تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۶ فوریه ۲۰۲۳

حزب کمونست ترکیه، پیرامون زلزله در ترکیه

رفقای گرامی،

با اندوه عمیق و تأسف بسیار به اطلاع می‌رسانیم که ویرانی و خسارات ناشی از زلزله بسیار عظیم به نظر می‌رسد.

مختصراً جهت اطلاع: زمین لرزه اصلی ۷٫۷ ریشتری در ساعت ۱۷:۴ در شرق کشورمان رخ داد.

قهرمان ‌مرعش/ پازارجیک مرکز زلزله است. هفت مرکز شهر و منطقه تحت تاثیر قرار گرفتند. شهرهای آسیب دیده عمدتاً قهرمان مرعش، غازیانتپ، دیاربکر، شانلی اورفا، مالاتیا، هاتای و عثمانیه هستند. این به معنای یک منطقه بسیار گسترده است. بر اساس اطلاعاتی که ما دریافت کرده‌ایم، در هر یک از این شهرها مناطق کاملاً آسیب دیده وجود دارد. برخی از این مناطق از یکدیگر دور هستند که مدیریت بحران را دشوار‌تر می‌کند. این زمین لرزه در کشور همسایه ما سوریه نیز احساس شد و ویرانی‌های عظیمی را به همراه داشت.

بر اساس آخرین آمار رسمی، متاسفانه تاکنون ۹۱۲ نفر از شهروندان جان خود را از دست داده و ۵۳۸۵ نفر مجروح شده‌اند. با این حال، متأسفیم که بگوییم ابعاد تخریب بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و این ارقام هم‌چنان رو به افزایش خواهند بود. [تا نیمه بامداد چهارشنبه؛ تلفات زلزله بزرگ ترکیه از ۷۸۰۰ نفر عبور کرد- عدالت].

بسیاری از شهروندان زیر آوار منتظر نجات هستند. پس لرزه‌های شدید هم‌چنان ادامه دارد. برخی از آن‌ها را دشوار بتوان پس لرزه نامید. یک لرزش دیگر بشدت ۷٫۷ ریشتر در ساعت ۳۴۱۳ در کوهرامانماراش/البستان رخ داده است.

شهروندان این منطقه با شرایط سخت زمستانی روبرو هستند.

حزب کمونیست ترکیه بلافاصله پس از زلزله یک میز بحران تشکیل داد. یک تیم از هم‌رزمان ما به منظور هماهنگی عملیات امداد و نجات و همبستگی میدانی عازم منطقه شده‌ است. با شناسایی سریع نیازها در منطقه، فعالیت‌های همبستگی را در سراسر کشور آغاز کردیم.

ما هم‌چنان به برقراری ارتباط و بررسی وضعیت هم‌رزمان خود در منطقه ادامه می‌دهیم. مشکلات حمل‌و‌نقل و مخابرات شدید است. از اینرو، ما هنوز نتوانسته‌ایم از وضعیت سلامتی و تندرستی برخی از رفقا و خانواده‌هایشان اطمینان حاصل کنیم.

رفقا، تاکنون چندین پیام همبستگی از شما دریافت کرده‌ایم. با تشکر فراوان برای همه آن‌ها. ما امشب یادداشت مفصل‌تری درباره وضعیت به اطلاع خواهیم رساند و شما را در ارتباط با فعالیت بالقوه همبستگی بین‌المللی مطلع خواهیم کرد.

رفیقانه،

دفتر بین‌الملل حزب کمونیست ترکیه

http://solidnet.org/article/CP-of-Turkey-About-Earthquake-in-Turkey/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bdhvu8jx