تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری
۲۴ فوریه ۲۰۲۲

 

دو جنگ در اروپا – یک نتیجه

 

در سال ۱۹۹۹، در قلب اروپا، ناتو، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و متحدین آن‌ها یوگسلاوی را بمباران کردند. امروز در سال ۲۰۲۲ روسیه در یک جنگ ناعادلانه و ویرانگر به اوکرائین حمله کرد. با این وجود، همه کسانی که در سال ۱۹۹۱ می‌کوشیدند همه مردم را متقاعد نمایند که انحلال اتحاد شوروی و سرنگونی در کشورهای اروپای شرقی به نفع امنیت بین‌المللی و صلح جهانی در حال انجام است، کجا پنهان شده‌اند؟

زمانی که اتحاد شوروی وجود داشت، حقیقت متفاوت بود، یک «نیروی متوازن‌کننده» وجود داشت، یک قدرت نیرومند واقعاً طرفدار صلح و دوستی مردم وجود داشت. پس از سرنگونی، موازنه جهانی نیرو به شدت تغییر کرد. ناتو، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا جنگ‌هایی را در عراق، افغانستان، سوریه، لیبی، یمن، ارمنستان و غیره به راه انداختند. نتیجه‌ واقعی یکی و فقط یکی است. سرنگونی سوسیالیسم در کشورهای اروپای شرقی فقط مصیبت به بار آورد.

فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری خواستار پایان فوری جنگ در اوکرائین است. حمله روسیه باید فوراً متوقف شود، ناتو باید فوراً منحل گردد و گفت‌وگوی اساسی باید انجام شود.

ما به اتحادیه‌های کارگری وابسته به فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری در شرق اوکرائین اطمینان می‌دهیم که از تلاش‌های آن‌ها برای تضمین این‌که خود حال و آینده خویش را تعیین کنند حمایت می‌کنیم. فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری علیه اعمال فاشیستی دولت اوکرائین که دست‌نشانده ایالات متحده آمریکا و ناتو است، بود و هست.

مردم روسیه، اوکرائین، و همه کشورها باید تلاش نمایند صلح را از طریق روابط دوستی و همبستگی توسعه دهند. مبارزه مشترک ما علیه تضادهای امپریالیستی باید و می‌تواند جنگ‌های امپریالیستی را متوقف سازد.

http://www.wftucentral.org/two-wars-in-europe-one-conclusion/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bdferhjt