شی و کیسینجر در ویلای ۵ مهمانخانه ایالتی دیائویوتای، جایی که بیش از پنج دهه پیش اولین دیدار وزیر امورخارجه سابق ایالات متحده با رهبران چین برگزار شد، ملاقات کردند. شی گفت پنجاه و دو سال پیش، زمانی‌که چین و ایالات متحده در یک نقطه‌عطف حیاتی قرار داشتند، رئیس‌جمهور مائو تسه‌تونگ و نخست‌وزیر چوئن لای و رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون و کیسینجر، با بینش استراتژیک خارق‌العاده خود تصمیم درستی را برای همکاری چین- ایالات متحده گرفتند و روند عادی‌سازی روابط چین-ایالات متحده را آغاز کردند. رئیس‌جمهور شی در این دیدار گفت که کیسینجر اخیراً صدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت و طی سال‌ها بیش از ۱۰۰ سفر به چین داشته است. این دو ۱۰۰ به این سفر اهمیت خاصی می‌بخشند. شی همچنین گفت که مردم چین برای دوستی ارزش قائلند، آ‌نها هرگز دوست قدیمی خود، و نه کمک‌های تاریخی کیسینجر در ارتقای گسترش روابط چین-ایالات متحده و تقویت دوستی بین دو مردم را فراموش نمی‌کنند.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گلوبال تایمز
نویسنده: چن چینگ‌کینگ
۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳

شی نقش کیسینجر را در روابط می‌‌ستاید، می‌گوید چین و ایالات متحده می‌توانند با هم سعادتمند شوند

 


شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین با هنری کیسینجر وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳ در پکن گفت‌وگو کرد. عکس: شین‌هوا

شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین روز پنج‌شنبه در دیدار با هنری کیسینجر، دیپلمات مُکَرم (عزیز و محترم) سابق ایالات متحده در پکن، از او به عنوان یک «دوست قدیمی» که مردم چین هرگز او را به خاطر مشارکت تاریخی‌اش در ارتقای روابط چین-ایالات متحده فراموش نمی‌کنند، ستایش کرد و تاکید نمود که چین و ایالات متحده می‌توانند به موفقیت یکدیگر کمک کنند و با هم سعادتمند شوند. رئیس‌جمهور چین همچنین ابراز امیدواری کرد که کیسینجر و دیگر افراد دور انذیش در ایالات متحده همچنان نقش سازنده‌ای در بازگرداندن روابط چین-ایالات متحده به مسیر درست داشته باشند.

تحلیل‌گران چینی گفتند در شرایطی که روابط چین-ایالات متحده یکبار دیگر در یک مقطع حساس قرار دارد، جهان نیاز دارد به خرد دیپلماتیک شخصیت‌های با نفوذی مانند وزیر خارجه سابق صدساله ایالات متحده که درک عمیقی از مفهوم توازن قدرت دارد، و چنین سطح بالایی از پذیرایی در چین باعث ایجاد یک حرکت مثبت در روابط دوجانبه شد و نشان داد که سیاست چین در ارتباط با ایالات متحده همیشه ثابت‌ قدم بوده و چین برای بهبود روابط صادق بوده است.

سفر این مقام بانفوذ ۱۰۰ ساله سابق ایالات متحده در پی سفرهای برخی مقامات فعلی ایالات متحده مانند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، جانت یلن، وزیر خزانه‌داری و جان کری، نماینده اقلیمی ایالات متحده به چین، نشان دهنده از سرگیری سریع تعاملات در سطح بالا بین دو کشور و ایجاد یک حرکت مثبت برای بهبود روابط دوجانبه‌ای است که به دلیل سیاست اشتباه واشنگتن در ارتباط با چین با هدف مهار و محاصره این کشور درگیر رکود شدیدی شده است.

برخی از مقامات و کارشناسان چینی نیز از ایالات متحده خواستند که «این تکانه را دریابند» و اقدات مشخصی را در راستای تعهد رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن برای بازگرداند روابط دوجانبه به مسیر درست- به عنوان مثال، با لغو تعرفه‌های اضافی؛ تسهیل تبادلات مردم-مردم و تعیین مرزها برای محدودیت‌های فنی و مهم‌تر از همه، اقدام محتاطانه در مورد مسئله تایوان- انجام دهند.

«دوست قدیمی هرگز فراموش نمی‌شود»
رئیس‌جمهور شی در این دیدار گفت که کیسینجر اخیراً صدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت و طی سال‌ها بیش از ۱۰۰ سفر به چین داشته است. این دو ۱۰۰ به این سفر اهمیت خاصی می‌بخشند.

شی همچنین گفت که مردم چین برای دوستی ارزش قائلند، آ‌نها هرگز دوست قدیمی خود، و نه کمک‌های تاریخی کیسینجر در ارتقای گسترش روابط چین-ایالات متحده و تقویت دوستی بین دو مردم را فراموش نمی‌کنند.

شی و کیسینجر در ویلای ۵ مهمانخانه ایالتی دیائویوتای، جایی که بیش از پنج دهه پیش اولین دیدار وزیر امورخارجه سابق ایالات متحده با رهبران چین برگزار شد، ملاقات کردند.

شی گفت پنجاه و دو سال پیش، زمانی‌که چین و ایالات متحده در یک نقطه‌عطف حیاتی قرار داشتند، رئیس‌جمهور مائو تسه‌تونگ و نخست‌وزیر چوئن لای و رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون و کیسینجر، با بینش استراتژیک خارق‌العاده خود تصمیم درستی را برای همکاری چین- ایالات متحده گرفتند و روند عادی‌سازی روابط چین-ایالات متحده را آغاز کردند.

شی گفت جهان دستخوش دگرگونی‌های مهمی است که در یک قرن گذشته دیده نشده‌اند و چشم‌انداز بین‌المللی دستخوش تغییرات بزرگی است. چین و ایالات متحده بار دیگر به یک دوراهی رسیده‌اند، که مستلزم تصمیم دیگری از سوی دو طرف درباره این است که از این‌جا به کجا بروند.

رهبر ارشد چین گفت با نگاه به پیش، چین و ایالات متحده می‌توانند به موفقیت و سعادتمندی یکدیگر کمک کنند. کلید رعایت سه اصل احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد است.

لو شیانگ، پژوهشگر آکادمی علوم اجتماعی چین، روز پنج‌شنبه به گلوبال تایمز گفت پیام اصلی رهبر چین این است که تعریف چین از روابط چین-ایالات متحده ثابت و پایدار بوده است و قصد اولیه خود را در مورد روابط دوجانبه بیان می‌کند که «همکاری بین دو کشور بمثابه بزرگ‌ترین تضمین برای جهانی باثبات است.»

لو گفت: «روابط چین و ایالات متحده اکنون بزرگ‌ترین موضوع جهانی است زیرا اگر روابط به درستی مدیریت نشوند، اقتصاد شکننده جهانی با فروپاشی روبه‌رو خواهد شد.»

کیسینجر در این دیدار تاکید کرد که روابط ایالات متحده-چین برای صلح و بهروزی دو کشور و کل جهان ضروری است. در شرایط کنونی، حفظ اصول تعیین شده در بیانیه شانگهای، اذعان به نهایت اهمیتی که چین برای اصل چین واحد قائل است، و حرکت روابط در جهت مثبت ضروری است…

https://www.globaltimes.cn/page/202307/1294780.shtml