، زیرا او می‌داند که «برای نبرد راه‌های گوناگونی وجود دارد.»

این نماد جوان مبارزه فلسطینی‌ها هم‌میهنان خود و حامیان‌ آن‌ها در خارج را تشویق کرد برای رهایی و عدالت «تلاش‌های خود را دو چندان کنند»، زیرا همان‌طور که پیش از او ژوزت اودان نشان داد، پیروزی نهایی مقاومت تزلزل‌ناپذیر را می‌طلبد.

https://morningstaronline.co.uk/article/two-remarkable-women-capture-festival-humanity

————————————————————–
عدالت: دو ویدئو از حضور ماکرون در آپارتمان ژوزت اودان:

https://www.youtube.com/watch?v=yOT94rIzwZk

https://www.youtube.com/watch?v=P9YfVvvDrgM