سایت فرقه دمکرات آذربایجان

۱‌ اکتبر ۲۰۲۰

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان درباره مرحله جدید جنگ قره‌باغ

حق با خلق و جمهوری آذربایجان است!

هم میهنان گرامی!
اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان!

طبق اطلاعیه های رسمی دولت آذربایجان، روز ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۲۰، مطابق با ۶ مهرماه سال ۱۳۹۹ شمسی، نیروهای نظامی دولت متجاوز ارمنستان مناطق مسکونی آذربایجان در پشت خطوط آتش بس را مورد حمله قرار داده و با سلاحهایی سنگین این مناطق را گلوله باران کردند. بلافاصله نیروهای ارتش آذربایجان برای دفاع از جان شهروندان خود وارد عمل شدند و به حملات متجاوزین پاسخ دادند. با ادامه گلوله باران از طرف نیروهای نظامی ارمنستان و دفاع از طرف ارتش آذربایجان، این درگیری نظامی از محدوده خط آتش بس گسترش یافته و به مرحله جدیدی از جنگ قره باغ فراروئید.طی دو-سه روز اول این جنگ، نیروهای ارمنستان به بمباران دهات، شهرها و دیگر مناطق مسکونی آذربایجان، حتی مناطقی که نسبتا دور از خط جبهه و در عمق اراضی آذربایجان هستند ادامه داده و باعث مرگ و زخمی شدن ده ها شهروند آذربایجانی از جمله کودکان خردسال، زنان و سالخوردگان و خسارات مادی شده اند. همچنین گزارش‌هائی منتشر شده که برخی از گلوله های جنگی و خمپاره های نیروهای نظامی ارمنستان به مناطق مسکونی هم میهنان آذربایجانی ما در ایران اصابت کرده که خوشبختانه خسارات جانی به بار نیاورده است.

در مقابل، ارتش آذربایجان نیز حمله دفاعی خود را گسترش داده و به نیروهای نظامی ارمنستان ضربات موثری وارد کرده است. در نتیجه در بعضی از مناطق، نیروهای ارتش متجاوز ارمنستان وادار به عقب نشینی گردیده اند. بعضی روستاهای جمهوری آذربایجان از چنگ اشغالگران آزاد شده است. برخی نقاط استراتژیک و ارتفاعات نیز به تصرف و کنترل نیروهای ارتش آذربایجان درآمده است.هم اکنون مرحله جدید جنگ قره باغ با پیشروی ارتش آذربایجان و آزادسازی تدریجی دیگر مناطق اشغال شده ازدست نیروهای متجاوز ارمنستان ادامه دارد.

هم میهنان گرامی!
فرقه دمکرات آذربایجان در اعلامیه کمیته مرکزی خود به تاریخ ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹(۱۶ جولای ۲۰۲۰) بیان داشته بود که «اگر مجامع جهانی با نفوذ اعم از سازمان ملل، کارگروه مینسک و کشورهای قدرتمند منطقه خواهان شعله ور شدن جنگ ویرانگر جدیدی در این منطقه نیستند، باید که دولت ارمنستان را وادار کنند که به شیوه های مسالمت آمیز اراضی آذربایجان را ترک کند و به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان احترام بگذارد. در غیر این صورت، در حالتی که همچون گذشته خلق و دولت آذربایجان از حقوق به حق خود محروم باقی بمانند، نمی توان خلق و دولت آذربایجان را به خاطر دفاع از سرزمین و خانه و کاشانه خود و آزاد سازی اراضی اشغالی نکوهش کرد .»

اکنون نیز فرقه دمکرات آذربایجان اعلام می دارد مجامع جهانی با نفوذ و در صدر آنها سازمان ملل متحد که طبق قطعنامه های شماره ۸۲۲، ۸۵۳، ۸۷۴ و ۸۸۴ خود تمامیت ارضی آذربایجان و تعلق ناحیه قره باغ و هفت ناحیه اشغال شده را به جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته اند، اگر که نمی‌خواهند مرحله جدید جنگ قره باغ به جنگ ویرانگر وسیعی در منطقه قفقاز تبدیل شود، باید در جانب حق بایستند و دولت متجاوز ارمنستان را وادار به تخلیه مناطق اشغالی کنند.فرقه دمکرات آذربایجان بار دیگر همچون گذشته اعلام می کند که در مورد مناقشه بر سر قره باغ و دیگر اراضی اشغال شده توسط دولت متجاوز ارمنستان در کنار برادران و خواهران خود در جمهوری آذربایجان ایستاده و خواهد ایستاد.

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان
۹ مهرماه ۱۳۹۹، ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/fmt7fydw