تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

۱۶ آذر ۱۴۰۲

سفر پوتین به امارات متحده عربی و عربستان سعودی

 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در روز چهارشنبه (۱۵ آذر ۱۴۰۲) به منظور تقویت همکاری در بخش انرژی و فراتر از آن، از امارات متحده عربی و عربستان سعودی بازدید کرد.

پوتین در بدو ورود به ابوظبی اعلام کرد که مذاکرات با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رهبر امارات متحده عربی شامل «داغ‌ترین جبهه‌ها، البته اول از همه، درگیری فلسطین و اسرائیل» و جنگ در اوکرایین خواهد بود. رئیس‌جمهور روسیه گفت: «امارات متحده عربی به عنوان یک عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به ثبات اوضاع در جهان بسیار کمک می‌کند.»

هیئت روسی شامل مقامات ارشد نفتی، اقتصادی، امور خارجی، فضایی و صنایع هسته‌ای بود.

 

امیر امارات متحده عربی نیز به نوبه خود با اشاره به توجه زیادی که این کشور به همکاری با روسیه در زمینه انرژی و فناوری‌های پیشرفته دارد، خاطرنشان کرد: «برای ما حوزه‌های اولویت برای توسعه همکاری‌ها نوآوری، انرژی، زیرساخت‌ها و فناوری‌های مدرن است.»

وی تاکید کرد که امارات متحده عربی «بزرگ‌ترین شریک روسیه در منطقه خاورمیانه و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در اقتصاد این کشور است.» پس از خروج شرکت‌های غربی از روسیه، سرمایه‌گذاری‌های امارات متحده عربی در بخش غیرنفتی اقتصاد روسیه، در سال گذشته ۱۰۳ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، شیخ بن [ضایع] به تفصیل به «تعامل» با روسیه در پلتفرم‌های بین‌المللی گوناگون مانند «بریکس و سازمان همکاری شانگهای، که امارات در ماه مه وضعیت شریک را دریافت کرد»، در گفتگو‌های استراتژیک بین روسیه و شورای همکاری خلیج فارس و در اوپک+ اشاره کرد.

پوتین گفت که روابط روسیه و امارات متحده عربی در سطح بی‌سابقه و بالایی است و افزود که مشتاقانه منتظر استقبال از رهبر امارات در نشست بریکس در کازان در پاییز ۲۰۲۴ است.

پوتین سپس به عربستان سعودی رفت و با شاهزاده محمد بن سلمان دیدار کرد.

پوتین در ابتدای این دیدار تاکید کرد: «هیچ چیز نمی‌تواند مانع توسعه روابط دوستانه ما شود.» وی گفت که در طول هفت سال گذشته، روابط روسیه و عربستان سعودی «به چنین کیفیتی رسیده و به سطح بی سابقه‌ای ارتقاء یافته است.»

پوتین گفت: «اکنون برای همه ما تبادل اطلاعات و ارزیابی با شما درباره آن‌چه در منطقه اتفاق می‌افتد بسیار مهم است.» این گفتگوها که علاوه بر دستور کار منطقه‌ای، برای بررسی مسائل انرژی (از جمله دالات حمل‌و‌نقل شمال-جنوب) برنامه‌ریزی شده بود، در پشت درهای بسته برگزار شد.

ولادیمیر پوتین پنج‌شنبه (۱۶ آذر ۱۴۰۲) در مسکو با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران برای گفت‌وگو درباره همکاری تجاری و اقتصادی، از جمله بخش انرژی دیدار خواهد کرد. به گفته کرملین، رئیسی و پوتین در خصوص همکاری‌های تجاری و اقتصادی از جمله در بخش انرژی، و درباره مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای تبادل نظر خواهند کرد. روسیه و ایران روز گذشته توافق‌نامه‌ای را برای مقابله مشترک با تحریم‌های غرب امضا کردند.