تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۱۹ نوامبر ۲۰۲۱

 

نباید فراموش کرد که لهستان به عنوان یکی از اعضای ناتو در ایجاد شرایط غم‌انگیز ناشی از جنگ، به ویژه در عراق و افغانستان، نقش موثری داشته است. آوارگان امیدوارند از طریق لهستان خود را به کشورهای اروپای غربی برسانند. این افراد اغلب از بنیادگرایی اسلامی، امپریالیسم یا نبود چشم‌انداز در کشور خود فرار می‌کنند. بسیاری از مهاجرین، کردهایی هستند که قربانی امپریالیسم ترکیسم در سوریه و عراق شده‌اند. برخی از آن‌ها با موفقیت علیه دولت اسلامی جنگیده‌اند، اما اکنون ایالات متحده آن‌ها را به رژیم اردوغان که بخشی از خاک سوریه را اشغال کرده و در شمال عراق حملات هوایی انجام می‌دهد، تحویل داده است.

 

حمله حزب کمونیست لهستان به سیاست دولت دربارۀ آوارگان

 

حزب کمونیست لهستان در بیانیه‌ای پیرامون بحران جاری در مرز لهستان – بلاروس می‌گوید: «سیاست دولت لهستان دربارۀ آوارگان شکست خورده و به مرگ حداقل ده نفر منجر شده است.»

بیانیه با تأکید بر این‌که سیاست خارجی لهستان باید تغییر کند می‌افزاید: «دولتی که قادر نیست این بحران را از راه صلح‌آمیز حل کند باید استعفا بدهد.»

حزب کمونیست لهستان تأکید می‌کند که «نباید فراموش کرد که لهستان به عنوان یکی از اعضای ناتو در ایجاد شرایط غم‌انگیز ناشی از جنگ، به ویژه در عراق و افغانستان، نقش موثری داشته است» و می‌افزاید: «آوارگان امیدوارند از طریق لهستان خود را به کشورهای اروپای غربی برسانند. این افراد اغلب از بنیادگرایی اسلامی، امپریالیسم یا نبود چشم‌انداز در کشور خود فرار می‌کنند. بسیاری از مهاجران کردهایی هستند که قربانی امپریالیسم ترکیسم در سوریه و عراق شده‌اند. برخی از آن‌ها با موفقیت علیه دولت اسلامی جنگیده‌اند، اما اکنون ایالات متحده آن‌ها را به رژیم اردوغان که بخشی از خاک سوریه را اشغال کرده و در شمال عراق حملات هوایی انجام می‌دهد، تحویل داده است.»

در بیانیه حزب کمونیست دربارۀ رویارویی با بلاروس آمده است: «آوارگان در مرز لهستان و بلاروس قصد اسکان در کشور ما را ندارند، آن‌ها متقاعد شده‌اند که می‌توانند از طریق لهستان خود را به اروپای غربی برسند. وضعیت آن‌ها به دلیل تنش روابط لهستان و بلاروس وخیم‌تر شده است و موضوع آوارگان به یک ابزار درگیری تبدیل شده است. اگر مقامات لهستانی سال‌ها سیاست مداخله در امور داخلی بلاروس را، از جمله با تامین مالی مخالفان و رسانه‌هایی مانند ایستگاه تلویزیونی تبلیغاتی «بایل‌ست» (Bielsa) دنبال نمی‌کردند، این پیش نمی‌آمد.»

حزب کمونیست لهستان تأکید می‌کند که «دولت لهستان با ایجاد موانع جدید و دیوار در مرز با بلاروس هیچ مشکلی را حل نمی‌کند»، بلکه برعکس «این به مرگ افراد بیش‌تری منجر خواهد شد». حزب هم‌چنین «افزایش هزینه‌های نظامی» را، که به ویژه با توجه به بحران فزاینده، اثرات منفی اجتماعی و اقتصادی دارد، محکوم می‌کند. بیانیه می‌گوید: «تحمیل وضعیت فوق‌العاده و تشدید کنترل بر گذرگاه‌های مرزی بر ساکنان محلی نیز تأثیر می‌گذارد» و می‌افزاید: «این گونه اقدامات زندگی جوامع محلی را مختل می‌کند، خسارات اقتصادی هنگفتی به بار می‌آورد، بیکاری را افزایش می‌دهد و باعث مشکلات اجتماعی دیگری می‌شود.»

بیانیه حزب کمونیست لهستان در پایان خواهان تغییر در سیاست خارجی لهستان، از جمله پایان دادن به حمایت این کشو «از رژیم ترکیه که اوضاع را در سوریه و کردستان عراق بی‌ثبات می‌کند و عدم مداخله در امور داخلی بلاروس» می‌شود

در دهه گذشته، حزب کمونیست لهستان ، عضو «نشست جهانی احزاب کمونیست و کارگری» (IMCWP) و «ابتکار کمونیستی اروپا» بوده است و در بستر قوانین ارتجاعی ضدکمونیستی در کشور، و در موارد بیشمار هدف اصلی آزار و پیگرد متعدد دولت بورژوازی لهستان قرار گرفته است.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/3n98bmc4