حزب کمونیست ونزوئلا: «این کارزار که هدف آن افزایش سرکوب و دادگاهی کردن مبارزات کارگری در ونزوئلا است، از تجاوزات امپریالیستی به کشور ما به مثابه سلاح باج‌خواهی و فریب استفاده می‌کند. بر اساس روایت این رهبری مرفه و فرصت‌طلب دولت- حزب سوسیالست متحد ونزوئلا، طبقه کارگر، که با سیاست کارگری دولت مجبور به زندگی در شرایط پُرمخاطره است، و مانند حزب کمونست ونزوئلا مبارزات خود را از سر می‌گیرد، متحد امپریالسم ایالات متحده و اروپا است. در عین حال، و طبق این روایت، مدافعان میهن کسانی هستند که، با مناطق ویژه اقتصادی، خصوصی‌سازی‌ها، تسلیم کردن صنعت نفت و سیاست کارگری جنایتکارانه و سیاست مالی قهقرایی که به نفع سرمایه ملی و بین‌المللی و به زیان طبقه کارگر است، در برابر سرمایه جهانی، از جمله سرمایه کشورهای امپریالیستی که به دروغ محکوم‌شان می‌کنند، زانو می‌زنند.»

 https://tinyurl.com/m29eh3nz

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: تله‌سور
۹ سپتامبر ۲۰۲۳

چین: رئیس‌جمهور ونزوئلا با دبیرکل حزب کمونیست چین در شنژن دیدار کرد

 

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، در بخشی از سفر خود به غول آسیایی، امروز شنبه با دبیرکل حزب کمونیست چین در شهر شنژن، هوانگ کونمینگ، دیدار کرد.

دیدار مادورو و رهبر سیاسی چین در هتلی در شهر شنژن از توابع استان کانتون واقع در جنوب شرقی این کشور آسیایی انجام شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری بولیواری در بیانیه ای‌اعلام کرد که این گفت‌و‌گو «امکان تبادل تجربیات در زمینه سیاسی و همچنین تقویت روابط همگرایی و احترام متقابل را فراهم می‌کند.»

وی خاطرنشان کرد که در این گفت‌وگو، رئیس دولت ونزوئلا بر اهمیت مناطق ویژه اقتصادی (SEZ) به عنوان مسیری برای تنوع اقتصادی، که یک ستون توسعه در قرن بیست‌و یکم است، تاکید کرد.

رئیس‌جمهور مادورو تاکید کرد: «مسیر ایحاد مناطق ویژه اقتصادی در ونزوئلا به عنوان مسیری برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و گسترش نیروهای مولده ونزوئلا، مرتبط با فناوری پیشرفته این عصر جدید، آغاز شده است.»

وی افزود، «اگر در مورد توسعه در قرن ۲۱ صحبت کنیم، مناطق ویژه اقتصادی یک چیز اساسی است. به همین دلیل است که این نشست بسیار مهم است و امیدوارم از آن طرح‌ها و ابتکاراتی بیرون بیاید که دو کشور را عمیقاً متحد کند.»

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ونزوئلا یادآور شد که رئیس‌جمهور مادورو در اوت سال گذشته احکامی را برای فعال کردن چهار منطقه ویژه اقتصادی (واقع در مناطق استراتژیک مختلف این کشور آمریکای جنوبی به منظور پیشبرد ایجاد یک الگوی اقتصادی جدید که فراتر از نفت است) امضا کرد.

به منظور پیشبرد ایجاد یک الگوی اقتصادی جدید که فراتر از نفت است) امضا کرد.

https://www.telesurenglish.net/news/China-Venezuelan-President-Meets-With-General-Secretary-Of-The-CCP-In-Shenzhen-20230909-0001.html

***

۱۰۰ حزب دربارۀ حزب کمونیست چین، مصاحبه و پیام حداد عادل

https://tinyurl.com/22k9f8d2

***

منبع: درگاه خدمات مناطق آزاد و ویژه ایران

 

مناطق ویژه اقتصادی ایران

 

مناطق ویژه اقتصادی محدوده‌های جغرافیایی مشخصی در مبادی ورودی و خروجی کشور هستند که به منظور جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی و همچنین ایجاد بستر مناسب برای فعالیت‌های صنعتی، تولیدی و تجاری، با هدف افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات جهت حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد می‌شوند.

تمرکز اصلی در این مناطق بر ساده‌سازی فرایندهای تجاری است. به همین دلیل در این مناطق قوانین مبادلاتی آزادانه‌تر، معافیت‌های گوناگون در تعرفه‌ها و عوارض گمرکی و تشریفات ارزی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی حاکم است.

مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای مناطق ویژه اقتصادی عبارتند از:

● صدور مجوز ساخت و پایان کار به صورت رایگان

● تبعیت از قانون کار مخصوص مناطق آزاد تجاری و صنعتی

● معافیت از عوارض گمرکی برای ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابراز و اثاثیه اداری

● معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات

● تخفیف مالیاتی قابل توجه به مدت ۱۵ سال

● عدم محدودیت زمانی متروکه شدن کالا در منطقه ویژه

در حال حاضر ۳۴ منطقه ویژه اقتصادی در مناطق مختلف ایران وجود دارد که جذب سرمایه در آنها انجام می‌شود.

https://www.freezones.ir/fa/specialzones