تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: کارگر نوین، ارگان رسمی پلاتفرم کارگران کمونیست ایالات متحده آمریکا
نویسنده: چارلز اندروز
۳۱ اکتبر ۲۰۲۳

عصبانیت جوتی بِرار و مسعود امیدی از هرم امپریالیستی

 

«مؤسسه مطالعه انتقادی جامعه» (ICSS) جلسه ویدیویی خود را برای ۵ نوامبر ۲۰۲۳ اعلام کرده است. جوتی برار (Joti Brar) درباره «تئوری هرم امپریالیستی» سخنرانی خواهد کرد. خوشبختانه او مقاله‌ای در همین زمینه نوشته است.

در اعلامیه «مؤسسه مطالعه انتقادی جامعه» ، برار به عنوان یک عضو «پلاتفرم جهانی ضد-امپریالیستی» معرفی شده است. که هست. او همچنین نایب رئیس «حزب کمونیست بریتانیای کببر، مارکسیست –لنینیست» (CPGB M-L) و دختر هارپال برار، یکی از بنیانگذاران گروه است (برای این‌که آن‌را با «حزب کمونیست بریتانیا مارکسیست-لنینیست» اشتباه نگیرید مطمئن شوید واژه «کبیر» را به آن اضافه کنید).

برار فکر می‌کند که «هرم امپریالیستی» چیزی بیش از یک تئوری ضد-مارکسیستی تمام عیار نیست. او در ۱ اکتبر ۲۰۲۳ نزدیک به ۷۰۰۰ کلمه درباره «چگونه حزب کمونیست یونان از واژگان مارکسیستی برای پنهان‌کردن عقب‌نشینی‌اش از مارکسیسم استفاده می‌کند!» نوشته است. این مقاله در سایت «حزب کمونیست بریتانیای کببر، مارکسیست – لنینیست» و همچنین در سایت «پلاتفرم جهانی ضد- امپریالیستی» [و برگردان فارسی آن از مسعود امیدی در «مجله هفته»] دیده می‌شود.[۱]

نخستین هدف یک چنین مقاله‌ای باید مستندسازی استفاده حزب کمونیست یونان از تشبیه هرمی باشد. اما برار از کاه کوه می‌سازد. او از آلکا پاپاریگا، که تا زمانی که در سال ۲۰۱۳ بازنشسته شد دبیر کل حزب کمونیست یونان بود – نقل قول می‌آورد. برار عمدتاً به مقاله ای از پاپریگا با عنوان «درباره امپریالیسم – هرم امپریالیستی» اشاره می‌کند. براساس بحث‌های داخلی، این مقاله در اوایل سال ۲۰۱۳ یا شاید اواخر سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

برار یک مقاله دیگر نیز از سال ۲۰۱۳ با عنوان «رویکرد لنینیستی حزب کمونیست یونان نسبت به امپریالیسم و هرم امپریالیستی: مشارکت کتبی حزب کمونیست یونان در نهمین کنفرانس بین‌المللی حزب کمونیست کارگران روسیه» یافته است.

همین. اتفاقاً، دو یا سه گروه دیگر در درون به اصطلاح «پلاتفرم جهانی ضد-امپریالیستی» با استناد به همین دو مقاله به سر هرم امپریالیستی ریخته‌اند.[۲]

برار هیچ مدرکی ارائه نمی‌دهد که نشان دهد حزب کمونیست یونان از مثال هرم برای چیزی بیش از یک قیاس پیشنهادی استفاده می‌کند. همانطور که هر دو مقاله اشاره می‌کنند، امپریالیسم جهانی «با قیاس هرم توصیف شده است تا سطوح مختلف اشغال شده توسط کشورهای سرمایه‌داری را نشان دهد». (تاکید از ما است) اگر قیاس را مفید می‌دانید، عالی است. اگر نه، هیچ‌کس بر آن اصرار ندارد. این کمکی است در تجسم این‌که «سرمایه داران جهان را … “به نسبت سرمایه”، “به نسبت قدرت” تقسیم می‌کنند، زیرا هیچ روش دیگری برای تقسیم تحت تولید کالایی و سرمایه‌داری نمی‌تواند وجود داشته باشد. اما قدرت با درجه توسعه اقتصادی و سیاسی متفاوت است.» (لنین، امپریالیسم، فصل پنجم)

این تشبه اقتباس از یک پوستر معروف به نام «هرم نظام سرمایه‌داری» است که در سال ۱۹۰۱ در روسیه منتشر شد و به طور گسترده توسط «کارگران صنعتی جهان» (وابلی‌ها) [اتحادیه کارگری که در سال ۱۹۰۵ در شیکاگو تأسیس شد- عدالت] بازانتشار یافت.

چرا هرم امپریالیستی برار را عصبانی می‌کند؟ او می‌بیند که به این امکان می‌دهد که «روسیه و چین کشورهای امپریالیستی باشند.» برار تاب تحمل این فکر را ندارد، زیرا او، حزب کمونیست بریتانیای کببر، مارکسیست – لنینیست»، و «پلاتفرم جهانی ضد-امپریالیستی» تبلیغات‌چی‌های این دو رژیم در سمت چپ هستند.

این یادداشت جای بررسی کامل مقاله طولانی برار نیست. توجه به این نکته کافی است که او یک روش را بارها و بارها بکار می‌گیرد:

«یک عبارت را اصل موضوع جدا کن. یک تئوری مفصل را به آن نسبت بده. مشتی لفاظی و هتاکی را چاشنی آن کن.»

همانطور که گرترود استاین درباره خانه ناپدید شده دوران کودکی خود گفت: «آن‌جا آن‌جا وجود ندارد.» (There’s no there there)

https://newworker.us/international/joti-brars-tantrum-about-the-imperialist-pyramid/

———————————-
توضیح عدالت:
۱- «چگونه حزب کمونیست یونان از واژگان مارکسیستی برای پنهان‌کردن عقب‌نشینی‌اش از مارکسیسم استفاده می‌کند!»، مجله هفته، ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳

https://tinyurl.com/3mumsbyt

۲- «جنگ عادلانه»؟

https://www.edalat.org/index.php/node/1443