تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه
نویسنده: سرگئی اوبوخوف
۲۳ دسامبر ۲۰۲۲

سرگئی اوبوخوف درباره بهای غم‌انگیزی که کشور برای امتناع «روسیه متحد» از بررسی نتایج «سردیوکوفیسم» پرداخته است

 

دکتر سرگئی اوبوخوف، دکتر علوم سیاسی، در رابطه با تصمیمات اتخاذ شده بوسیله پوتین و رهبری وزارت دفاع، که با هدف غلبه بر پیامدهای «سردیوکوفیسم» در ارتش انجام شده است، تلاش‌های تحقیق پارلمانی را یادآوری می‌کند. فراکسیون حزب کمونیست در سال‌ها ۲۰۱۵-۲۰۱۴ پیشنهاد تحقیق پارلمانی را مطرح کرد، اما هر بار که روند تحقیق پارلمانی آغار شد «روسیه متحد» آن‌را مسدود نمود.

***

همه پدیده‌ها، تاریخ و علل خاص خود را دارند. مشکلات کنونی ارتش روسیه که در جریان عملیات ویژه نظامی در اوکرایین آشکار گردید نیز تاریخ خود را دارد.

در این داستان نام آناتولی سردیوکوف، وزیر دفاع سابق متمایز است. نام او بویژه در ارتباط با پرونده «اوبرون‌سرویس» (Oboronservis) بسیار مطرح شد. محققان و کارشناسان مجموع خسارت ناشی از تقلبات زوج سردیوکوف-واسیلیف را ۳ میلیارد روبل تخمین زدند. اما صدمات ناشی از «اصلاحات» در نیروهای مسلح، که سردیوکوف در سِمت خود آغاز کرد، به ویژه در تمام ده ماه اول «عملیات ویژه نظامی در اوکرایین» آشکار شد.

متأسفانه، سردیوکوف و خانم واسیلیف مطلوب او، در واقع از پاسخگویی برای کارهای خود فرار کردند. [واسیلیف] این مقام سابق وزارت دفاع یک ماه را در بازداشت‌گاه گذراند، و پس از آن با عفو مشروط آزاد شد. و وزیر سابق دفاع به موقعیتی راحت در مجتمع نظامی-صنعتی منتقل گردید. از این داستان هیچ نتیجه‌گیری سیستماتیکی درباره فروپاشی [نیروهای مسلح] تحت عنوان اصلاحات در آن زمان، حاصل نشد. به نظر من، ده سال وزارت [سرگئی] شویگو، بیش‌تر و بیش‌تر ترئینی است، و نه یک ساماندهی اساسی به پیامدهای «سردیوکوفیسم».

مقامات ما برای درک ژرفای مشکلات، لازم داشتند در جربان عملیات ویژه نظامی، با واقعیت رو‌به‌رو شوند. به‌ویژه با شکست‌های چشمگیر در تدارکات، مشکلات ارتباطی، حملات به واحدهای جلودار با هواپیماهای بدون سرنشین، آنطور که در فضای وبلاگی می‌بینیم، حتا جامعه مدنی، جمعیت فقیر، جمع‌آوری برای خرید زره‌پوش برای سرباز‌هایمان، یا برای خرید ماویک‌های چینی [پهپادهای غیرنظامی چینی] برای واحدهای جلودار یک کوپک [هر روبل برابر با صد کوپک- عدالت] کمک می‌کنند.

خوب، آن‌چه در جریان بسیج رخ داد مستقیم‌ترین پیامد «سردیوکوفیسم» و شکست آن نظام تعدیل-ساختاری شده بود. به هر حال، حضور پر سرصدای شویگو در دفاتر ثبت‌نام و نام‌نویسی نظامی مسکو در آستانه روز بسیج همگانی کمکی به اصلاح وضعیت نکرد، زیرا وزیر دفاع متوجه شد که هیچ پشتیبانی فنی اولیه برای بسیج وجود ندارد.

در نشست اخیر رئیس‌جمهور و رهبری وزارت دفاع، تعدادی تصمیمات عملی برای غلبه بر بسیاری از پیامدهای «سردیوکوفیسم» اتخاذ شد. خوب، دیر بهتر از هرگز است.

فراکسیون حزب کمونیست در دومای دولتی در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۴، «پرونده سردیوکوف»، و اتهامات رسمی مبنی بر تضعیف توان دفاعی کشور را مطرح کرد و خواستار تحقیق پارلمانی شد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ کمونیست‌ها توانستند تحقیق پارلمانی را در این‌مورد آغاز کنند. و در هر دو مورد، حزب روسیه متحد «شجاع» سینه ستبر خود را سپر حمایت از سردیوکوف قرار داد. کل فراکسیون «روسیه متحد» » به اسناد و اتهامات جمع‌آوری شده بوسیله حزب کمونیست فدراسیون روسیه و شروع تحقیق پارلمانی یا رأی نداد و یا رأی مخالف داد.

من دوباره تاکید می‌کنم. هفت یا هشت سال پیش، پارلمان می‌توانست با تحقیق و تفحص، به غلبه سریع بر «سردیوکوفیسم» کمک کند. بر اساس نتایج بررسی‌ها، اقدامات پیشنهادی می‌توانست مدت‌ها پیش از شروع «عملیات ویژه نظامی» به خوبی اجرا شود. و کشور با بازسازی و پیکربندی مجدد ارتش که قبلاً توسط «اصلاحات» سردیوکوف ویران شده بود، بهای وحشتناک را نپردازد.

کشور باید «قهرمانان» خود را بشناسد، زیرا به علت آن‌ها، هشت سال پیش، نتایج سیاسی صحیح از آن‌چه که در نیروهای مسلح در نتیجه «سردیوکوفیسم» رخ می‌داد، گرفته نشد.

نتایج رأی‌گیری ۲۰۱۵-۲۰۱۴ در بالا- اما در زیر شما می‌توانید نام و القاب نمایندگان دومای هشتم کنونی را ببینید، که از قدرت خود برای سد کردن تحقیق پارلمانی درباره «سردیکویسم» استفاده کردند.

از جمله کسانی که از نظر سیاسی تا به امروز مسئول حفظ پیامدهای «سردیوکوفیسم» در نیروهای مسلح هستند، از روزنامه‌نگار الکساندر خینشتاین و عضو سابق حزب متحد دموکراتیک روسیه یابلوکو، فضانورد ترشکووا و وکیل ماکاروف، وکیل کراشنینیکوف و بوکسور والوف، فعال محیط‌زیست برماتوف و قزاق ودولاتسی، نایب رئیس دوما ژوکوف و ژنرال زوارزین، شطرنج‌باز کارپوف و اسکیت‌باز رودنینا، معدن‌کار نوروف و «بیور ساراتوف» پانکوف، بازیکن هاکی ترتیاک و فعال کارگری ایسایف و دیگر مدافعان نمادین «سردیوکوفشچینا» در دومای کنونی حضور دارند. در دومای کنونی از ۲۳۸ نماینده «روسیه متحد» ۹۳ نفر آن‌ها در دومای ششم از ابتکار حزب کمونیست جلوگیری کردند.

همه این سیاستمداران در یک زمان سردیوکوف را از تحقیق نجات دادند و ارتش ما را محکوم به حفظ مشکلاتی نمودند که اکنون در جریان «عملیات ویژه نظامی» فقط باید با عرق و خون اصلاح شود.

فهرست نام نمایندگان«روسیه متحد» در دومای هشتم که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ [در دومای ششم] از ابتکار حزب کمونیست فدراسیون روسیه برای تحقیق پارلمانی جلوگیری کردند:

https://kprf.ru/opponents/er/215502.html

———————————-
توضیحات عدالت:
۱- «اوبرون‌سرویس» در سال ۲۰۰۸ به عنوان یک شرکت هلدینگ یکپارچه برای خصوصی‌سازی تدارکات، تعمیرات و نگهداری ارتش روسیه ایجا شد. این شرکت به تدریج به یکی از بازیگران اصلی فروش اموال نظامی مازاد (یا ظاهراً مازاد) تبدیل شد، و اتهامات فساد در این زمینه بود که رسوایی را آغاز کرد که نهایتاً موجب برکناری سردیوکوف از وزارت دغاه روسیه شد. برای اطلاع بیش‌تر به نوشته «آینده اوبرون‌سرویس» رجوع شود:

https://www.ponarseurasia.org/the-future-of-oboronservis/

۲- در فوریه ۲۰۱۴، پیشنهاد تحقیق پارلمانی درباره فساد ناشی از خصوصی‌سازی و برون‌سپاری در نیروهای مسلح روسیه در زمان تصدی آناتولی سردیوکوف در وزارت دفاع آن کشور، با ۲۰۲ رأی (۴۴٫۹ درصد آرا) موافق فراکسیون حزب کمونیست، به دلیل عدم شرکت «حزب متحد» روسیه در رأی‌گیری، که ۲۴۸ نماینده در پارلمان داشت، حدنصاب لازم ۲۲۶ رأی را کسب نکرد. برای نمودار به نشانی زیر رجوع شود:

http://vote.duma.gov.ru/vote/84878

۳- در مارس ۲۰۱۵، پیشنهاد حزب کمونیست، با ۱۹۹ رأی موافق (۴۴٫۲ درصد آراء)، ۳۵ رأی مخالف (۷٫۸ درصد آراء)، ۱ رأی ممتنع، به دلیل عدم شرکت «حزب متحد» با ۲۱۵ نماینده (۴۷٫۸ درصد آراء) در رأی‌گیری، حدنصاب ۲۲۶ رأی را کسب نکرد و برای بار دوم در دومای ششم متوقف شد. برای نمودار به نشانی زیر رجوع شود:

http://vote.duma.gov.ru/vote/90677

۴- پهپادهای تجاری-غیرنظامی «دی. جی.آی» (DJI) ساخت چین، که به قیمت زیر ۲۰۰۰ دلار دربازارهی جهانی در دسترس، نقش مهمی در جنگ اوکرایین بازی می‌کنند. این پهپادها در یک کارخانه بزرگ در شنژن چین، در کنار بسیاری از لوازم الکترونیکی مصرفی دیگر، از جمله تلفن‌های همراه، لپ تاپ‌ها و تبلت‌ها ساخته می‌شوند.