نویدنو

منبع: کانتر کارنت
برگردان: رحمان هاتفی
۸ شهریور ۱۴۰۱

در پی خشکسالی بخش‌هایی از رودخانه یانگ تسه و ده‌ها انشعابات آن‌ خشک شده‌اند، این امر به شدت روی ظرفیت تولید برق تاثیر می‌گذارد و افزایش مصرف برق سبب خاموشی‌های زنجیره‌ای و جیره ‌بندی برق می‌شود. اکنون درباره تامین غذای آینده جمعیت کشور نگرانی وجود دارد.

 

زنگ هشدار خشکسالی کم سابقه در چین به صدا در آمد؛ خطر کمبود مواد غذایی جدی است

 

چین برای اولین بار طی ۹ سال گذشته زنگ هشدار خشکسالی سراسری را به صدا در آورده است تا این کشور بتواند ازعهدۀ میزان بارش زیر میانگین و شدیدترین موج گرمای تجربه شده طی ۶ دهه گذشته برآید. مقامات دولت همچنان برای بارورکردن ابرها و بارش باران تلاش می‌کنند.

خشکسالی کنونی تولید مواد غذایی را تهدید می‌کند، دولت را وادار می‌کند تا به مقامات محلی دستور دهد تمام اقدام‌های لازم را برای تضمین بقای دانه‌های خوراکی درگرم‌ترین تابستان تاکنون ثبت شده به عمل آورند.

در پی خشکسالی بخش‌هایی ازرودخانه یانگ تسه و ده‌ها انشعابات آن‌ خشک شده‌اند، این امر به شدت روی ظرفیت تولید برق تاثیر می‌گذارد و افزایش مصرف برق سبب خاموشی‌های زنجیره‌ای و جیره ‌بندی برق می‌شود. اکنون درباره تامین غذای آینده جمعیت کشور نگرانی وجود دارد.

چین روز چهارشنبه هشدار داد که خشکی شدید در امتداد یانگ تسه می‌تواند تا سپتامبر ادامه یابد ازاین رو دولت‌های محلی برای حفظ برق و یافتن آب شیرین برای آبیاری حبوبات قبل از خرمن پاییز تلاش می‌کنند.

دستور انتقال منابع آب احتمالاً می‌تواند به مناطقی که در آن‌جا آب دردسترس نیست کمک کند و درحال حاضر یارانه‌هایی هم برای انجام آن اعلام شده‌است.

بنا بر گزارش رسانه‌ها هشدار «زرد» که روز جمعه صادر شد، سومین هشدار بالاتر در مقیاس چهار مرتبه‌ای چین است. این نشان می‌دهد که حداقل دو استان با شرایط خشکسالی مواجه هستند و هوای خشک یا خشکسالی بیشتری پیش‌بینی می‌شود.

روز سه‌شنبه، چهارسازمان دولتی در اعلامیه اضطراری مشترکی هشدار دادند که خرمن پاییز در معرض «تهدید جدی» است. اعلامیه از مقامات محلی درخواست می‌کند «از هر واحد آب» «مراقبت » و «… با دقت مورد استفاده قرارگیرد»، وآن‌ها را به اجرای روش‌هایی شامل آبیاری قطره‌ای، انحراف منابع جدید آب، و بارورکردن ابرها فرامی‌خواند.

موج گرمای بی‌سابقه‌ای در ترکیب با خشکسالی چندماهه در طی فصل معمول سیل ویرانی را درسراسر جنوب معمولاً سرشار از آب چین آشکارکرده است.

خشکسالی روی بیش از دومیلیون آکر (هر آکر حدود ۴۰۴۷ مترمربع) ازمزارع ارزشمند در شش استان تاثیرگذاشته است.

ضایعات دانه‌های خوراکی هم می‌تواند به زنجیره‌های تامین آسیب بزند و مشکلات تامین مواد غذایی را بدترکند چون تدارک محصول شهرچینی اغلب نزدیک همان شهر به عمل می‌آید، اما اکنون به ناگزیر باید از راه دورتری تامین شود و محصول درطی سفرهای طولانی‌تر می‌تواند فاسد شود.

نگرانی‌ها اساساً محلی هستند و آن اقلام غذایی که می‌تواند روی بازارهای جهانی تاثیر بگذارد کاملاً امن نگه‌داری می‌شوند.

چین اکنون پس از تجاوز روسیه به اوکراین که تامین جهانی مواد غذایی را به شدت دچار بی‌ثباتی کرد روی تولید غله‌ خود تاکید زیادی می‌کند- که ۴ درصد ازآن در مناطق دچارخشکسالی سیچوان و انوی به عمل می‌آید.

اعلامیه روز سه‌شنبه تاکید شدیدی داشت که (این هشدار) از سوی عالی‌ترین مقام‌های دولتی صادر شده است که تاحدی «اعلام فوق‌العاده درباره کاربست سراسری روح دستورات مهم دبیرکل شی جین‌پینگ» عنوان گرفت.

سازمان هواشناسی چین روز جمعه اعلام کرد که حداقل در ۲۴۴ شهر در سراسر کشور می‌توان شاهد افزایش درجه حرارت به ۴۰ درجه سانتیگراد بود، در حالی که ۴۰۷ شهر ممکن است شاهد افزایش دما به بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد باشند. پیش‌بینی کنندگان انتظاردارند که موج گرما برای یک هفته دیگر ادامه یابد، در حالی‌که در سه روز آینده شاهد اندکی باران و گسترش خشکی دائمی خواهند بود.

طبق اعلام وزارت منابع آب تا روزچهارشنبه، منابع آب حدود ۸۳۰٫۰۰۰ نفر در سراسر شش استان درمعرض شرایط خشکسالی قرار داشته است.

بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ نفر با مشکلات دسترسی به آب آشامیدنی دست و پنجه نرم می‌کنند. استان‌های جنوبی و چین مرکزی – به ویژه استان‌هایی که در طول رود یانگ تسه واقع شده اند، مانند جیانگ سو، هوبی و سیچوان- بیشترین مشکلات را دارند. مقامات محلی مصلحت دیده‌اند منابع آب را برای هدف‌های محلی حفظ کنند و مصرف بخش‌های کشاورزی، تجاری و صنعتی را کاهش دهند.

گرمای شدید سبب افزایش تقاضا برای تهویه هوا درادارات و منازل شده است، همین اتفاق روی خطوط برق فشار وارد می‌کند. خشکسالی سطح آب رودخانه راهم پایین آورده و میزان برق تولیدشده در کارخانه‌های تولید برق راکاهش داده است.

سیچوان، استانی با ۴۴ میلیون نفرجمعیت، از ماه جولای درگیر گرمای شدید و خشکسالی بوده است. روز چهارشنبه، مقامات سیچوان به کارخانه‌ها دستور دادند برای سبک کردن بار کمبودهای برق دررابطه با گرما شش روز تعطیل اعلام کنند.

کارشناسان نگرانند که جیره‌بندی برق در یک ترمینال کلیدی تولید نیمه رساناها و پنل‌های خورشیدی ممکن است برخی از بزرگ‌‌ترین شرکت‌های الکترونیکی از جمله اینتل Intel و فوکس کون Foxconnرا متاثر سازد.

اقتصاددانان نیز هشدار داده اند که درجه حرارت شدید می‌تواند دومین اقتصاد بزرگ جهان را، که از قبل با اثرات قرنطینه‌های سخت کووید-۱۹ و بحران مسکن خود دست به گریبان است بیشتر به پایین بکشد. هم گلدمن ساکس و هم شرکت خدمات مالی نومورا پیش بینی‌های خود درباره تولیدناخالص ملی امسال چین را، با ذکرسهم موج گرما پایین آوردند.

انشعاب‌های یانگ تسه خشک می‌شوند
بر اساس گزارش رویترز، جمعیتی که نزدیک انشعابی از رودخانه یانگ تسه در منطقه جنوب غربی چونگ کینگ زندگی می‌کنند روز پنج‌شنبه در طول بستر خشک شده رودخانه درمیان خشکی بی‌سابقه در سراسر منطقه‌ای که می‌تواند یک ماه دیگرهم دوام آورد حرکت کردند.

تیان فنگ ۲۷ ساله، ساکن قدیمی کاونده بستر رودخانه گفت، «من واقعا نگرانم، چون آب در خانه من قطع شده است.» اوگفت، «دراصل من برنامه‌ریزی کردم اگرتوانستم مستقیماً از این سوی رودخانه به آن سوی رودخانه بروم، چون آب در آن‌جا هنوز خشک نشده است، اما نتوانستم از رودخانه عبورکنم.»

اگرچه رودخانه کاملاً خشک نشده است، اما ماهی‌های مرده روی کف آشکارشده رود جیالینگ قابل رویت بود، جیالینگ شعبه دراز و پیچاپیچی است که قبل از پیوستن به یانگ تسه در جونگ کین از میان سه استان می‌گذرد. ساکنان می‌توانند برای دیدن چشم‌انداز رودخانه بدون خطر به ستونی از پل کیانسیمن مشرف بر رودخانه برسند.

لیو ژییو، یک مقام مسئول در وزارت منابع آب، روز چهارشنبه در یک کنفرانس توجیهی گفت، با توجه به این که ممکن است بارش باران تا پایان ماه جاری و بعد ازآن اندک باشد، ممکن است با جریان عادی آب درمنطقه ماه‌ها فاصله داشته باشیم.

لیوبا اشاره به چهاراستانی که درمیانه‌ رود به رودخانه دسترسی دارند گفت،«انتظار می‌رود که در سپتامبر (شهریور)، جریان‌های آب درمحل‌های میانی و پایین‌تر اتصال به یانگ تسه بازهم اندک شود، و خشکسالی در انوی، هوبی، هونان و جیانگژی می‌تواند بیشتر گسترش یابد.

موج گرمای شدید درسراسر حوزه یانگ تسه، ناشی از گرمای استوایی بیش‌تر از معمول اقیانوس آرام غربی می‌باشد، که بیش از دو ماه است پایدار مانده و تولید برق آبی را کاهش می‌دهد، وسعت بزرگی از زمین قابل کشت را می‌سوزاند. این رودخانه نیاز حدود یک سوم جمیت کشور تامین می‌کند.

پکن نسبت به افزایش خطرهوای گرم در چین دراثر تغییرات آب وهوا، و ادامه بارش‌های سنگین در بخش‌های دیگر کشور که ضایعات خاص خودش را دربردارد هشدارداده است.

سیل
رسانه‌های دولتی روزسه شنبه گزارش دادند که سیل درکینگای، استان غربی چین ۱۶ نفر را کشت و ۳۶۰ نفر ناپدید شدند.

وزارت مالی روز سه شنبه اعلام کرد که مایل است ۴۲۰ میلیون یوان (۶۱٫۸۳میلیون دلار) برای کمک به تدارکات دولت‌های محلی برای سیل و خشکسالی اختصاص دهد.

رسانه‌های دولتی خبردادند که چونگ کینگ، که بیش‌تر از سه مجرای مخزن آب یانگ تسه در آن واقع است، برای تامین برق از دیگر بخش‌های کشور تلاش می‌کند درعین حال تامین برق برای بخش صنعت جیره‌بندی شده است.

شرکت برق دولتی چین هم قول داده است نهایت تلاش خود را برای انتقال برق به استان هم‌جوار سیچوان انجام دهد، که به صورت عادی حجم بزرگی از مازاد برق آبی غرب را تامین می‌کند، اما اکنون کنترل‌های محدودکننده مصرف را تحمیل کرده است.

رسانه‌ها خبرمی‌دهند شرکت‌هایی که درسیچوان فعالیت می‌کنند، ازجمله CATL، بزرگترین شرکت تولیدکننده باطری دنیا، وتویوتای ژاپن، دراثرمحدودیت‌ها تولید را در استان به تعلیق درآورده‌اند.

پیش‌بینی‌های رسمی می‌گوید بارش باران درحوزه یانگ تسه از ماه جولای حدود ۴۵ درصد کم‌تر از بارش عادی بوده است، و دمای بالای هوا احتمالاً حداقل یک هفته دیگر دوام خواهد داشت.

مقامات منطقه نیزمی‌گویند انتظار می‌رود دمای هوا تا ۴۰ درجه سانتیگراد در رور پنج‌شنبه ادامه یابد، که در بخش‌هایی از چونگ کیانگ به بالاتر از ۴۴ درجه می‌رسد.

در چین کنترل منابع آب وظیفه ذاتی دولت تلقی می‌شود ازاین رو دولت برای به عهده گرفتن تامین غذا و تضمین خرمن پربار دیگری تلاش می‌کند.

لیو ویپینگ، معاون وزیر منابع آب، روز چهارشنبه در کنفرانس خبری گفت برنج و دیگر دانه‌های پاییزی دررابطه با زمان آب‌یاری در«دوره بحرانی» قرار دارند.

او گفت حدود ۸۲۰٫۰۰۰ هکتار از زمین‌های قابل کشت درسراسر حوزه آبی یانگ تسه، با تاثیر روی ۸۳۰٫۰۰۰ نفر و نیز ۱۶۰٫۰۰۰ راس دام آسیب دیده است.

مقامات رسمی می‌گویند سطح آب بدنه اصلی یانگ تسه و حوزه دریاچه‌های سیل دونگ تینگ و پویانگ اکنون حداقل ۴٫۸۵ متر (۱۶فوت) پابین‌تر از حد معمول است، و این کم‌ترین عمق ثبت شده برای دوره زمانی است.

دفترامنیت دریانوردی یانگ تسه با دستور به کشتی‌ها برای کاهش بارخود هنگام عبوراز قسمت‌های کم عمق رودخانه، درباره سطح‌های پایین آب چندین اعلامیه هشدار منتشر کرده است.

خشکسالی نقشی را که آبشارهای عظیم پروژه‌های برق آبی درتنظیم جریان‌ها در یانگ تسه بازی می‌کنند را هم برجسته کرده است.

مخازن غول پیکر بالادست طی روزهای آینده دروازه های خود را برای تکمیل سطوح ذخیره سازی در سد سه دهنه باز می کنند، از این طریق ۸۳۰ میلیون متر مکعب در پایین دست آزاد خواهد شد.

متروک شدن چونگ کینگ
پنگ ۳۴ ساله ساکن محلی به رویترز گفت: در چونگ کینگ، ادارات دمای دستگاه تهویه هوا را افزایش داده و هر چند وقت یکبار به منظور کاهش فشار بر شبکه برق و جلوگیری از خارج شدن آن از مدار، سیستم را خودشان خاموش می‌کنند.

تلویزیون دولتی سی سی تی وی روز جمعه (۱۹اوت) اعلام کرد ۶۶ رودخانه در سراسر ۳۴ بخش چونگ کینگ بر اثر موج گرمای کم سابقه خشک شده‌اند، درعین حال داده های خدمات هواشناسی بخشی را در چونگ کینگ نشان می‌داد که با ۴۴ درجه سانتیگراد گرم ترین منطقه کشوربود.

https://countercurrents.org/2022/08/china-issues-nationwide-drought-alert-in-9-years-as-crops-face-severe-threats/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2bzjbkh5