آیت الله مکارم شیرازی: اتاق بازرگانی با شجاعت صدایش را به گوش همه برساند.  دولت فرهنگ خود در مالکیت بر همه چیز را اصلاح کند. بخش خصوصی و دولت در کنار هم بنشینند نه مقابل هم. سرمایه‌گذاری در مملکت از ضدارزش به ارزش تبدیل شود. به دولت کمک کنید تا از باتلاق یارانه ها خارج شود… اعلیحضرت از آقای مکارم شیرازی سؤال فرمودند که «شما از کجا به این فکر افتادید؟»

بورس نیوز

۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

آیت‌الله مکارم شیرازی: دولت را برای رهایی از باتلاق یارانه‌ها باید کمک کرد

 

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: هم اکنون باتلاقی به نام باتلاق یارانه‌ها درست کرده‌اند که مشخص نیست چه بلایی بر سر این مملکت می‌آورد و باید کمک کرد و دولت را از این باتلاق بیرون کشید و معتقدم خود مسئولین هم نمی‌دانند که چه کار باید کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله مکارم شیرازی که در دیدار با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی ایران سخن می‌گفت، اظهار کرد: صدای اتاق بازرگانی به اندازه کافی بلند نیست و حضور این اتاق در صحنه دیده نمی‌شود که علت آن باید ارزیابی شود.

اتاق بازرگانی با شجاعت صدایش را به گوش همه برساند

مرجع تقلید شیعیان افزود: شاید اعضای اتاق بازرگانی شجاعت کافی ندارند یا صدایشان شنیده نمی‌شود اما باید حضور شما به عنوان نماینده مردم و بخش خصوصی، به گوش همه رسانده شود و شاید برای اینکه زیر بار بمباران تبلیغاتی دیگران نمانید، بهتر است با مجلسی‌ها هماهنگ کنید تا صدای شما به گوش جامعه رسانده شود.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: مشکل دیگر اقتصاد کشور این است که در دولت فرهنگ از دست ندادن هیچ چیز، حکم فرماست و فکر می‌کنند که عظمت دولت در این است که همه چیز در دست دولت باشد در حالی که در خارج از ایران، همه چیز را به بخش خصوصی می‌دهند.

دولت فرهنگ خود در مالکیت بر همه چیز را اصلاح کند

مبلغ عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: این فرهنگ نادرست در کشور باید در دولت اصلاح شود و به بخش خصوصی واگذار شود. گاهی در بورس اوراق بهادار مشاهده می‌کنیم که ۲ درصد از سهام یک کارخانه را به مردم واگذار می‌کنند و انگار مجبورشان کرده‌اند که این بخش جزئی را واگذار کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: صاحب‌نظران اقتصادی این مسائل را خوب بیان می‌کنند و در جامعه صاحب نظران اقتصادی آزاد هم فراوان‌ هستند و باید از ایشان استفاده شود.

بخش خصوصی و دولت در کنار هم بنشینند نه مقابل هم
مرجع تقلید شیعیان افزود: مشکل سوم که باز هم به دولت بر می‌گردد این است که بخش خصوصی را از خودشان نمی‌دانند و موانع را زود برطرف نمی‌کنند و خیال می‌کنند که آن‌ها این ور میز نشسته‌اند و مردم در سوی دیگر میز و همکاری لازم را صورت نمی‌دهند.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: به همین دلایل، مردم به بانک‌ها رجوع می‌کنند یا پولشان را در ساخت و ساز محبوس می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در مملکت از ضدارزش به ارزش تبدیل شود
مبلغ عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: چهارمین مشکل در فرهنگ عمومی است و باید اصلاح شود زیرا خیال می‌کنند که اگر کسی پولی درآورد و سرمایه ای به هم زد، این ضد ارزش است این در حالی است که این پول در مملکت است و اشتغال زایی کرده است و مالیات هم می‌دهد.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: اگر پولی در مملکت باشد که جایی نمی‌تواند برود و فرهنگ عمومی هم باید به شکلی باشد اگر کسی در مسیر اشتغال پولی درآورد و در مسیر اشتغال قرار داد، باید تقدیر شود و از پول‌های وی استفاده شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: خاطرم هست که در ابتدای انقلاب یک کتابفروشی خیلی بزرگ را مصادره کردند و صاحب آن آمد و گفت اگر به من اجازه بدهند، در ظرف یک یا دوسال، عین همین تشکیلات را درست می‌کنم و این به خاطر توان مدیریتی بود که داشت و برخی چنین توان‌هایی برای پول سازی دارند.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: من گاهی خط قرمزها را می‌شکنم و از این کار ضرری نکرده‌ام و در این مسائل نیز اگر چه ممکن است مسائل خاصی باشد، داخل می‌شوم.

به دولت کمک کنید تا از باتلاق یارانه‌ها خارج شود
مبلغ عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: هم اکنون باتلاقی به عنوان باتلاق یارانه‌ها درست کرده‌اند که مشخص نیست چه بلایی بر سر این مملکت می‌آورد و باید کمک کرد و دولت را از این باتلاق بیرون کشید و معتقدم خود مسئولان هم نمی‌دانند که چه کار باید کنند.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: به ما می‌گویند که شما گفتید مردم اسم ننویسند و اسم نوشتند این در حالی است که از بقیه که اسم نوشتند، نیمی از آن‌ها نیازمند هستند و به حرف ما گوش دادند و اسم نوشتند و نیمی دیگر که بی نیاز بودند و اسم نوشتند، به حرف گوش ندادند و در اینجا برخی مغلطه می‌کنند که باید به آن دقت کرد.

مرجع تقلید شیعیان افزود: برای حفظ مملکت باید این مسائل اقتصادی حل شود و همه باید در این راه تلاش کنند و شما به عنوان اتاق بازرگانی بیشتر به صحنه بیایید و بیشتر باشید و در صحنه بیایید.

***

پارسینه

۲۲‌ مهر ۱۳۹۴

بازخوانی تاریخ/پرسش و پاسخ شاه و آیتالله مکارم شیرازی در سال ١٣٣۵

اعلیحضرت از آقای مکارم شیرازی سؤال فرمودند که «شما از کجا به این فکر افتادید؟»

 

پارسینه: در روزنامه‌ اطلاعات سه‌شنبه هفتم فروردین ۱۳۳۵ صفحه‌ی ۱۴ به برندگان جایزه کتاب سال و دیدار آنان با محمدرضا پهلوی  اشاره شده است.

در این مطلب می‌خوانیم:
جایزه بزرگ سلطنتی طبق معمول به بهترین تصنیفات سال تعلق گرفت و در این رشته آقای ناصر مکارم شیرازی مصنف کتاب فیلسوف‌نماها برنده شناخته شد.

ناصر مکارم شیرازی، از محصلین حوزه علمیه قم می‌باشد که در بین اقران باطلاع و ابتکار و مجاهدت در تحقیق و تتبع معروف است. روز اول فروردین، هنگامی‌که برندگان جایزه سلطنتی برای دریافت جوائز خود شرفیاب شدند، اعلیحضرت از آقای مکارم شیرازی سؤال فرمودند که «شما از کجا به این فکر افتادید؟» آقای مکارم شیرازی توضیح داد که از چندی باینطرف در حوزه علمیه قم عده‌ای از طلاب علوم بمطالعه در باب مکاتب فلسفی همت گماشته و بخصوص در اطراف مکتب ماتریالیسم که اساس مکتب کمونیسم می‌باشد بمطالعه و تحقیق پرداخته‌اند.

این نهضت فلسفی بوسیله حجت الاسلام آقای سیدمحمدحسین طباطبائی تدریجا پایه‌گذاری شده که آقای ناصر مکارم شیرازی نیز یکی از شاگردان تربیت‌یافته مکتب معظم له می‌باشد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2s46zbmk