تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دنیای جوان آنلاین
برگرفته از شماره ۱ ژوئیه ۲۰۲۳، صفحه ۳
نویسنده: جورج کرونائر

تمرکز همایش سالانه بر آنچه که جهان به آن نیاز ندارد
داووس تابستانی در تیانجین: «جداسازی اقتصادی چین پیامدهای فاجعه‌باری برای اقتصاد جهانی خواهد داشت»

 


لی کیانگ، نخست‌وزیر چین در چهاردهمین نشست همایش اقتصادی جهان، «قهرمانان جدید ۲۰۲۳»، تیانجین، ۲۷ ژوئن ۲۰۲۳

زمینه: رشد کند‌شده
اقتصاد چین در حال حاضر واقعاً روان نیست. اگرچه یک رشد ۴٫۵ درصدی در سه ماهه اول نسبت به مدت مشابه در سال گذشته پس از وقفه ناشی از همه‌گیری در سال گذشته به دست آمد، اما از آن زمان تاکنون بارها و بارها مشکلات جدیدی ظهور کرده‌اند. در ماه مه، رشد ضعیف اقتصاد جهانی باعث شد صادرات چین به میزان ۷٫۵ درصد در مقایسه با مه ۲۰۲۲ سقوط کند. این عمدتاً به علت وضعیت در غرب بود: به عنوان مثال، صادرات به آلمان از ژانویه تا مه ۲۰۲۳ بیش از ۸ درصد سقوط کرد. در عین‌حال، مشکلات داخلی نیز وجود دارد. در ماه مه، خرده فروشی، که در آوریل ۱۸٫۴درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافته بود – در آن زمان قرنطینه‌ها هنوز تأثیر منفی داشتند – ۱۲٫۷ درصد رشد کرد که کم‌تر از ۱۳٫۶ درصد پیش‌بینی شده بود.

داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار پکن در روز جمعه نشان می‌دهد که مشکلات پایان نیافته‌اند. شاخص مدیران خرید در بخش تولید در خرداد با رشد بسیار اندکی از ۴۸٫۸ به ۴۹ رسید. رقم زیر ۵۰ نشان‌دهنده کاهش فعالیت‌های صنعتی است. شاخص بخش خدمات همچنان بالاتر از آستانه ۵۰ درصد بود، اما در ۵۳٫۲ بسیار کم‌تر از ۵۴٫۵ واحد ماه قبل بود. این نیز جدی است که بیکاری جوانان برای نخستین‌بار در بهار از مرز ۲۰ درصد فراتر رفت – حتا پیش از این‌که از کسانی که تحصیلات خود را در تابستان تمام می‌کنند-که بیش از ۱۰ میلون جوان هستند- کاریابی را آغاز نمایند. نخست‌وزیر لی کیانگ در «داووس تابستانی» در تیانجین خوشبین بود که چین بر مشکلات فائق خواهد آمد و به رشد سالانه پنج درصدی دست خواهد یافت، و او «اقدامات عملی و مؤثرتر» را اعلام کرد.

***

انگوزی اوکونجو-ایوالا، [وزیر دارایی پیشین نیجریه و] مدیرکل سازمان تجارت جهانی ()، در «داووس تابستانی» امسال که روز پنج‌شنبه در کلان شهر چینی تیانجین برگزار شد، هشدار داد که جداسازی (decoupling) اقتصادی چین، که غرب آن را ترویج می‌کند، برای جهان گران تمام خواهد شد. طبق برآوردهای سازمان تجارت جهانی، تقسیم اقتصاد جهان «به دو بلوک تجاری» در بلندمدت به از دست رفتن پنج درصد از تولید اقتصادی جهان منجر خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول فکر می‌کند که حتا از دست رفتن هفت درصد [از تولید اقتصادی جهان] محتمل است. هر طور که به آن نگاه کنید، این حجمی است که تقریباً با تولید اقتصادی ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده آمریکا و چین مطابقت دارد. مدیر کل سازمان تجارت جهانی خاطرنشان کرد: چنین ضرری «فاجعه‌بار» خواهد بود: «جداسازی و تکه تکه شدن چیزی است که جهان به سادگی قادر به تحمل آن نیست.»

خوب، شاید جهان نتواند جداسازی را متحمل شود؛ اما چنین چیزهای بی اهمیتی هرگز غرب را به خود جلب نکرده است. در کنفرانس تیانجین که رسماً به عنوان «کنفرانس سالانه قهرمانان جدید» شناخته می‌شود و بخشی از چرخه رویدادهای «همایش اقتصادی جهان» (WEF) در داووس است، اقدامات برنامه‌ریزی شده در ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا که هدف افزایش جداسازی تکنولوژیک جمهوری خلق را دنبال می‌کنند، با نگرانی آشکارا مورد بحث قرار گرفت. زیرا گام‌های بعدی احتمالاً قریب‌الوقوع می‌باشند. ایالات متحده بطور مشخص، در حال آماده شدن برای معرفی چیزی است که به عنوان غربالگری سرمایه‌گذاری برون مرزی شناخته می‌شود. هدف از این بررسی انتقادی سرمایه‌گذاری‌های ایالات متحده در چین و ممنوعیت کامل آن‌ها در مواردی است که مستلزم انتقال فن‌آوری است که واشنگتن آن را تایید نمی‌کند. رسماً، این فقط در مورد فن‌آوری‌هایی است که کاربرد نظامی دارند. در واقع، هدف این است که جمهوری خلق از مدرن‌ترین محصولات با فن‌آوری پیشرفته محروم شود تا بالا آمدن آن کُند یا حتا متوقف گردد. پیامدهای آن بسیاز زیاد است.

و بیش‌تر به این دلیل که این اقدامات – نه بعنوان جداسازی، بلکه به عنوان ریسک‌زدایی (derisking) تبلیغ می‌شوند، نه تنها وجود صنایع مرکزی فن‌آوری بالای چین را به خطر می‌اندازد، بلکه به اندازه کافی دراماتیک خواهند بود. قوانینی که دولت بایدن می‌خواهد اجرا کند، حداقل به شکل کنونی‌شان – همانطور که موسسه واشنگتن پترسون برای اقتصاد بین‌الملل (PIIE) در پایان ماه مه به صراحت گفت – به طور مبهم فرموله شده‌اند. دقیقاً مشخص نیست که جزئیات همه آن‌ها چیست و به همین دلیل در مقیاس بزرگ در اقتصاد عدم اطمینان ایجاد می‌کنند، بنابراین نه تنها سرمایه‌گذاری در فن‌آوری پیشرفته، بلکه سرمایه گذاری‌های دیگر را نیز متوقف می کنند. جانت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده قرار است در ماه ژوئیه در به پکن برود حضور داشته باشد تا ابهامات را روشن کند و تمام تلاش خود را برای فرونشاندن نارضایتی پکن انجام دهد. نخست‌وزیر لی کیانگ در سخنان افتتاحیه خود در روز سه‌شنبه در تیانجین هشدار داد هر کس که به ایجاد «موانع نامرئی» در جهان ادامه دهد باعث « تکه تکه شدن و حتا تجزیه و حتی درگیری» خواهد شد.

همه به جداسازی یا ریسک‌زدایی تکیه نمی‌کنند. کریستوفر هیپکینز، نخست‌وزیر نیوزیلند، که با یک هیأت تجاری بزرگ به چین رفته است، روز ‌شنبه ‌در «داووس تابستانی» شرکت کرد. این سیاستمدار حزب کارگر پیش از این اعلام کرده بود که می‌خواهد همکاری با چین را گسترش دهد و روابط را «به سطح جدیدی» برساند. هیچ صحبتی از جدا‌سازی وجود نداشت. از سوی دیگر، از اروپا، این دولت راست‌گرای مجارستان بود که پیتر سیجارتو، وزیر امور خارجه خود را به تیانجین فرستاده بود ، و با اکراه صحبت کرد. سیجارتو از فضای «بسیار ایدئولوژیک» در اتحادیه اروپا شکایت کرد. مجارستان، محل اصلی خودروسازان آلمانی، از این واقعیت سود می‌برد که شرکت چینی تولیدکننده باتری خودرو برقی- «شرکت فن‌آوری معاصر آمپرکس» (CATL)- میلیاردها دلار در مجارستان سرمایه گذاری می‌کند. سیجارتو گزارش داد: «زمانی که وزیر امور خارجه آلمان درباره جداسازی صحبت می‌کند، روسای خودروسازان آلمانی با من تماس می‌گیرند تا بتوانم تأمین‌کنندگان چینی ‌ را متقاعد کنم که به مجارستان بیایند». «هم جداسازی و هم ریسک‌زدایی، خودکشی اقتصاد اروپا [از جمله صنعت آلمان] خواهد بود».

سنتاً، «داووس تابستانی» به موضوعات کاملاً متفاوتی می‌پردازد – بیش از همه به مدرن‌ترین فن‌آوری‌ها و به این سؤال که چگونه می‌توان آن‌ها ‌را ارتقا و توسعه داد. این‌بار گزارشی نیز درباره ده فن‌آوری نوظهور مهم، از جمله رایانش پایدار، مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر هوش مصنوعی و سوخت پایدار برای هواپیماها منتشر شد. جرمی یورگنس، مدیر اجرایی «همایش اقتصادی جهان» گفت: فن‌آوری‌هایی مانند این پتانسیل بهبود زندگی و محافظت از کره زمین را دارند. با این حال، بحث پیرامون درست بودن نظر او درباره آنچه که فن‌آوری‌های جدید واقعاً ارائه می‌دهند و این‌که چگونه می‌توان درآینده از آن‌ها استفاده کرد، بطور قابل‌توجهی از شرایط عمومی تحمیل شده بوسیله عرب غرب آسیب دیده است.

https://www.jungewelt.de/artikel/453833.jahrestagung-was-die-welt-nicht-braucht.html
————————————–
توضیح عدالت:
«ریسک‌زدایی به پدیده‌ای‌اطلاق می‌شود که مؤسسات مالی، برای اجتناب از ریسک و نه مدیریت آن، روابط تجاری را با مشتریان یا دسته‌هایی از مشتریان قطع یا محدود می‌کنند.»، وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا.

https://www.state.gov/de-risking/

«همایش اقتصادی جهان» به سنت «داووس تابستانی» خود بازمی‌گردد و چهاردهمین همایش سالانه «قهرمانان جدید» را در شهر تیانجین در شمال چین برگزار می‌کند. این نشست بیش از ۱۵۰۰ رهبر جهانی از تجارت، دولت، جامعه مدنی، سازمان‌های بین‌المللی و همچنین از میان نوآوران و دانشگاهیان را در زمان حیاتی برای بهبود اقتصاد جهانی گرد هم می‌آورد. حال، بیایید به برخی از شرکت کنندگان در داووس تابستانی امسال نگاهی بیندازیم (روزنامه چین، ۲۷ ژوئن ۲۰۲۳):

https://www.chinadaily.com.cn/a/202306/27/WS649a0c50a310bf8a75d6bb57_1.html