تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا
۱۹ ژوئن ۲۰۱۹

برگردان: ع. سهند

 

رفیق ناظم

 

در ۲۵ مه ۲۰۱۹ مراسمی به نام «رفیق ناظم» برای بزرگداشت ناظم حکمت، شاعر کمونیست بزرگ به مناسبت ۵۶-مین سالگرد در گذشت او در مرکز فرهنگی ناظم حکمت در ناحیه قاضی کوی استانبول برگزار شد.

در بیانیه ای که به مناسبت این بزرگداشت منتشر شد آمده است: شاعر کبیر بشریت می‌گوید «برای شناختن آن‌چه که رفته و آنچه که در راه است.» ناظم، که «شعر برابری، آزادی، میهندوستی، امید و صلح را در کانون تولید هنری خود قرار داد، پیشاهنگ نسل جدیدی از روشنفکران نه فقط در ترکیه بلکه در جهان بود.»

بیانیه می‌گوید: «از بینان‌گذاری جمهوری ترکیه تا مبارزات صلح در دهه ۱۹۵۰، ناظم حکمت با مسئوولیت روشنفکری و با باور سترگ خود به سوسیالیسم عمل نمود. او به عضویت در حزب کمونیست ترکیه افتخار می‌کرد و توانست “با باور خود به متشکل بودن در قلب، در خیابان‌ها، و در کتاب بر دروغ‌ها فائق آید”.»

برنامه با دکلمه شعری از ناظم حکمت به نام «من به تو فکر می‌کنم» بوسیله اندر ییگیت بازیگر تئاتر آغاز شد، و با بحثی با شرکت کاگری کینیک‌اوغلو عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکیه و مهمت کوزولوگیل و کایا تکمه‌چغلو ادامه یافت.

در طی بحث، شرکت‌کنندگان همچنین فرصت یافتند به دو نوار منتخب از سخنرانی‌های ناظم حکمت در برنامه‌های رادیویی که نیمه دوم دهه ۱۹۵۰ تا اوائل دهه ۱۹۶۰ در رادیو بوداپست ایراد نموده بود گوش بدهند.

برنامه با نمایش یک فیلم مستند به نام «سفر ناظم به کوبا» تولید سال ۲۰۰۸ به کارگردانی کاگری کینیک‌اوغلو و گلوریا رولاندو پایان یافت.

ناظم حکمت در سال ۱۹۶۱ به دعوت رفیق خود، شاعر کوبایی نیکولاس گیین به کوبا رفت. پس سعی ایالات متحده برای حمله به کوبا در جریان خلیج خوک‌ها، ناظم برای همبستگی و مشاهده پیشرفت و شور و شوق انقلاب کوبا به آن کشور سفر کرد.

او در ۳ ژوئن ۱۹۶۳ در مسکو درگذشت.

https://www.cpa.org.au/guardian/2019/1873/07-comrade.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/5bp52z3p