تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۱۰ مه ۲۰۲۴

رژه روز پیروزی: مقبره لنین… به طرز جادویی- خوب، نه چندان جادویی- از میدان سرخ ناپدید شد…

 

مقامات روسیه سرمایه‌داری، در حالی‌که سعی دارند تاریخ اتحاد شوروی و ارتش سرخ را مصادره کنند، و خود را وارثان پیروزی بزرگ ضد-فاشیستی خلق معرفی نمایند، در مراسم رژه روز پیروزی پنج‌شنبه… مقبره لنین در میدان سرخ را پوشاندند.

تصاویر و فیلم‌های رژه چشم‌گیر دیروز در مسکو نشان می‌دهد که ورودی مقبره در پشت داربست‌های غول پیکر با علامت‌هایی پنهان شده است.*

ظاهراً، میرات ولادیمیر ایلیچ لنین، بنیانگذار اتحاد شوروی، جایی در جشن‌های تبلیغاتی رئیس‌جمهور پوتین ندارد.

این یک یادآوری قوی است که کمونیسم-ستیزی صرفاً در اوکرائین یا در دموکراسی‌های سرمایه‌داری غربی وجود ندارد، بلکه در روسیه معاصر نیز وجود دارد. در کنار مصادره نمادهای شوروی، دولت روسیه هرگز احترام به ضدانقلابیون تزاری، مرتجعین، همدستان نازی‌ها (مانند پیوتر کراسنوف) و ایدئولوگ‌های آشکارا فاشیست مانند ایوان ایلین را فراموش نمی‌کند.

تصادفی نیست که «مدرسه عالی سیاسی دانشگاه دولتی روسیه برای علوم انسانی مسکو» (RGGU) اخیراً به نام ایلین، یکی از فیلسوفان مورد علاقه پوتین نامگذاری شده است، و واکنش معقول دانشجویان و کارکنان دانشگاه را برانگیخته است.

http://www.idcommunism.com/2024/05/victory-day-parade-lenins-mausoleum-magically-disappeared-from-the-red-square.html

———————————————-

* «به یاد بیاوریم که در ماه مارس سال جاری، گنادی آندریویچ زیوگانف، رهبر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، یک نامه سرگشاده به ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه ارسال کرد، که در آن، از جمله، از رئیس‌جمهور خواسته بود این بار در روز پیروزی، مقبره لنین را نپوشاند. با این حال ، مقبره دوباره از چشمان شرکت‌کنندگان در تعطیلات پنهان شده است؛ قرار نیست هیچ‌کس به نظر گنادی زیوگانف گوش بدهد. استمالت او حتی در این موضوع جداگانه هم هیچ سودی نداشت.»

https://tinyurl.com/54ykx3uf