عدالت: علی‌رغم این‌که دیوان‌عالی برزیل حمل اسلحه را در روز انتخابات منع کرده است، در روز یک‌شنبه یک نماینده زن هوادار بولسونارو در کنگره برزیل، در جریان فعالیت انتخاباتی خود در شهر سائو پائولو به روی یک شهروند معترض اسلحه کشید!

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۳۰ اکتبر ۲۰۲۲

هزاران نفر برای جشن گرفتن پیروزی لولا، نامزد حزب کارگران برزیل، بر ژایر بولسونارو در یکی از حیاتی‌ترین انتخابات تاریخ این کشور، به خیابان‌ها آمدند. در انتخابات روز یک‌شنبه ۳۰ اکتبر، لولا، که یک سندیکالیست است، با تقریباً ۵۰٫۹ درصد آراء ژایر بولسونارو از حزب لیبرال را که در دور دوم انتخابات حدود ۴۹٫۱ درصد آراء را به دست آورد، شکست داد. لولا قرار است از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ رئیس‌جمهور باشد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پس از آن برگزار شد که هیچ یک از نامزدها نتوانستند ۵۰ درصد به علاوه یک رای لازم را در دور اول که در ۲ اکتبر برگزار شد به دست آورند. هم‌چنین انتخابات برای پست فرماندار در ۱۲ ایالت برگزار شد. حدود ۱۵۶ میلیون برزیلی واجد شرایط رای دادن بودند.

نتایج نشان‌دهنده بازگشت چشمگیر برای لولا است که چند سال پیش به اتهام فساد- اتهامی که بعداً لغو شد- نیروی محرکه مبارزات او برای این انتخابات از نیروهای چپ، جنبش‌های مردمی، اتحادیه‌های کارگری و نیروهای رادیکال و مترقی در سراسر کشور تشکیل می‌شد.

بسیاری در برزیل اشاره کرده بودند که پیروزی لولا یک لحظه کلیدی در معکوس کردن تعدادی از روندهایی است که با کودتای قانون اساسی علیه رئیس‌جمهور دیلما روسف در سال ۲۰۱۶ آغاز شد. لولا شعار «بازگرداندن امید به برزیل» را مطرح کرد و قول داد به نیازهای فوری مردم و احیای حقوق اجتماعی و اقتصادی که در شش سال گذشته در دولت‌های میشل تمر (که جانشین دیلما شد) و ژایر بولسونارو از دست رفته‌اند پاسخ بدهد. سال‌های ریاست‌جمهوری لولا شاهد بهبود چشمگیر در شاخص‌های اجتماعی در برزیل بود.

در زمان ژایر بولسونارو، همه‌گیری کووید-۱۹ برزیل را فرا گرفت و بیش از ۷۰۰ هزار نفر را کشت. دوره تصدی بولسونارو هم‌چنین شاهد کاهش برنامه‌های رفاهی کلیدی و بدتر شدن نظام بهداشتی معروف برزیل و هم‌چنین حاکمیت غذایی بود. ریاست جمهوری بولسونارو هم‌چنین شاهد افزایش حملات به جنگل‌های بارانی آمازون از طریق جنگل‌زدایی بود که با هنجارهای محیط‌ زیستی او شتاب گرفت.

سال‌های بولسونارو هم‌چنین با قدرت گرفتن و تهاجمی‌تر شدن جناح راست، تحت رهبری رئیس‌جمهور همراه با اعضای خانواده‌اش مشخص شد. بولسونارو، یکی از متحدان نزدیک دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دیکتاتوری نظامی ددمنش (۱۹۶۵-۱۹۵۸) را ستود و بی‌امان به نهادهای دموکراتیک، از جمله نظام انتخاباتی، که منصفانه بودن آن‌را بدون ارائه هیچ مدرکی به کرات زیر سؤال برد، حمله کرد. پس از دور اول انتخابات در ۲ اکتبر، جناح راست به بک کارزار گسترده اخبار جعلی متوسل شد.

https://peoplesdispatch.org/2022/10/30/president-lula/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/4wdh9ycb