تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۴ مارس ۲۰۲۲

 

نظر بخش روابط بین‌الملل حزب کمونیست یونان: عشق به اتحادیه اروپا و ناتو می‌تواند شما را کور کند…

 

به نظر می‌رسد که بلندگوهای بین‌المللی سوسیال دموکراسی تحت بدترین شرایط بسر می‌برند. از جمله آن‌ها پل میسون، عضو حزب کارگر در انگلیس، پادوی سابق ک.ربین، نویسنده، و روزنامه‌نگار سابق است، که تصمیم گرفت در مقاله خود که در روزنامه «اطلاعات» در دانمارک منتشر شد به موضوع «چپ اروپایی» بپردازد.

این ستاره روزنامه‌نگاری در مقاله پنج صفحه‌ای خود سعی کرد تا مشکلاتی را که «چپ» به مناسبت جنگ در اوکرائین برای مبارزه با آن‌ها فراخوانده شده است، تجزیه و تحلیل کند. وی نتیجه گرفت که «چپ متحد نیست، زیرا برخی در سمت غرب هستند، برخی در سمت روسیه و برخی موضع نمی‌گیرند». او همچنین در مورد یونان به نتیجه عمیق زیر رسید: «چپ‌ها به جای مبارزه با یکدیگر در کشورهای مختلف، باید توجه خود را به یونان معطوف کنند، جایی که ۲۰ سال پیش چپ‌ها به حزب میانه‌رو سیریزا تقسیم ، که یک حزب دارای سمت‌گیری اروپایی است و و دموکراسی غربی را می پذیرد، و حزب کمونیست یونان، که از خط سخت استالینیستی پیروی می‌کند، تقسیم شدند. این راه حل خوبی است زیرا با داشتن حزبی که از پوتین حمایت می‌کند، و اکثریت آن از بازنشستگان مسن تشکیل شده است، هیچ مشکلی وجود ندارد (توجه داشته باشید: منظور او حزب کمونیست یونان). به این ترتیب، بقیه ما می‌تواند طوری که می‌خواهد به زندگی برخورد کند.»

اولاً، به وضوح می‌توان دید که نویسنده نسبت حزب کمونیست یونان خصومت دارد و تلاش می‌کند تا خط‌مشی ضدمردمی سیریزا را ماست‌مالی کند. علاوه بر این، عدم دقت زمانی در نقل‌قول بالا از مقاله پل میسون به وضوح آشکار است، او تبلیغات شناخته شده نیروهای یورو-آتلانتیک را، که ادعا می‌کنند هر کس که در کنار ناتو نمی‌ایستد در کنار پوتین است، بازتولید می‌کند. البته انتظار عینیت در ارزیابی‌ها یا حداقل خواندن مواضع حزب کمونیست یونان، که تهاجم نظامی غیرقابل قبول روسیه به اوکرائین را محکوم می‌کند، و در عین حال مسئولیت‌های عظیم ایالات متحده، ناتو و اتحادیه اروپا را برای این تحولات برجسته می‌نماید، از کسانی که از «قطب‌نما»ی اتحادیه اروپا و ناتو استفاده می‌کنند، اغراق‌آمیز است.

علاوه بر این، ما هرگز انتظار نداشتیم که نویسنده شعار «ما از انتخاب یک اردوگاه امپریالیستی امتناع می‌ورزیم، ما از انتخاب بین دزدان خودداری می‌کنیم. ما در کنار مردم هستیم» را درک کند. نویسنده با ادعای خود در مورد حزبی که از مستمری بگیران تشکیل می‌شود، خود را در معرض تمسخر قرار داد. این ادعاها علاوه بر ناآگاهی او در مورد نفوذ حزب کمونیست یونان و جوانان کمونیست بر مردان و زنان جوان، نشان می‌دهد که برگه تقلب او فاقد اطلاعات اولیه است. به همین دلیل است، که به عنوان مثال، عکس‌های تظاهرات ضد جنگ حزب کمونیست یونان را در برابر سفارت روسیه و آمریکا و سایر تظاهرات‌هایی که هزاران جوان در آن شرکت داشتند را ندید. چه می‌توانیم بگوییم… رپرتاژ تبلیغاتی امپریالیستی در واقع دشوار است، اما نویسنده باید فاکت‌های داستان خود را بررسی می‌کرد…

http://solidnet.org/article/CP-of-Greece-Comment-of-the-International-Relations-Section-of-the-KKE-Love-for-the-EU-and-NATO-can-make-you-blind/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p9wus76