تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳

بیانیه وزارت دفاع ملی: «این علملیاتِ خود نیروهای مسلح آذربایجان است»

 

منابع وزارت دفاع در پاسخ به این پرسش که آیا نیروهای مسلح ترکیه از «عملیات» آذربایجان در قره‌باغ حمایت واقعی کرده اند یا نه، گفت: «این عملیاتِ خود نیروهای مسلح آذربایجان است».

دریاسالار زکی آکتورک، مشاور مطبوعاتی و روابط عمومی وزارت دفاع ملی در «نشست هفتگی اطلاع‌رسانی مطبوعات» در این وزارتخانه سخنرانی کرد.

آکتورک با اشاره به عملیات نظامی آذربایجان در قره‌باغ گفت: «آن‌ها این عملیات، تصمیم پس از آن گرفته شده برای آتش‌بس آتش‌بس، و آخرین تحولات منطقه را دنبال می‌کنند.».

آکتورک گفت: «ما از گام‌های آذربایجان برای حفاظت از تمامیت ارضی و تلاش‌های صادقانه‌ آن برای برقراری صلح دائمی بین آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کنیم، و یک‌بار دیگر تأکید می‌کنیم ما با این درک ‌که «یک ملت، با یک دولت» هستیم، همچنان در در کنار برادران آذربایجانی خود که در غم و شادی آن‌ها شریک هستیم، خواهیم ایستاد.»

بنا به گزارش خبرگزاری آناتولی منابع گفتند: «همانطور که همیشه گفته‌ایم، ما به عنوان ترکیه، با تمام امکانات خود در راه عادلانه برادران آذربایجانی خود در کنار برادران آذربایجانی خود ایستاده‌ایم. ما مدت‌هاست که به همکاری آموزشی نظامی و فعالیت‌های نوسازی ارتش ادامه می‌دهیم. در این زمینه مرحله خاصی فرارسیده است. تلاش شده است ارتش آذربایجان و ترکیه به استانداردهای یک‌سانی برسند. موفقیت ارتش آذربایجان در عملیات نشان‌دهنده رسیدن به آن مرحله است. این عملیات خود نیروهای مسلح آذربایجان است. در نتیجه، قره‌باغ قلمرو آذربایجان است و تحمیل هر وضعیت دیگری هرگز پذیرفته نخواهد شد.»

منابع در پاسخ به پرسشی درباره تلاش ترکیه برای مین‌زدایی در آذربایجان اعلام کردند که ارمنستان منطقه را شدیداً مین‌گذاری کرده است. منابع اعلام کردند که پس از انجام موفقیت‌آمیز «عملیات میهن واحد» توسط ارتش آذربایجان، اقدام برای پاک‌سازی مین‌های منطقه صورت گرفت و کار نیروهای مسلح ترکیه با «آموزش مربی« در این زمینه ادامه دارد.

منابع در پاسخ به پرسشی دربار فعالیت مرکز مشترک ترکیه و روسیه اعلام کردند که این مرکز که از ۳۰ ژانویه ۲۰۲۱ فعالیت خود را آغاز کرده است، به کار خود ادامه می‌دهد. منابع با بیان اینکه این مرکز با تجهیزات رصد و شناسایی، از جمله پهپادهای خود، تخلفات را تشخیص می‌دهد و یا گزارش‌ تخلف از هر طرف را پیگیری می‌کند، وبا بررسی‌های انجام شده احتیاط‌های لازم اتخاذ شده و مراحل گزارش‌دهی انجام می‌شود.

https://haber.sol.org.tr/haber/msbden-karabag-aciklamasi-azerbaycan-silahli-kuvvetlerinin-kendi-operasyonudur-384629

***

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳

اردوغان به آذربایجان می‌رود

 

در دیدار اردوغان رئیس‌حزب عدالت که فردا به نخجوان می‌رود و علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان، آخرین تحولات قره‌باغ و روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان رئیس حزب عدالت و توسعه فردا از شهر نخجوان آذربایجان بازدید خواهد کرد. انتظار می‌رود اردوغان در مورد دالان زنگزور پیام‌هایی بدهد.

بر اساس اعلامیه ریاست جمهوری، در دیدارهای اردوغان و الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان، روابط دوجانبه ترکیه و آذربایجان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و در مورد مسائل روز منطقه و جهان بویژه آخرین تحولات قره‌باغ تبادل نظر خواهد شد.

انتظار می‌رود اردوغان و علی اف در مراسم افتتاح خط لوله گاز طبیعی ایغدیر- نخجوان شرکت کرده و مجتمع نظامی مدرن نخجوان را افتتاح کنند.

رئیس‌جمهور اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: قره‌باغ متعلق به آذربایجان است، انتظار داریم وعده‌های داده‌شده در مورد دالان زنگزور محقق شود.

https://haber.sol.org.tr/haber/msbden-karabag-aciklamasi-azerbaycan-silahli-kuvvetlerinin-kendi-operasyonudur-384629