تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سایت حزب کمونیست سوئد
۸ مارس ۲۰۲۴

جوانان کمونیست سوئد درباره روز جهانی زن

اتحادیه جوانان کمونیست سوئد در ۸ مارس به وضعیت زنان تحت سرمایه‌داری – امپریالیسم می‌پردازد

 

«جوانان کمونیست سوئد» (SKU)، امسال در روز جهانی زنان کارگر، می‌خواهد بر زنانی تمرکز کند که در فلسطین، سودان، اتیوپی، کنگو و در بسیاری از کشورهای دیگر در جهان مجبور به زندگی در منازعات امپریالیستی هستند. این روز یادآور این است که مبارزه برای زنان کارگر نه تنها یک مسأله ملی بلکه یک دغدغه جهانی نیز هست. ما در کنار زنانی که در سراسر جهان برای حقوق خود و رهایی از ساختارهای سرکوبگری سرمایه‌داری-امپریالیسم مبارزه می‌کنند ایستاده‌ایم.

امپریالیسم، که نظام جهانی سرمایه‌داری انحصاری را که ما امروز در آن آن زندگی می‌کنیم تشکیل می‌دهد، پیامدهای مرگباری برای زنان دارد. زنان در مناطق متاثر از درگیری بیش‌تر از مردان از خشونت و ویرانی جنگ رنج می‌برند. آن‌ها در معرض تجاوز جنسی، قاچاق انسان، فحشا، کار اجباری و سایر اشکال سوء استفاده، که در این شرایط به بخشی از زندگی روزمره تبدیل می‌شوند، قرار می‌گیرند. زنان بطور مضاعف، نه تنها توسط خودِ درگیری، بلکه با ساختارهایی که زنان را سرکوب می‌کنند و در زمان جنگ تقویت می‌شوند، قربانی می‌شوند.

بدن زن سلاحی در دست بورژوازی است
در فلسطین، زنان علیه اشغال، نسل‌کشی جاری در غزه و واقعیت روزانه استعمار شهرک‌نشینان اسرائیلی مبارزه می‌کنند. آن‌ها نه تنها تخریب فیزیکی خانه‌ها و جوامع خود را تحمل می‌کنند، بلکه با آسیب‌های روانی و عاطفی ناشی از زندگی در بلاتکلیفی همیشگی روبه‎رو می‌شوند، زیرا نه فقط مسئولیت سلامتی و ایمنی خود و فرزندان‌ خود، بلکه اغلب مسئولیت اقوام و نزدیکان خود را نیز بر دوش دارند. علاوه بر همه این‌ها، زنان غزه که مجبور به ترک خانه‌های بمباران شده خود شده‌اند، هم‌چنین در معرض تحقیر سربازان ارتش اسرائیل قرار دارند، که خانه‌ها را غارت می‌کنند و با خوشحالی لباس‌های زیر زنانه را برای جنسی‌سازی و عیرانسانی کردن بیش‌تر قربانیان خود، در اینترنت به نمایش می‌گذارند.

در جنگ‌های داخلی سودان، اتیوپی و کنگو، زنان بطرز مشابه‌ای در معرض خشونت جنسی، تحقیر و استثمار سیستماتیک قرار می‌گیرند. در سودان، درگیری بین ارتش و شبه‌نظامیان «نیروهای پشتیبانی سریع»، که در سال ۲۰۲۳ تشدید شد، به تجاوز به هزاران زن و دختر توسط هر دو طرف، منجر شده است. در اتیوپی و تیگری، خشونت جنسی علیه زنان و دختران، به ویژه به مثابه یک استراتژی عمدی مورد استفاده چندین طرف در جنگ داخلی قرار گرفته است. در کنگو، ما شاهد همین الگو در منطقه مرزی با اوگاندا و رواندا هستیم، جایی که در سال ۲۰۲۳ بیش از ۹۰ هزار زن و دختر پس از تجاوز و آزار جنسی توسط ارتش و گروه‌های شورشی نیار به مراقبت داشتند.

در نتیجه، بدن زن تحت سرمایه‌داری نه تنها ابزاری برای بازتولید طبقه کارگر، با مسئولیت بدون حقوق برای خانواده و خانه باقی می‌ماند، بلکه به سلاحی در دست بورژوازی تبدیل می‌شود که در جریان درگیری‌های امپریالیستی برای ایجاد رعب و وحشت در میان غیرنظامیان و تحقیر دشمن، از آن استفاده می‌کنند.

درک این نکته مهم است که راه زن به سوی رهایی، با مبارزه علیه سرمایه‌داری – امپریالیسم درهم تنیده است. نیروهای امپریالیستی از هنجارهای جنسیتی و ساختارهای سرکوبگر زنان، برای بازتولید و تشدید استثمار و سرکوب طبقه کارگر تحت سرمایه‌داری، استفاده می‌کنند.

زن در صف مقدم مبارزه طبقاتی
در طول تاریخ، زنان بیش‌ترین آسیب را از بربریت سرمایه‌داری دیده‌اند، اما، آن‌ها هم‌چنین در خط مقدم مبارزه با این بوده‌اند. از نظر تاریخی، ما تأیید این واقعیت را در پتروگراد انقلابی در سال ۱۹۱۷ می‌بینیم، جایی که اعتصاب سازماندهی شده توسط زنان دوزنده در همان ۸ مارس سرآغاز انقلاب روسیه شد. ما هم‌چنین آن‌را در مبارزات فلسطینی‌ها از سال ۱۹۲۹ تا امروز می‌بینیم، جایی که زنان در سازماندهی تظاهرات و کمیته‌های زنان در انتفاضه اول و دوم برای مبارزه با خشونت و ظلم صهیونیسم نقش اساسی داشته‌اند. حتا امروز، ما می‌بینیم که این گفته در قیام‌ها و جنبش‌های اعتراضی تحت رهبری زنان در سودان و ایران صادق است.

مبارزه برای حقوق زنان را نمی‌توان از مبارزه برای آینده سوسیالیستی جدا کرد. ما با مبارزه با سرمایه‌داری- امپریالیسم، بطور واقعی می‌توانیم به ریشه مشکلاتی که زنان در سرتاسر جهان با آن مواجه هستند، برخورد کنیم. ما باید برای ایجاد جهانی تلاش کنیم، که در آن منابع جامعه تابع نیازهای کارگران باشند و زنان دیگر قربانی جنگ و استثمار نشوند.

روز جهانی زنان کارگر یادآور نقش زنان در مبارزه طبقاتی است. ما از همه کارگران بدون در نظر گرفتن جنسیت می‌خواهیم که در مبارزه با سرمایه‌داری و برای آینده‌ای سوسیالیستی متحد شوند. تنها از طریق یک مبارزه مشترک می‌توانیم زنجیرهای ستمگری را که زنان را در سراسر جهان به بند می‌کشد، پاره کنیم تا هر زن بتواند در آزادی، کرامت و برابری زندگی کند.

زنده باد مبارزات زنان!

زنده باد روز زنان کارگر!

اتحادیه جوانان کمونیست سوئد

https://riktpunkt.nu/2024/03/sku-uttalar-sig-pa-den-internationella-arbetarkvinnodagen/