بیایید بدانیم آنچه که ویرانگر است نه زلزله بلکه بی‌منطقی ، نه زلزله بلکه سودجویی، نه زلزله بلکه هرج‌و‌مرج بازار، نه زلزله بلکه مردم سازمان‌نیافته است.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: حزب کمونیست ترکیه
۲۷ سپتامبر ۲۰۱۹

زلزله طبیعی است، آنچه غیرطبیعی است این نظام غیرمنطقی است

 

زلزله ملایمی که دیروز استانبول را لرزاند نشان داد که هیچ آمادگی برای زلزله بزرگ پیش‌بینی شده در استانبول وجود ندارد، زلزله‌ای که از سال ۱۹۹۹ در دستور کار قرار گرفته است، و گهگاه برای خودنمایی از سوی دولت مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

در واقع، آشکار است که استانبول نسبت به سال ۱۹۹۹ در برابر زلزله در وضعیت بدتری قرار دارد. تعداد نقاط تجمع اضطراری که مردم بتوانند در هنگام زلزله در آن‌جا جمع شوند به دلیل شهرنشینی بی‌برنامه کاهش یافته است. مشکل ترافیک عمیق‌تر شده است. دگرگونی شهری که کاملاً مبتنی بر سود و رانت است، نه تنها راه‌حلی برای ساختمان‌های ناپایدار ندارد، بلکه مشکلات زیرساختی جدیدی را بوجود آورده است. مردم نمی‌توانند از طریق تلفن همراه خود ارتباط برقرار کنند و حق ارتباط آن‌ها پایمال شده است، زیرا انحصارات مخابراتی در حالی‌که با قبوض سنگین مردم را غارت می‌کنند، متناسب با افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری لازم را انجام ندادند.

بدترین این است که دیده‌ایم حتا کم‌ترین هماهنگی در بوروکراسی که به یک اره مبدل شده است وجود ندارد. نهادهایی که مستقیماً با زلزله در ارتباط هستند اظهارات مختلفی نموده‌اند که باعث تشدید هراس در میان مردم شده است. این هرج‌و‌مرج از زمانی که دولت مرکزی از اقدام در هماهنگی با شهرداری کلانشهر استانبول خودداری می‌کند، عمیق‌تر شده است.

بدون تردید، دولت مسئول اصلی این وضعیت است. «حزب عدالت و توسعه» از سال ۲۰۰۲، یعنی سه سال پس از زلزله بزرگ ترکیه در سال ۱۹۹۹ در قدرت بوده است. با توجه به این‌که ترکیه در این دوره بطور سیستماتیک از علم، منطق، و عدالت فاصله گرفته است، جای تعجب نیست که کشور در برابر زمین لرزه و شرایط مشابه کاملاً بی‌دفاع شده است،

اما، مشکل فقط به دولت «حزب عدالت و توسعه» محدود نمی‌شود. این غیرممکن است که اقتصاد بازار، نظام سرمایه‌داری امروز را در اموری مانند برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی اجتماعی و برابری، که در جریان زلزله حداکثر نیاز را با آن‌ها داریم درگیر ببینیم.

سرمایه‌داری نظام اجتماعی است که در آن پول حاکم است. شرکت‌های خودروسازی که می‌خواهند خودروهای بیش‌تری بفروشند و شرکت‌های ساختمانی که می‌خواهند کل شهر را به یک کارگاه ساختمانی تبدیل کنند، سرنوشت شهری مانند استانبول را از پیش رقم می‌زنند. دانشگاه‌های ما که باید بر مطالعات علمی متمرکز باشند، از یک‌سو در چنگ نیروهای ارتجاعی و از سوی دیگر در دست هلدینگ‌های غول‌پیکر قرار دارند. شرم‌آور است که برخی از دانشگاهیان که در بخش‌های دانشگاهی مرتبط با زلزله کار می‌کنند، هم‌زمان مشاور شرکت‌های ساختمانی نیز می‌باشند.

ترکیه باید هم از این حکومت و هم از این نظام چپاول خلاص شود. حزب کمونیست ترکیه در حالی‌که برای کاهش بار مردم در زمان وقوع زلزله احتمالی و برای تقویت فرهنگ هماهنگی و همبستگی آماده می‌شود، برای این هدف مبارزه می‌کند.

بیایید بدانیم آنچه که ویرانگر است نه زلزله بلکه بی‌منطقی ، نه زلزله بلکه سودجویی، نه زلزله بلکه هرج‌و‌مرج بازار، نه زلزله بلکه مردم سازمان‌نیافته است.

حزب کمونیست ترکیه
کمیته مرکزی
۲۷ سپتامبر ۲۰۱۹

https://www.tkp.org.tr/uncategorized-tr/earthquake-natural-what-unnatural-irrational-order/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/fck9e5mp