تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۲ مه ۲۰۲۴

حزب کمونیست آفریقای جنوبی، ماپایلا به مردم ایران و خانواده‌های رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و همراهان تسلیت می‌گوید

 

دوشنبه، ۲۰ مه ۲۰۲۴: سولی ماپایلا دبیر کل از جانب حزب کمونیست آفریقای جنوبی درگذشت غم‌انگیز ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و همراهان را در سانحه هلی‌کوپتر بل-۲۱۲، به مردم و رهبر معظم ایران تسلیت می‌گوید.

ماپایلا در روز دوشنبه، ۲۰ مه ۲۰۲۴ گفت «شنیدن خبر از دست دادن آن‌ها در چنین حادثه ویرانگری در شرایط نامساعد جوی عمیقاً غم‌انگیز است. قلوب ما با خانواده‌ها، عزیزان و تمام ملت ایران در عبور از این دوران سخت است. باشد که آن‌ها در میان غم و اندوه خود قدرت، آرامش و همبستگی بیایند.»

طبق گزارش روز دوشنبه مقامات دولتی و رسانه‌های ایران، این بالگرد روز یک‌شنبه ۱۹ مه ۲۰۲۴ در منطقه کوهستانی استان آذربایجان شرقی در هوای مه آلود سقوط کرد. لاشه سوخته بالگرد بل-۲۱۲ بامداد دوشنبه پس از جست‌وجوی شبانه در شرایط کولاک پیدا شد. رئیسی، امیرعبداللهیان و هفت نفر دیگر در کاروانی متشکل از سه بالگرد در پرواز بودند که حدود ۳۰ دقیقه پس از بلند شدن، ارتباط بالگرد حامل آن‌ها با دو بالگرد دیگر قطع شد.

ایران کانون محور مقاومت خاورمیانه در برابر دسیسه‌های انقیاد امپریالیستی-جمعی غرب است. این کشور یک اقتصاد مستقل با ویژگی‌های خوداتکایی قوی، از جمله تأکید شدید بر حاکمیت تکنولوژیکی ایجاد کرده است.

ایران شاید مهم‌ترین کشور مستقل در خاورمیانه باشد و قاطعانه از مبارزات آزادی‌بخش فلسطین، لبنان، سوریه و عراق حمایت می‌کند. رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آن نقش مهمی در همبستگی فعال کشورشان با مردم فلسطین و دیگر کشورها ایفا کردند.

در توازن نیروها در جهان، که در دهه‌های اخیر تغییر کرده است، ایران، یکی از تولیدکنندگان عمده نفت خام، در میان اهداف اصلی امپریالیستی-جمعی غرب بسرکردگی ایالات متحده، و متحد آن‌ها، حکومت آپارتید شهرک‌نشین اسرائیل است.

ایالات متحده و متحدین آن عمدتاً، اما نه فقط از یک راه، ایران را با رژیم غیرقانونی تحریم‌های یک‌جانبه و فراسرزمینی خود هدف قرار داده اند. در ۱ آوریل ۲۰۲۴، حکومت آپارتید شهرک‌نشین اسرائیل دست به یک حمله هوایی به سفارت ایران در دمشق، سوریه زد.

ایران با یک پاسخ استراتژیک از حق اساسی خود در دفاع از خویش استفاده کرد. این ضعف سیستم دفاعی رژیم اسرائیل را آشکار نمود. تلافی استراتژیک ایران برخی از قابلیت‌های نظامی را که طی سال‌ها ایجاد کرده است، برجسته نمود و به نیروهای کلیدی که توازن قدرت جهانی را تغییر داده‌اند و هم‌چنان در حال تغییر آن هستند، کمک کرد.

حزب کمونیست آفریقای جنوبی قاطعانه با همه اشکال جنگ امپریالیستی، تجاوز و انقیاد دیگران مخالف است و در عین‌حال حق ذاتی کشورها برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسد.

http://www.solidnet.org/article/South-African-CP-Mapaila-extends-sincere-condolences-to-the-people-of-Iran-and-families-of-the-Iranian-president-foreign-minister-and-others/